Ballina Aktualitet Tragjedia në Rramanli të Kumanovës, ndërron jetë edhe një tjetër person (VIDEO)

Tragjedia në Rramanli të Kumanovës, ndërron jetë edhe një tjetër person (VIDEO)

Edhe një viktimë nga shpërthimi i sotëm i bombolës së gazit në Ramanli, duke e çuar kështu në 4 numrin e viktimave. Bëhet fjalë për një 58-vjeçar që ndërroi jetë në Repartin e Kujdesit Intensiv në Klinikën e Neurokirurgjisë në Shkup. Ai kishte ardhur në gjendje kritike mesditën e sotme nga Klinika e Kumanovës.

Ndërsa dy gra, të moshës rreth 30 dhe 50 vjeç mbeten ende në gjendje jashtëzakonisht të rëndë. Në gjendje kritike është edhe një burrë i moshuar.

Kjo është vdekja e katërt e kësaj tragjedie ndërsa shpërthimi u mori jetën që në momentet e para tre fëmijë të moshës 8, 9 dhe 11 vjeç.

Почина 58-годишен маж, четврта жртва по експлозијата во Романовце

На Единицата за интезивно лекување на Клиниката за неврохирургија во Скопје вечерва почина 58-годишен пациент, кој беше во критична состојба откако настрада во експлозија на плинска боца во кумановско Романовце, информираше за МИА директорот на ЈЗУ Универзитетска клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар – ТОАРИЛУЦ  д-р Илир Хасани.

– Во крајно тешка состојба се и две жени, на возраст од околу 30 и 50 години. Во критична состојба, пак, е еден повозрасен маж, изјави Хасани.

Ова е четврт смртен случај. Во експлозијата загинаа три деца на возраст од осум, девет и 11 години. Уште седум лица беа повредени и се здобија со висок степен на изгореници.

Попладнево министерот за здравство Венко Филипче беше во посета на повредените пациенти хоспитализирани на КАРИЛ. Филипче информираше за состојбата на повредените и нагласи дека се преземаат сите мерки на интензивно лекување. Потенцира дека внимателно ќе се следи нивната состојба.

Во критична животна состојба се и четириесетгодишната жена и десетгодишното дете кои во моментов се на лекување во ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св.Наум Охридски“ – Скопје, каде е примена и бремена жена на возраст од околу 20 години.

Гинеколог ја прегледал пациентката, која е бремена во седми месец, и констатирал дека плодот е добар. Според првичната проценка, кај жената имало опеченост од 20-30 отсто и била примена во единицата за интензивно лекување.

Artikulli paraprakKorçë/ 30-vjeçarja ra nga kati i 6-të, reagon policia: Dyshohet se është vetëhedhur
Artikulli tjetërRregulla të reja për emigracionin në Angli nga 2021: Zbulohen detajet, kandidatët do vlerësohen në sistem pikësh