Ballina Kronika Emisioni televiziv gjerman zbulon një vrasje pas 35 vitesh

Emisioni televiziv gjerman zbulon një vrasje pas 35 vitesh

Plot 35 vjet u desh të kalonin për t’i rënë në gjurmë një vrasje.

Dhe kjo falë një emisioni televiziv të njohur si “Achtenzeichen XY”.

Në vitin 1988-të ishte vrarë 24 vjeçarja, Petra Nohl.

Me këtë rast nga policia e Kolnit është arrestuar një 56-vjeçar, si i dyshuar për rastin “Cold Case” apo “Çështja e ftohtë”.

Burri dyshohet se ka vrarë një vajzë gjatë festimit të karnavaleve në Altstadt.

Ky rezultat erdhi vetëm disa javë pasi u transmetua në një emision televiziv që trajtonte çështje të pazgjidhura në Gjermani të quajtur “Rasti i pazgjidhur numër XY”.

Hetuesit e gjurmuan të dyshuarin falë një raporti dëshmitar gjatë një shfaqjeje krimi dhe çështja u rihap në vitin 2022, pasi hetuesit specialë në Njësinë e “Rastit të Ftohtë” të Krimeve të Mëdha të policisë së shtetit kryen analiza të reja të ADN-së dhe filluan të kërkonin informacion, shkruajnë mediat gjermane.

Kjo bëri që të hetohen sërish rrethanat e vrasjes së 24-vjeçares Petra Nohl në emisionin televiziv.

“Një kombinim i analizës së ADN-së të kryer nga puna hetimore e Departamentit të Policisë Kriminale të Kolnit dhe informacioneve të siguruara pas shfaqjes çuan në trajtimin e 56-vjeçarit si i dyshuar”, ka thënë policia.

Emisioni i krimit “Aktenzeichen XY” transmetohet një herë në muaj në shërbimin publik ZDF, dhe shfaqet që nga viti 1967.

@tn.lajmelokale
@tetovanews