Ballina Top Lajm Policia nis kërkimet për Ahmetajn, edhe pse avokatët thonë se është në...

Policia nis kërkimet për Ahmetajn, edhe pse avokatët thonë se është në Britani

Prej ditës së djeshme pasi SPAK i dorëzoi urdhërarrestin, Policia e Shtetit deklaron ka nisur kërkimet për arrestimin e ish-zv.kryeministrit Arben Ahmetaj.

Konkretisht, Drejtoria kundër krimit ekonomik ka nisur kontrollet në disa banesa të Ahmetajt për ta gjetur atë fizikisht. Kërkime janë bërë edhe në banesat e familjarëve të Ahmetajt. Kërkimet do të vazhdojnë deri sa të krijohet bindja që Ahmetaj nuk ndodhet në territorin shqiptar.

Shpërndarja e urdhër arrestit në strukturat e policisë erdhi pasi Gjykata e shkallës së parë kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, miratoi kërkesën e prokurorisë për masën arrest në burg në mungesë për ish-zyrtarin e lartë.

Edhe pse avokatët e Ahmetajt kanë pretenduar se ky i fundit ndodhet në Britaninë e Madhe, strukturat e policisë mësohet se po kërkojnë brenda vendit për ekzekutimin e masës së vendosur në mungesë nga gjykata, sipas procedurës.

Krahas kërkesës drejtuar gjykatës për masën me burg, SPAK mësohet se i kishte kërkuar policisë paraprakisht informacion për vendndodhjen e Arben Ahmetajt, gjë e cila është vënë në dispozicion nga ana e policisë së shtetit.

Artikulli paraprakShqipëria “pushtohet” nga i nxehti afrikan, ditën e nesërme temperatura do të shkojë deri në 43 gradë. Javës tjetër pritet që…
Artikulli tjetërSkaneri i Berishës/ Të gjitha firmat e Edi Ramës për inceneratorët