Ballina Aktualitet Vjosa Osmani: Rusia po tenton ta destabilizojë Kosovën përmes Serbisë

Vjosa Osmani: Rusia po tenton ta destabilizojë Kosovën përmes Serbisë

Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani, ka thënë se Rusia po përpiqet ta destabilizojë Kosovën me anë të Serbisë. Nga Gjermania, kryetarja e shtetit dha një intervistë për ‘SkyNews’, e ku foli për përpjekjet e Serbisë për të destabilizuar rajonin dhe implikimet për Evropën më gjerësisht.

Sipas saj, Rusia dhe përfaqësuesit e saj duhet të përballen me një përgjigje të unifikuar për të penguar provokimet e mëtejshme. Ajo theksoi se përmes metodave të përdorura në Ukrainë në vitin 2014, Rusia po synon ta bëjë të njëjtën gjë edhe në Ballkan.

“Ata sjellin forca paraushtarake që janë të veshura me civilë brenda territorit tonë përmes rrugëve ilegale, pastaj dërgojnë armë dhe uniforma jeshile pa shenja që të mos duket si sulm tradicional ushtarak. Por, në fakt, ata përgatitin shumë sulme hibride, që është një përzierje e asaj që bëjnë këto forca paraushtarake në veri të Kosovës”, tha Osmani.

Osmani akuzoi presidentin e Rusisë Vladimir Putin, se konfliktin po kërkon ta zhvendosë në Kosovë dhe vendet e tjera si: Moldavia dhe Gjeorgjia. Ajo theksoi se Rusia po përpiqet të shkaktojë trazira politike në vende si Moldavia dhe Kosova si një mënyrë për të larguar Evropën nga lufta në Ukrainë.

Osmani, e cila po fliste ndërsa demonstruesit pro-rusë dolën në rrugë në Moldavi, tha se përpjekjet për të destabilizuar Ballkanin Perëndimor do të ndikonin në të gjithë Evropën. Ajo u kërkoi udhëheqësve perëndimorë të mos i injoronin paralajmërimet e saj të tmerrshme, në mënyrën se si ajo tha se Perëndimi kishte hedhur poshtë frikën nga Polonia dhe shtetet baltike se Rusia po planifikonte të pushtonte Ukrainën.

Udhëheqësit perëndimorë janë mbledhur në Mynih për të diskutuar çështjet e sigurisë me të cilat përballet Evropa dhe Perëndimi me mbështetjen për Ukrainën në krye të agjendës.

@tetovanews