Ballina Aktualitet Djali i Ali Ahmetit i futet biznesit të prodhimit të energjisë elektrike...

Djali i Ali Ahmetit i futet biznesit të prodhimit të energjisë elektrike (VIDEO+FOTO)

Djali i liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, hyn në biznesin e prodhimit të energjisë elektrike. Shkumbin Ahmeti është regjistruar si menaxher i ndërmarrjes së re të regjistruar për prodhimin e energjisë elektrike, raporton portali Faktor.mk .

Selia e kompanisë “Theas Energu DOOEL” është në Zajas, prej nga vjen Ahmeti. Djali i Ali Ahmetit është i fundit nga fëmijët dhe të afërmit e zyrtarëve që u futën në biznesin e prodhimit të energjisë elektrike.

Për djalin e Ali Ahmetit praktikisht nuk ka asnjë informacion në opinion dhe as në mediat në gjuhën shqipe. Dihet vetëm se ai është arkitekt i diplomuar në Universitetin e Tetovës dhe se nuk ka treguar interesim për politikë. Gjithashtu bëhet e ditur se Ali Ahmeti e fsheh jetën e tij familjare larg publikut, shkruan portali Faktor.mk, transmeton Tetova News,

Më herët kompanitë fotovoltaike janë hapur nga djali dhe babai i ish-kryeministrit Zoran Zaev, gruaja e kryeministrit aktual Dimitar Kovaçevski ka aksione në një kompani të tillë dhe djali i Musa Xhaferit, ish-zyrtar i lartë në BDI. ishte edhe në biznesin e energjisë elektrike.

Në zgjedhjet lokale të vitit të kaluar, BDI prezantoi një “agjendë të gjelbër” për një mjedis më të pastër dhe një cilësi më të mirë të jetës.

Për shkak të rritjes së çmimit të energjisë elektrike në bursat evropiane, interesi për instalimin e fotovoltaikëve është rritur , si tek qytetarët ashtu edhe tek kompanitë që prodhojnë energji elektrike për nevojat e tyre, si dhe me ndryshimet e reja ligjore që hynë në fuqi, kushtet për instalimin e tyre. janë thjeshtuar.

Këtë vit ka pothuajse dy herë më shumë kapacitet të instaluar në termocentralet fotovoltaike, por ato do të prodhojnë vetëm rreth 1 për qind të energjisë elektrike të nevojshme në vend.

Operatori i transmisionit të energjisë elektrike MEPSO ditëve të fundit ka njoftuar se në periudhën e kaluar ka pranuar kërkesa nga investitorët për ndërtimin e fotocentraleve dhe turbinave me erë me kapacitet të pabesueshëm 8000 megavat./REL/Faktor/mk/TetovaNews

Синот на Али Ахмети влегува во бизнисот со струја

Популарноста на kичевски Зајас не само што не бледнее туку одново е центарот на револуционерни идеи. Неговиот татко родум од ова мало населено место ја предводеше ОВК, сега ДУИ, а е и протагонист на зелената агенда на неговата партија. Синот Шкумбин Ахмети исто е зелен, и тоа преку еколошкиот пристап во енергетиката. Овој месец отворил фирма за производство на струја, од синоќа и формално влегува во иновативниот бизнис со соларна енергија.

Како што објави информативниот протал Фактор.мк, веќе е запишано и во Централниот регистар, Шкумбин Ахмети од Зајас е одговорното лице на Друштвото за производство, трговија и услуги „Тхеас Енергу ДООЕЛ“. Сопственик на претпријатието кое извршило упис во изминатите денови е друштвото за консалтинг, посредување, проектирање, инжинеринг и услуги „Архитектас Пројоект Студио“ од Зајас, исто во сопственост на помладиот Ахмети. Тој е единственотото вработено лице, а за основањето на фирмата вложил 16 илјада евра.

За синот на Али Ахмети практично нема никакви информации во јавноста. Единствено е познато дека е архитект кој дипломирал на тетовскиот универзитет и дека не покажал никаков интерес за политика, но на социјалните мрежи често споделува содржини со активности на политичката кариера на неговиот татко.

Тој е прв во Зајас, но каска зад синовите на политичката елита. Во бизнис со струја и сканадали од одамна е вплеткан синот на сопартиецот на Ахмети, Муса Џафери. Најмлад од друштвото деца и роднини на политичари кои сакаат да произведуваат електрична енергија е синот на Зоран Заев. Душко Заев на 18 години одлучи да произведува струја, додека неговиот чичко Вице Заев поседува компанија за трговија со овој енергенс. Овој месец интерес за изградба на фотовоалтаична централа од најмалку милион евра најави фирмата на сопругата на премиерот Димитар Ковачевски.

Иако владата најави одлучна борба против корупцијата, од портир до министер, а сигнал испрати и стратешкиот партнер САД, делегирајќи тим за санкции сѐ уште нема реакција за вработувањето во владина агенција на сопругата токму од министерот задолжен за секторот зелена електрична енергија, Крешник Бектеши.

Инаку изминатите денови операторот за пренос на електрична енергија МЕПСО објави дека во изминатиот период добил барања од инвеститори за изградба на фотоцентрали и ветерници со капацитет од неверојатни 8.000 мегавати за кои инвестиции најавиле стотици фирми од земјата и странство.

Artikulli paraprakRa pre e mashtrimit, 40-vjeçarja denoncon pronarin e sallonit të mobiljeve nga një fshat i Tetovës
Artikulli tjetërKastrioti dhe Skënderi mund ta rrëzojnë qeverinë?! Mickoski thotë se ka 61 vota deputetësh…(VIDEO)