Ballina Kronika DRAMË NË STRUGË: Dy persona nga Veleshta kanë hyrë në stacion dhe...

DRAMË NË STRUGË: Dy persona nga Veleshta kanë hyrë në stacion dhe kanë sulmuar me gaz lotsjellës punonjësit e policisë dhe një person që i ka denoncuar

Prokuroria Themelore Publike e Strugës ka dorëzuar propozim për caktimin e masës së paraburgimit ndaj dy të dyshuarve nga fshati Veleshtë, për të cilët ekziston dyshimi i bazuar se kanë kryer vepra penale – Pengim i zyrtarit në kryerje të detyrës zyrtare nga neni 382 dhe Sulmi ndaj zyrtarit gjatë kryerjes së punëve të sigurisë nga neni 383 i Kodit Penal.

Në sulmin, të cilin nga prokuroria e cilësuan si “të pacipë”, kanë marrë pjesë dy të dyshuar 32 vjeçarë nga Veleshta e Strugës, përcjell KlanM.

“Dy të dyshuarit 32 vjeçarë, më 16 shtator pas mesnate, kanë hyrë në stacionin policor në Strugë derisa një person tjetër ka bërë kallëzim kundër tyre dhe në prani të disa zyrtarëve policorë kanë filluar ta spërkasin denoncuesin me gaz lotsjellës. Menjëherë pas kësaj, të dyshuarit kanë sulmuar edhe policët, kanë filluar t’i tërheqin zvarrë dhe të tentojnë t’ua marrin armët e shërbimit. Dy të dyshuarit u mposhtën, por vazhduan të përpiqeshin me këmbëngulje të çliroheshin dhe të largoheshin nga stacioni”, thonë nga PTHP.

Prokurori Publik kompetent ka kërkuar nga gjyqtari procedurës paraprake masë paraburgimi për dy të dyshuarit./KlanMacedonia

ДРАМА ВО СТРУГА: Двајца од Велешта влегле во полициска станица и со солзавец нападнале полицајци и лице кое ги пријавувало

Основното јавно обвинителство Струга поднесе предлог за определување мерка притвор против двајца осомничени од селото Велешта, за кои постои основано сомнение дека сториле кривични дела „спречување на службено лице во вршење службено дејствие“ по член 382 и „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“ по член 383 од Кривичниот законик.

Како што информира ОЈО, двајцата осомничени 32-годишници, на 16 септември по полноќ, влегле во полициската станица во Струга додека друго лице поднесувало пријава против нив и со спреј-солзавец почнале да го прскаат пријавителот во присуство на неколкумина полициски службеници.

-Веднаш потоа осомничените ги нападнале и полицајците, започнале да ги влечат и да се обидуваат да им го одземат службеното оружје. Двајцата осомничени биле совладани, но продолжиле упорно да се обидуваат да се ослободат и да побегнат од станицата. Имајќи ја предвид дрскоста со која бил извршен нападот во полициска станица, околностите кои укажуваат на опасност од бегство и можноста да го повторат делото, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Струга достави предлог за определување мерка притвор, соопшти ОЈО.