Ballina Shëndeti Këto janë 16 sëmundjet që shëron uji i detit!

Këto janë 16 sëmundjet që shëron uji i detit!

Deti është një burim përfitimi shëndetësor.
Parandalon dhe lufton shumë sëmundje. Muajt e verës janë ato që lejojnë secilin prej nesh të rimarrë energjinë e humbur gjatë vitit. Shëtitjet në breg, zhytet në ujë rinovojnë qelizat dhe i bëjnë ato të kthehen në humor të mirë.

Deti është një burim përfitimi shëndetësor. Parandalon dhe lufton shumë sëmundje. Muajt e verës janë ato që lejojnë secilin prej nesh të rimarrë energjinë e humbur gjatë vitit. Shëtitjet në breg, zhytet në ujë rinovojnë qelizat dhe i bëjnë ato të kthehen në humor të mirë.

Deti është një kurë e vërtetë për më shumë se 16 sëmundje.

Sjell përfitime dhe lehtësime në rrugët e frymëmarrjes si:

– Alergjitë respiratore

– Sinusin

-Astmën

– Rikuperimin nga ftohjet dhe
sëmundjet e tjera të frymëmarrjes

– Problemet e shkaktuara nga
pirja e duhanit

– Ndikimet nga agjentë kimikë

Përmirëson dëmtimet dhe dhimbjet e kockave si:

– Zhvendosjet

– Shtrembërimet

– Thyerjet

– Artrozën

– Dhimbjet

– Osteoporozën

– Spondilozën

– Sëmundjet reumatike

Deti, zvogëlohen alergjitë e
lëkurës si:

– Psoriasis

– Ekzemën

– Pezmatimin e lëkurës

– Puçrrat në fytyrë

Falë detit, përmirësohen
sëmundjet e anemisë, sëmundjet gjinekologjike, hipotiroidizmi dhe limfatizmi.
Vlen të theksohet se, deti gjithashtu ndihmon në luftën kundër depresionit.

Falë ujit të detit:

– Lirohet trakti respirator. Për këtë arsye,
mjeku ua këshillon këtë atyre që vuajnë nga forma astmatike. Për fëmijët që
kanë infeksion të bajameve dhe sëmuren shpesh. Është mirë të bësh
shëtitje të gjata buzë ujit.

Ajri i detit përmban një sasi
të kripërave minerale të tilla si natrium, magnez, klorid, jod, kalcium,
kalium, bromin dhe silic.

Përfitojnë mushkëritë dhe
përmirëson frymëmarrjen.

Përmirëson metabolizmin dhe
forcon sistemin imunitar.


Zvogëlohet ruajtja e ujit. Uji i detit përmban një përqendrim të
kripërave minerale. Lëngjet e tepërta eliminohen përmes lëkurës, urinës dhe
osmozës. Kjo bën që këmbët të duken në mënyrë të shkëlqyer.

– Eliminoni kilet e tepërta. Në periudhën e
plazhit, trupi duket i thatë dhe, edhe pse hani më shumë, humbni peshë. Kjo
ndodh sepse metabolizmi funksionon mirë.

– Përmirësohet sistemi i qarkullimit të gjakut. Presioni
i ujit në trup, temperatura dhe lëvizja e ujit, bëjnë që qarkullimi i gjakut të
jetë më i mirë.

– Përmirëson tonifikimin e muskujve. Noti
është një ilaç për të gjithë trupin. Relakson muskujt tuaj, duke hequr stresin.
Shpërndan kontraktimet e grumbulluara. Përmirëson lëvizjen në nyjet e
bllokuara./Panorama/

Artikulli paraprakSTOLTENBERG: RUSIA NUK VENDOS PËR ANTARËSIMIN E MAQEDONISË NË NATO
Artikulli tjetërXhaferi paralajmëron Zaevin që të kontrollojë sjelljen e ministrave