Ballina Aktualitet Lajme Jepet alarmi për “Mushkërinë e Tokës”, zjarre të mëdha në Xhunglën e...

Jepet alarmi për “Mushkërinë e Tokës”, zjarre të mëdha në Xhunglën e Amazonës (VIDEO+FOTO)

Brazil – Xhungla e Amazonës, e njohur si ” Mushkëria e Tokës ‘, ka 16 ditë që është duke u gllab^ëruar nga flakët e mëdha dhe autoritetet nuk kanë bërë asgjë për të kontrolluar zjarrin.

Përdoruesit e Twitter-it krijuan hashtagun PrayForAmazonia , me të cilin ndajnë imazhe dhe video të pemëve dhe kafshëve që shkrumbohen nga zjarri, fajësuan autoritetet braziliane për injorimin e problemit, diçka që mund të ketë pasoja katas^trofike për të gjithë planetin, transmeton Tetova News.

Pylli i Amazonës thith rreth 2 miliardë tonelata dioksid karboni në vit dhe çliron 20% të oksigjenit të Tokës dhe krijon mundësinë e një ekuilibrimi të reshjeve në mbarë globin.
Shumica e pjesës që i përket asaj ndodhet brenda shtetit të Brazilit.
Brenda në Amazonë jetojnë specie që shkencëtarët ende po punojnë për të zbuluar llojin e tyre./TetovaNews

Artikulli paraprak100 kuriozitete mahnitëse që do iu luajnë mendsh
Artikulli tjetërKa ndërruar jetë nëna e Katica Janevës