Ballina Kultura Dossier Pamje të rralla: Momenti kur vdes Rrahman Morina (VIDEO)

Pamje të rralla: Momenti kur vdes Rrahman Morina (VIDEO)

Rraman Morina ishte figura më kontraverse në fund të viteve të 80-ta dhe në fillim të viteve të 90-ta.

RTK sonte ka transmetuar një video të paparë më herët ku shihet Rrahman Morina, që rrëshqet nga ulësja e tij dhe bie poshtë.

Morina ka filluar karrierën e tij si efektiv policor në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Jugosllavisë, dhe pastaj si përfaqësues i Lidhjes Komuniste të Kosovës.

Morina ka vdekur në vitin 1990, në moshën 47 vjeçare, në Prishtinë, gjatë mbledhjes së Partisë Socialiste. Ai ka qenë i martuar me Bratislava “Buba” Morina, avokate serbe, ministre e qeverisë dhe përfaqësuese e refugjatëve nga Serbia.

Për më shumë shikojeni pamjet e rralla filmike:

Artikulli paraprakASH: Po bëjmë përpjekje që të jetësohet koalicioni premtues për fitore
Artikulli tjetërJa pse Kobe Bryant kishte bërë “pakt” me të shoqen që të mos udhëtonin kurrë bashkë me helikopter