Ballina Kronika Teknika primitive e Izraelit: Shpendë për të gjetur viktimat e luftës

Teknika primitive e Izraelit: Shpendë për të gjetur viktimat e luftës

Dëshmitë dhe të dhënat e mbledhura nga zogjtë grabitqarë po ndihmojnë ushtrinë izraelite të gjejë trupat nga sulmet e Hamasit të 7 tetorit. Shqiponjat, shkabat dhe zogjtë e tjerë grabitqarë, të pajisur me pajisje gjurmuese, kanë kontribuar në kërkimin e mbetjeve njerëzore, tha eksperti i jetës së egër Ohad Hatzofe i Autoritetit të Natyrës dhe Parqeve të Izraelit.

“Kur filloi lufta, disa rezervistë m’u afruan dhe më pyetën nëse zogjtë e mi mund të ndihmonin me ndonjë gjë,” tha Hadjofe, i cili drejton një program për monitorimin e shkabave të rrezikuara, të cilat ushqehen kryesisht me kafshë të ngordhura, si dhe shqiponja dhe zogj të tjerë grabitqarë.

Si pjesë e programit, qindra zogj janë pajisur me pajisje gjurmuese GPS për të studiuar zakonet e tyre të migrimit dhe të të ushqyerit, si dhe kërcënimet mjedisore me të cilat përballen. Më 23 tetor, njëra prej tyre, një shqiponjë e rrallë deti që ishte kthyer në Izrael një ditë më parë pasi kaloi verën në Rusinë veriore, u gjet pranë Kibbutz Beri, pak jashtë Rripit të Gazës.

“Unë ia dërgova informacionin ushtrisë,” tha Hadzofe. “Ata shkuan për t’i verifikuar dhe gjetën katër trupa,” tha ai, pa mundur të zbulojë më shumë për vendndodhjen apo identitetin e viktimave. Kujtohet se në Kibbutz Beri, 85 banorë humbën jetën kur luftëtarët e Hamasit pushtuan zonën, duke kryer sulmin më të keq që nga krijimi i Izraelit në 1948.

Duke u zotuar të shkatërrojë Hamasin, Izraeli është kundërpërgjigjur me bombardime të pamëshirshme dhe një pushtim tokësor që, sipas ministrisë së shëndetësisë së Hamasit në Gaza, kanë vrarë më shumë se 10,000 njerëz, kryesisht civilë. Në Berri, 30 të tjerë janë zhdukur ose besohet se janë midis rreth 240 pengjeve të marra nga Hamasi gjatë sulmit.

Sipas Hatjofe, të dhënat nga një zog i dytë, shqiponja e Bonellit, çuan në zbulimin e “kufomave të tjera brenda Izraelit”. Policia izraelite njoftoi të hënën se kishte identifikuar trupat e 843 civilëve dhe 351 ushtarëve në total. Më shumë se një muaj pas sulmit të Hamasit, dhjetëra të tjerë, të listuar si të zhdukur, nuk janë gjetur apo identifikuar.

@tetovanews