Ballina Argëtim Kuriozitete Breshka tropikale shpëtohet në ishullin skocez

Breshka tropikale shpëtohet në ishullin skocez

Një breshkë e re është shpëtuar pasi është gjendur në një plazh në ishullin Iona në Skocinë perëndimore. Breshka, një specie tropikale që ka nevojë për temperatura të ngrohta për të mbijetuar, u gjet nga një banor i ishullit të enjten. Pasi njoftuan Zhytësit Britanik të Shpëtimit të Jetës Detare , ata e çuan atë me traget në ishullin Mull, ku u pa nga një mjek i kafshëve dhe u vendos në një akuarium.

Të nesërmen, breshka u dërgua me traget në qytetin Oban dhe më pas në Qendrën e Jetës Detare Loch Lomond. Zhytësit Britanik të Shpëtimit të Jetës Detare thanë se breshkat mund të humbasin në rrymë e ngrohtë oqeanike Gulf Stream që buron nga Gjiri i Meksikës raporton “BBC”. Breshkat e këtij lloji mund të gjenden në plazhet e Mbretërisë së Bashkuar, por Zhytësit Britanik të Shpëtimit të Jetës Detare thanë se pak mbijetojnë.

“Nëse ato mbijetojnë, kjo është një “nëse” e madhe, pasi shpesh ato largohen shumë larg dhe kthehen në vende të egra si Ishujt Kanarie,” thanë Zhytësit Britanik të Shpëtimit të Jetës Detare. “Kjo breshkë do të duhet të rrisë temperaturën e trupit shumë gradualisht për të shmangur goditjen termike, kështu që temperatura e ujit do të rregullohet gradualisht”. / abcnews.al 

Artikulli paraprakRrufeja pothuajse 500 milje e gjatë përshkoi tre shtete të SHBA-së
Artikulli tjetërKamera pilulë për zbulimin e kancerit përdoret në pacientin e 2000-të në Skoci