Ballina Top Lajm LIVE/ 13 persona kanë humbur jetën dhe mbi 20 të plagosur në...

LIVE/ 13 persona kanë humbur jetën dhe mbi 20 të plagosur në autostradën Shkup-Tetovë

ZV/ministri i Brendshëm Agim Nuhiu ka konfirmuar se deri më tani janë konstatuar se 8 persona kanë humbur jetën.

Numri i viktimave ka arritur në 13, ndërsa më shumë se 20 persona janë dërguar në spitalet e Shkupit. Shkaqet ndonëse nuk dihen akoma, por raportohet se autobusi i kompanisë Durmo Turs, në fshatin Llaskarcë ka humbur kontrollin dhe ka dalë nga rruga dhe është rrokullisur, duke lënë kështu 8 viktima dhe shumë persona të lënduar.

“Momentalisht jemi duke i koordinuar aktivitete. Ekipet e policisë dhe ata të shëndetit publik kanë qenë të koordinuar, përfshi edhe zjarrfikësit, për fat të keq janë 8 viktima”, deklaroi Agim Nuhiu, zv ministër i brendshëm.

Ekipet mjekësore tashmë kanë arritur të transportojnë shumicën e të lënduarëve në aksidentin në autostradën Shkup-Tetovë.

Sipas informatave zyrtare nga gazetari ynë në teren, numri i viktimave ka arritur në gjashtë.

Udhëtarët të cilët janë në gjendje kritike janë dërguar në spitalin shtetëror të Shkupit “Nënë Tereza” dhe në spitalin ushtarak “8 Shtatori”.

Ndryshe, aksidenti ka ndodhur sot rreth orës 17:00 në kilometrin e shtatë të autostradës Shkup-Tetovë pas pikë pagesës së parë. Në fashtin Llaskarcë.

Sipas dëshmitarëve thuhet se shkak i aksidentit ishte plasja e gomës me çrast autobusi ka përfunduar në korsinë e kundërt të autostradës.

ALSAT tentoi të vinte kontakt edhe me pronarin e kompanisë Durmo Tours, por nuk morëm përgjigje.

Artikulli paraprakTragjedi në autostradën Shkup-Tetovë, rokulliset autobusi me udhëtarë (LIVE+VIDEO)
Artikulli tjetërBLLOKOHET AUTOSTRADA SHKUP-TETOVË PËR HETIME