Ballina Sport Sheiku i Katarit bëri ofertën përfundimtare për të blerë Manchester United

Sheiku i Katarit bëri ofertën përfundimtare për të blerë Manchester United

Sheiku i Katarit Jasim bin Hamad Al Thani po jep më shumë se 5 miliardë paund për Man United.

Sipas gazetarit të CBS Sports, Ben Jacobs, Al Thani ka bërë një ofertë përfundimtare për të blerë Manchester United për më shumë se 5 miliardë paund. Propozimi i Jasimit përfshin gjithashtu një plan për të investuar fonde të konsiderueshme shtesë dhe investime në infrastrukturën e klubit.

Më shumë se 5 miliardë paund nuk janë paguar kurrë për një klub sportiv. Marrëveshja më e madhe për të blerë një klub sportiv deri më tani u përfundua në vitin 2022, kur klubi i NFL Denver Broncos u shit për 4.65 miliardë dollarë ose (3.75 miliardë paund).

Sky Sports raporton se Glazers mund të refuzojnë Al Thani, pavarësisht se shuma që ai ofroi mund të jetë shitja rekord e klubit në historinë e sportit. Amerikanët duan rreth 6 miliardë paund për Manchester United.

Al Thani dëshiron të blejë 100% të Manchester United. Vihet re se një dëshirë të tillë kanë vetëm investitorët nga Katari, të cilët janë gati të paguajnë më shumë për mundësinë e zotërimit të një klubi kaq të madh. /G.D abcnews.al/

@tn.lajmelokale
@tetovanews