Ballina Aktualitet Lajme Tërmeti i fortë shkund vendin, ja sa ishte magnituda

Tërmeti i fortë shkund vendin, ja sa ishte magnituda

Një tërmet i magnitudës 4.7 të shkallës Rihter ka shkundur Shqipërinë në orën 22:37 minuta të mbrëmjes të së dielës, ndërsa rreth 8 minuta më vonë një tjetër lëkundje më e lehtë është regjistruar.

Sipas instituti të gjeoshkencave raportohet se epiqendra e tërmetit ishte 3 kilometra në jug të Klosit, mbrapa Malit të Dajtit, ndërsa lëkundjet janë ndjerë më së shumti në Dibër, Tiranë, Durrës dhe Lezhë.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes vlerësohet se ka dëme materiale të lehta në njësinë administrative Xibër të bashkisë Klos. Ndërkohë korrespodenti i Top Channel raporton se dëme material ka edhe në lagjen e Re në Bulqizë, ku banorët kanë dalë jashtë në frikë për të hryë në shtëpitë e tyre.

Në Durrës raportohet se disa lagje kanë mbetur pa energji elektrike. Ndërkohë në qytetet e tjera të vendit është raportuar se lëkundjet e tërmetit ishin të forta dhe kanë ngjallur panik tek qytetarët, me shumë prej tyre që kanë dalë jashtë shtëpive si në rastin e Tiranës dhe të bashkisë Bulqizë.

Bashkia e Tiranës ka vënë në dispozicion të plotë shërbimet e emergjencës dhe u bën thirrje qytetarëve që për çdo problematikë të sinjalizohet në numrin 112 ose zjarrfikësit në numrin 128.

Силен земјотрес во Албанија, се почувствува и во Македонија, најмногу во Дебарско

Силен земјотрес од 4,7 степени по Рихтеровата скала е регистриран во Албанија со епицентар 23 километри североисточно од Тирана.

Многу жители од Албанија, но и од западните делови на Македонија споделија искуство со земјотресот на веб страницата esmc. Според нивните сведочења, земјотресот бил силен со кратко растресување од неколку секунди.

Епицентарот на земјотресот е на 130 киломтери југозападно од Скопје. Во Македонија најсилно се осетил во дебарско и во охридско-струшкиот регион, а е почувствуван како помал потрес и во повисоките спратови на зградите во Скопје.

На истата локација имаше земјотрес, но со помал интензитет и вчера, а во текот на денот пред и после силниот земјотрес регистрирани се уште десетина помали потреси. Најсилниот земјотрес беше вечерва во 22:37 часот според веб сајтот emsc.

Artikulli paraprakTërmet në Maqedoni – Lëkundje të forta edhe në Tetovë
Artikulli tjetërDrejt ndarjes me partnerin, Adelina Tahiri rrëfehet si asnjëherë më parë ekskluzivisht për “Zemër Luana” (VIDEO)