Ballina Lajme Konsumoni në mëngjes një nga këto 6 pije të shëndetshme për zorrët...

Konsumoni në mëngjes një nga këto 6 pije të shëndetshme për zorrët dhe tretjen tuaj

Ajo që pini në mëngjes është thelbësore për shëndetin tuaj të brendshëm. Shëndeti i dobët i zorrëve mund t’ju bëjë të prekshëm nga infeksionet, ankthi dhe inflamacionet. Falë disa pijeve të shëndetshme, ju mund të përmirësoni shëndetin tuaj të zorrëve. Konsumimi i këtyre pijeve të shëndetshme mund t’ju ndihmojë të zvogëloni rrezikun e inflamacionit dhe të vendosni aderimin në problemet e tretjes.

Lëngu nga bari i grurit në stomak bosh në mëngjes mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj të tretjes. Ai përmban enzima, të cilat ndihmojnë trupin për të tretur ushqimin dhe për të thithur lëndët ushqyese. Mund të ndihmojë gjithashtu në trajtimin e gazrave, fryrjeve të stomakut, shqetësimit në bark, kapsllëkut, sindromës së zorrëve të irrituara dhe problemeve të tjera të tretjes.

I mbushur me veti përmirësuese të tretjes, çaji i koprës ndihmon në relaksimin e muskujve dhe stimulimin e rrjedhës së tëmthit. Farat e koprës përmbajnë gjithashtu fibra të cilat ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zorrës së trashë. Ai gjithashtu inkurajon qarkullimin e gjakut në traktin tretës, duke përmirësuar shëndetin e zorrëve. Pra, është një ide e mirë të filloni ditën tuaj me një filxhan çaj kopër në mëngjes.

Limoni përmban lëndë ushqyese si vitamina C dhe fibra që mbështesin shëndetin e zorrëve. Si një antioksidant i fuqishëm, vitamina C mbron zorrën nga radikalet e lira dhe zvogëlon inflamacionin. Ndihmon gjithashtu në forcimin e sistemit imunitar dhe mbrojtjen tuaj nga infeksionet. Uji me limon është pija që ju bwn të ndiheni të freskët në mëngjes.

Uji i nxehtë i konsumuar në fillim të ditës do të ndihmojë në zgjerimin e enëve të gjakut në zorrë, gjë që ndihmon në tretjen e ushqimit. Besohet gjithashtu se pirja e ujit të nxehtë në mëngjes ndihmon në rritjen e funksioneve të mëlçisë dhe veshkave.

Karakteristikat laksative të pranishme në aloe vera ndihmojnë në qetësimin e problemeve të tretjes dhe zvogëlojnë shqetësimet e shkaktuara nga sindroma e zorrës së irrituar. Fillimi i ditës tuaj me këtë pije mund të kontribuojë në shëndetin e zorrëve. /tvklan.al