Ballina Aktualitet Shqipëri Opozita mbyll protestën. Basha paralajmëron mosbindje civile (VIDEO+FOTO)

Opozita mbyll protestën. Basha paralajmëron mosbindje civile (VIDEO+FOTO)

Ka zgjatur rreth 3 orë protesta e sotme e opozitës para Parlamentit, ndërsa nuk kanë munguar tensionet dhe përplasjet mes policisë dhe protestuesve. Goma të djegura, tymuese, shashka dhe gaz lotsjellës ishte panorama që shoqëroi protestën e sotme.

Policia hodhi vazhdimisht gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit të cilët riktheheshin sërish dhe në disa raste kanë tentuar të cajnë kordonin me qellim hyrjen në Parlament, aty ku zhvillohej seanca plenare.

Protestuesit kanë lëshuar thirrje “Parlament i krimit”, “Rama ik!”, “Liri demokraci”, “Këtu vendosim ne”. Pas mbylljes së seancës plenare, është mbyllur edhe protesta e opozitës. Gjatë fjalës së tij para simpatizantëve tek selia e PD, Lulzim Basha akuzoi policinë se ushtroi dhunë dhe paralajmëroi mosbindje civile nga jugu në veri.

Artikulli paraprakSi duhet “ribërë” Evropa
Artikulli tjetërAksidenti në Zvicër ia mori jetën shqiptarit 35-vjeçar, flasin familjarët e tij