Ballina Top Lajm Njihuni me pilotin shqiptar që bombardoi Serbinë: Jam krenar! (VIDEO)

Njihuni me pilotin shqiptar që bombardoi Serbinë: Jam krenar! (VIDEO)

Nën komandën e Wesley Clark ka qenë edhe piloti shqiptar Lekë Buçaj. Ai në një deklaratë dhënë për RTK-në ka rrëfyer pasionin e tij që kishte për ta goditur sa më shumë Serbinë. Kosova përjetoi mjaftë kohë të vështira për të ardhur deri në këtë ditë. Ky është piloti shqiptar që e bombardoi Serbinë.

E kam ndier veten krenar, kam dashtë me ba edhe ma tepër por nuk dija se si, si mund të bëja më tepër. Çdo dy ditë ishim nëpër fluturime nja 10-12 orë, atëherë ktheheshim për nja 7-8 orë pushonim, atëherë prapë në ajër. Por thash, si mund të marrë pjesë edhe më fort….ëndërroja që ndoshta një raketë e dërgojmë poshtë e mundem me dorë me ndihme“, tha Buacaj

Në nderim të gjeneralit Clark, në Muzeun e Kosovës mbahet uniforma dhe kapela e tij ushtarake. Po ashtu, në muze mbahet edhe xhupi i ish-ambasadorit William Walker.

@tn.lajmelokale
@tetovanews