E enjte, 5 Gusht, 2021

24 raste të reja me koronavirus në Shkup, numri më i madh në Saraj

Must Read

Në Shkup gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 24 raste pozitive me Kovid-19. Numri më i madh i tyre është në Saraj (7), Butel (4), në Haraçinë dhe Çair ka nga 3 raste, Studeniçan dhe Shuto Orizarë nga 2 raste, ndërsa në Gazi Babë, Kisella Vodë dhe Kraposh nga një rast.

Загрижувачки е што во Сарај немаше ниту еден, а сега има повеќе од 40 заразени, истакна Зибери

Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје.

Според последните статистики, најмногу заболени има во Сарај 7, потоа во Бутел-4, Чаир-3, Аеродром-3,Студеничани-2,Гази Баба-1, Шуто Оризари-2, Кисела Вода-1 и Карпош-1.

Во последните неколку недели, овие скопски општини се најмногу на мета на Ковид 19, односно најмногу од заразените доаѓаат од таму.

Директорот на Центарот за јавно здравје, Арбен Зибери во изјава за „Фокус“ вели дека најзагрижувачки се бројките во општина Сарај.

„Во моментов во сите општини има луѓе кои што се заразени со Ковид 19. Но, општини со поголем број на заразени се Аеродром, Центар, Гази Баба, Кисела Вода, Карпош, Чаир и Ѓорче Петров. Загрижувачки е последнава недела, општина Сарај каде што до пред неколку дена немавме ниту еден заразен и одеднаш сега имаме околу 40 случаи – вели Зибери.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Kosova përdor vetëm produkte serbe, habiten pse Bregoviçi këndon në Korçë

Kimete Berisha Një popull pa mbamendje! Menjëherë pas luftës, shqiptarët filluan të blejnë tulla nga Serbia, për t’i ndërtuar shtëpitë...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img