E hënë, 27 Shtator, 2021

NJERIU ME KËMBAJKA DHE SERVILËT

Must Read

Sejfulla Malëshova (1900 – 1971)

Kur hyn në sallë njeriu me këmbajka,
Më këmbë ngrihen me temena e lajka.
Në fron rri sulltani
Me tull’ e parukë;

Rreth tij gjithë stani
Me plot dallkaukë,
Që prapanicën tundin në kolltukë.

Zgjaten dy duar
Përpara, rrotull, anëve
Dhe mblidhen grusht në kraharuar:

Sulltani ligjëron
Ky sytë perëndon
Sikur mendimi thellë
Nga shpirti i buron.

Dhe kur mbaron
E ngrihet duke shkelur mbi këmbajka,
Më këmbë ngrihen prapë gjithë lajka
Servilë e dallkaukë,
Që shesin edhe shpirtin për kolltukë.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Qetësimi i situatës në veri/ Kurti në mesnatë flet për telefonatat me Borrellin e Stoltenbergun

Kurti në një postim në Twitter ka bërë të ditur është dakorduar për qetësim të situatës. Kryeministri i Kosovës, Albin...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img