Ballina Argëtim Jetë & Stil Mali Ylber, një prej vendeve më të bukura në botë është i...

Mali Ylber, një prej vendeve më të bukura në botë është i rrezikuar

Mali Ylber, që është një prej vendeve më mahnitëse në botë po rrezikohet nga turistët dhe nja kompanie minerare.

Mali Ylber në Peru vizitohet 1000 turistë të cilët ngjiten në kulmin e tij çdo ditë.

Mali përbëhet nga ngjyra e bardhë, e verdhë, e kuqe dhe ngjyrë vjollcë.

Por mali ka edhe që ka sedimente minerale që datojnë miliona vite më parë. Në këtë mënyrë mali është një burim i rëndësishëm i të ardhurave për njerëzit që jetojnëe në komunitetin afër. Ata i bëjnë guidën turistëve dhe i shoqërojnë me kalë.

Çdo vit ata kanë një fitim prej 400.000 dollarë. Megjithatë praktikat e tyre të paqëndrueshme mund të çojnë në shkatërrimin e peizazhit fitimprurës.

Ambjentalistët kanë raportuar se janë shkaktuar dëme në rrugën e ecjes prej 4 km si edhe ka shenja të erozionit.

Strehimi për turistat ka sjellë dëmtimin e një livadhi aty pranë, që vizitohen nga rosat migruse, i cili ëshët shëndrruar në park të madh.

Atraksioni turistik u zbulua vetëm pesë vjet më parë, pasi që sipas komuniteteve lokale indigjene mali ishte i mbuluar me borë. Ngrohja globale shkaktoi që akulli të shkrihej dhe të shfaqej Mali Ylber./Ora News.tv/

Artikulli paraprakMoti sot në Maqedoni
Artikulli tjetër22 librat që duhen lexuar me patjetër