Ballina Kronika Kishte pak ditë që ishte martuar, i riu shqiptar shuhet në aksident...

Kishte pak ditë që ishte martuar, i riu shqiptar shuhet në aksident në Itali

Ai ishte martuar pak ditë më parë dhe kishte shkuar në Itali nga Shqipëria, të shtunën së bashku me motrën e tij, për të festuar ditëlindjen e kushërirës së tyre me të cilën ishte shumë i lidhur, duke konfirmuar se sa e rëndësishme ishte për të që të mbante lidhje të ngushta me të afërmit dhe familjen, pavarësisht nga largësia: fatkeqësisht ai vdiq në rrugë. Ky është fati tragjik i Dorjo Dukës, 30-vjeçarit shqiptar, banues në Tiranë, i cili humbi jetën natën e së dielës së 21 janarit pas përplasjes së tmerrshme ballë për ballë që ndodhi në Ponte Meduna, në zonën e Pordenones.

Aksidenti ndodhi pas përplasjes së një Fiat Grande Punto-s me të cilën ai drejtonte dhe një Mercedes CLA. I vetmi ngushëllim në dramën që po përjetojnë të dashurit e tij dhe komuniteti shqiptar i zonës është fakti se kushëriri 25-vjeçar që ishte në makinë me të, ka arritur të mbijetojë. Ai është transportuar pas ngjarjes në gjendje të rëndë për në spitalin e Pordenones, por duket se tani gjendja e tij po përmirësohet

Prokurori i Prokurorisë Publike të Pordenone, Federico Baldo, i cili si zakonisht hapi procedimin penal për veprën penale të dyshuar të vrasjes në rrugë (të rënduar nga dëmtimet shumë të rënda që i janë shkaktuar edhe pasagjerit të Puntos), ku përfshihej drejtuesi i Mercedesit, një 45-vjeçar nga Codognè, në zonën e Trevisos, nuk e gjykoi të nevojshme kryerjen e autopsisë së trupit të viktimës, pasi ishte e qartë se vdekja ishte vetëm për shkak të traumave shumë të rënda të raportuara në aksident.

Prandaj, në orët në vijim Prokuroria Publike do të lëshojë autorizimin për varrimin dhe kështu familja do të mund të riatdhesojë trupin e të dashurit të tyre në Tiranë, ku do të bëhet varrimi.

Duka, një i ri gazmor, gjithmonë i disponueshëm, i cili punonte në një kompani ndërtimi dhe, siç u përmend, ishte shumë i afërt me familjen e tij, la në dhimbje të pafund gruan e tij Irisin, me të cilën ishte martuar më 12 janar 2024 pas rreth 6 vitesh njohje me të.

Dorjo ishte kushëriri i moderatores së njohur Kiara Tito, e cila dje bëri një reagim prekës për të. “Një lajm që na tronditi të gjithëve familjarisht. Një nga njerëzit me shpirtin më të mirë, por aq i mirë ishe sa zoti të deshi për vete. U prehsh në paqe kusho”, shkroi Kiara ditën e djeshme.

@tn.lajmelokale
@tetovanews