E martë, 19 Tetor, 2021

Si ndikojnë temperaturat e larta në lëkurë, kujdesi që duhet treguar

Must Read

Nxehtësia e tepërt nuk është aspak miqësore me lëkurën, pasi mund të shkaktojë shumë probleme të ndryshme. Studimet kanë treguar se ekspozimi ndaj nxehtësisë së tepërt mund të shkaktojë dehidratim, hiperpigmentim dhe plakje të parakohshme.

Për shkak të dehidrimit, linjat e imta dhe rrudhat mund të bëhen më të dukshme. Nën sytë, nga ana tjetër, shfaqen rrathë të zinj. Për të shmangur dehidratimin, është e nevojshme të rritet konsumi i ujit. Kjo duhet të kombinohet me konsumin e lëngjeve, si dhe frutave e perimeve me përmbajtje të lartë uji.

Nxehtësia është gjithashtu shkaku i rritjes së prodhimit të sebumit (yndyrës) në lëkurë. Kjo është veçanërisht e bezdisshme për ata që tashmë kanë lëkurë të yndyrshme, pasi prodhimi i tepërt i yndyrës mund të bllokojë poret dhe të çojë në akne.

Nxehtësia gjithashtu mund të shkaktojë plakje të parakohshme. Prishja e barrierës së lagështisë së lëkurës zvogëlon elasticitetin e saj. Kështu shfaqen shenjat e plakjes. Një efekt tjetër i nxehtësisë është se zvogëlon nivelet e antioksidantëve dhe rrit proteinat që shkatërrojnë fijet e kolagjenit dhe elastinës.

Në këtë mënyrë shfaqen vijat e holla dhe lëkura bëhet më e varur. Hidratimi intensiv i lëkurës kërkohet përsëri për të parandaluar këto probleme. Përveç kësaj, nuk ka shumë masa që mund të veprojnë në mënyrë parandaluese. Por ka disa trajtime, të tilla si botox, acid hialuronik, ndërrim fije dhe heqje të lëngshme të fytyrës. /abcnews.al

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img