Ballina Argëtim Kuriozitete Po pastronin kopshtin, çifti zbulon pataten gjigante

Po pastronin kopshtin, çifti zbulon pataten gjigante

Colin dhe Donna Craig-Brown po pastronin kopshtin e tyre në Zelandën e Re kur Colin-it goditi diçka të madhe pikërisht nën sipërfaqen e tokës.

Ndërsa çifti u gjunjëzua dhe filloi të gërmonte rreth objektit, Colin pyeti veten nëse ishte një lloj rritje e çuditshme kërpudhore. Duke mos mundur që plotësisht ta nxjerrin, ia gërryen lëvoren mësuar se çfarë është. U habitën kur e kuptuan se ishte një patate gjigante.

“Nuk mund ta besonim. Ishte aq e madhe” tha Donna. Dhe jo tamam e bukur. Donna e përshkruan pamjen e saj si më shumë të shëmtuar, mutant.

Por është me shumë mundësi patatja më e madhe e regjistruar. Kur çifti e futi atë në garazhin e tyre dhe e vendosi në kompletin e vjetër të peshores, peshonte 7.9 kilogramë. Kjo është e barabartë me disa thasë me patate të zakonshme, ose një qen të vogël.

Në javët që nga gjetja e tyre e pazakontë më 30 gusht, patatja e çiftit është bërë e famshme rreth fermës së tyre të vogël pranë Hamiltonit. Ata e kanë quajtur pataten Doug, sipas mënyrës se si u zbulua, dhe Colin madje ndërtoi një karrocë të vogël për ta tërhequr Doug-in përreth. g.v/abcnews.al

Artikulli paraprakKasami merr detyrën e kryetarit të Komunës së Tetovës, paralajmëron revizion të plotë nga ekspertë të huaj (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërBlerim Sejdiu: Nga kush ankohet Fatmir Izairi? Kur do mësohet ky njeri të pranojë humbjen?