Ballina Aktualitet Iku në amshim Hafezat Osmani

Iku në amshim Hafezat Osmani

Ka ndërruar jetë dhe është përcjellë për në banesën e fundit personaliteti i njohur nga Tetova, Hafezat Osmani.

Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e tij.

Hafezat Osmani do të mbahet mend si studiues i paepur i lashtësisë së kombit shqiptar, mbledhës i pasionuar i monedhave të lashta të mbretërive shqiptarë dhe botues i gjithë asaj pune kërkimore e shkencore. Hulumtues i “Eposit të Kreshnikëve” dhe lidhjen e tyre me ritet, traditat e folklorin në tokat arbërore.