Ballina Teknologji Në Suedi s’do paguhet më me para, por me një microchip poshtë...

Në Suedi s’do paguhet më me para, por me një microchip poshtë lëkurës?!

Një microchip vetëm disa milimetra i gjatë po përhapet gjithmonë e më shumë në Suedi; ai vendoset poshtë lëkurës dhe përdoret për të zëvendësuar paratë kesh dhe kartat e kreditit.

Në kryeqytetin e vendit, Stokholm, pranohen vetëm karta krediti në 80% të dyqaneve, e madje kjo vlen edhe për taksitë e kioskat ambulante. Suedezët preferojnë shumë përdorimin e një aplikacioni që I lejon t`I kryejnë pagesat përmes telefonit.

Edhe bamirësia ka evoluar dhe sot bëhet vetëm me pagesë dixhitale.

E në një vend të tillë, ka nisur të eksperimentohet deri tani me sukses, zëvendësimi I kartave të kreditit dhe microchip-in e vendosur në lëkurë, i cili do t`ua lehtësonte akoma edhe më shumë punën atyre që preferojnë të mos lodhen duke numëruar paratë!

Artikulli paraprakÇfarë i parapriu emërimit të Richard Grenell si i dërguar i posaçëm i Donald Trump për bisedimet Kosovë-Serbi?
Artikulli tjetërANALIZA: Zgjedhjet e së dielës në Kosovë, një test i blloqeve të vjetra dhe të reja