Ballina Kronika Tragjike në Itali, zjarri i merr jetën një 17-vjeçari shqiptar

Tragjike në Itali, zjarri i merr jetën një 17-vjeçari shqiptar

ITALI- Një shqiptar 17-vjeçar ka gjetur vdekjen si pasojë e një zjarri të rënë në një qendër pritëse për të miturit në Itali.

I lënduar mbeti dhe një 16-vjeçar ganez, i cili pësoi djegie të rënda, por u arrit të shpëtohej me helikopter.

Ngjarja ka ndodhur në qendrën në Pasian di Prato, në provincën e Udines, Itali ku për pasojë një i mitur 17-vjeçar shqiptar humbi jetën.

Nuk dihen ende shkaqet e zjarrit, përveç përpjekjeve të ekipeve të shpëtimit, kanë ndërhyrë dhe po hetojnë edhe Karabinierët e Udines.

“Viktima është një djalë 17-vjeçar, një i ri shqiptar që ishte me ne për rreth një vit, një djalë shumë i mirë,” i tha Michele Lisco, menaxheri i komunitetit, i cili i përket organizatës jofitimprurëse Aedis , raproton Agjencia e lajmeve Ansa .

E njëjta organizatë jofitimprurëse menaxhon gjithashtu një grup apartamentesh në Carpeneto dhe një në Cargnaço, gjithashtu në provincën e Udine.

Artikulli paraprakPutin akuzon Perëndimin për “agresion dhe hipokrizi”
Artikulli tjetërPërplasja midis një aleance perëndimore të udhëhequr nga SHBA-ja dhe një boshti Rusi-Kinë, ofron mundësi dhe rreziqe për “fuqitë e mesme”.