Ballina Aktualitet Sociale Deputetja e parë me hixhab në parlamentin serb: kjo është sfida ime!

Deputetja e parë me hixhab në parlamentin serb: kjo është sfida ime!

Menjëherë pas rezultateve të para paraprake të zgjedhjeve në Serbi, u përhap lajmi në të gjithë rajonin se Misala Pramenkoviç, nënkryetar i Partisë së Drejtësisë dhe Pajtimit (PSP), kryesuar nga Muamer Zukorliç, do të ishte deputete e parlamentit serb.

Kjo, pasi ajo do të bëhet gruaja e parë me një hixhab që do të ulet në poltronët parlamentarë në Serbi dhe gruaja e vetme që përfaqëson boshnjakët në e Serbisë në këtë pozicion të lartë, e ardhur nga Sanxhaku.

Misala Pramenkoviç është 40 vjeçe dhe punon si profesore e shkencave islame në Medresenë Gazi Isa-beg. Gjatë karrierës së saj politike, ajo është përqendruar në mbrojtjen dhe afirmimin e vlerave familjare dhe në ruajtjen e të drejtave të grave, fëmijëve dhe kategorive shoqërore të shoqërisë.

Pramenkoviç tha se ishte një nder i madh për të, por edhe një përgjegjësi ndaj votuesve të saj, që ajo u zgjodh në Kuvendin e Serbisë. Ajo gjithashtu tha që do të bënte çmos për të justifikuar besimin.

“Unë mendoj se është shumë e rëndësishme që të ketë një grua me hixhab në Kuvendin e Serbisë sepse aty është, në një farë mënyre, një organ përfaqësues i të gjithë qytetarëve që jetojnë në një vend dhe ata duhet të jenë përfaqësues autentikë në të”, tha ajo.

Si deputete e ardhshme, ajo përsëriti se do të avokojë për parimet e programit të MSA-së, të cilat bazohen apriori në afirmimin e familjes, të drejtat e grave dhe fëmijëve.

“Po ashtu, unë do të avokoj për gjithçka që duhet të përmirësohet në shoqëri dhe shtet”, shtoi ajo.

Artikulli paraprakVirologu i njohur: Jemi vetëm në fillim të pandemisë. Do të ketë shumë njerëz me probleme kronike nga koronavirusi
Artikulli tjetërPse është mirë për shqiptarët, që takimin i Uashingtonit u anulua