Ballina Aktualitet Lajme Boshkovski: Mijallkov me siguri është i gatshëm t’më kërkojë falje

Boshkovski: Mijallkov me siguri është i gatshëm t’më kërkojë falje

I dëmtuari në rastin “Tortura”, Lube Boshkovski, pas anulimit të seancës së sotme tha se mendon që Sasho Mijallkov me siguri është i gatshëm t’i kërkojë falje dhe se kjo pyetje do të duhet t’i parashtrohet Mijallkovit.

Boshkovski shtoi se të falësh është mirë megjithatë të mos harrohet, siç tha ai, ajo torturë dhe regjimi në të cilën kaloi Maqedonia.

“Ai u ngrit të më përshëndet, me siguri të kërkojë falje për atë që ka bërë në të kaluarën. Ne kemi mirëkuptim. Ata janë në gjendje të vështirë, nga njerëzit më të fuqishëm në shtet tani janë në gjendje të luftojnë për lirinë e tyre dhe patjetër të kemi mirëkuptim për gjendjen ku janë”, ka thënë Boshkovski.

Në pyetjen lidhur me shtyrjen e seancës së sotme, Boshkovski u përgjigj se është objektive të ketë kështu situatash sepse ky rast ka më shumë persona të përfshirë.

Seanca gjyqësore për lëndën e PSP-së “Tortura” që ishte paraparë të mbahej sot në Gjykatën Penale në Shkup u shty për më 13 qershor për shkak të mungesës së të dyshuarit të tretë, Novica Stankovski./am/

Artikulli paraprakRusia shqyrton mundësinë e bllokimit të Facebook-ut
Artikulli tjetër“Emri”, Greqia këmbëngul për ndryshimin e Kushtetutës