Ballina Kronika Lajmet e kronikës së zezë nga Tetova dhe Gostivari

Lajmet e kronikës së zezë nga Tetova dhe Gostivari

Zyrtaët e policisë të SPB-Tetovë më 21 korrik, nga ora 01 deri në ora 02:30, në parkingun prapa objektit hotelerik në Zherovjan të Tetovës, kanë arrestuar 34-vjeçarin A.H. nga Dibra për shkak se gjatë kontrollit të kryer tek ai janë gjetur dhe konfiskuar 42 pako me kokainë. Ai është ndaluar në Stacionin Policor Tetovë dhe pas dokumentimit të plotë të rastit kundër tij do të përgaditet kallëzim përkatës.

Më 20 korrik, rreth orës 15:15, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë privuar nga liria 31-vjeçarin N.K. nga Tetova për shkak të dyshimit për përfshirjen e drejtpërdrejtë të tij në “prodhim dhe shpërndarje të paautorizuar të narkotikëve, substancave psikotrope dhe prekursorëve”. Pas dokumentimit të plotë të rastit kundër N.K. do të përgatitet një parashtresë përkatëse.

Më 20 korrik, rreth orës 16:40, zyrtarët policorë të SPB Tetovë- DPB Gostivar kanë privuar nga liria 45-vjeçarit A.D. nga Gostivari, i cili gjysmë ore më parë është raportuar nga bashkëshortja e tij 37-vjeçare se e ka sulmuar fizikisht, si dhe është sjellë në mënyrë agresive ndaj antarëve tjerë të familjes. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Më 20 korrik, rreth orës 02:50, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë ndaluar 42-vjeçarin Sh.K. nga një fshat i rrethinës së Gostivarit, i cili është raportuar nga motra dhe nëna e tij se rreth orës 19:30 i ka sulmuar fizikisht në shtëpinë e tyre familjare. Po merren masa për pastrimin dhe dokumentimin e plotë të rastit.
Më 20 korrik, dhjetë minuta pas mesnate, në rrugën “Bllagoja Toska” në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë privuar nga liria 18-vjeçarin M.K. nga Zvicra për shkak se gjatë kontrollit të kryer ndaj tij është gjetur dhe konfiskuar marijuanë. Ai është ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit, pas së cilës do të përpilohet parashtresë përkatëse.

Punonjësit policorë të SPB-Tetovë, më 19 korrik, rreth orës 22:00 kanë privuar nga liria 71-vjeçarin Z.S. dhe 70-vjeçarin M.M. nga Raotinca e Tetovës, të cilët paraprakisht ishin denoncuar nga 60-vjeçari L.I. se pas një debati të ndërsjellë rreth orës 15:30 e kanë sulmuar fizikisht. Në sulm, sipas raportimit, personat e privuar kanë përdorur një mjet druri dhe një armë zjarri. Të dy janë ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për procedurë të mëtutjeshme.

Njëzet e dy vjeçari B.B. nga Gostivari, më 19 korrik, në ora 23:55 në SPB Tetovë ka raportuar se gati dy orë më parë në rrugën “JNA” në Gostivar, për shkak të keqkuptimeve në komunikacion, është sulmuar fizikisht nga dy persona. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Gjashtëdhjetë e pesë vjeçari Q.H. nga Tetova, më 19 korrik, në ora 19:30 në SPB-Tetovë ka raportuar se rreth orës 16:00 në afërsi të lokalitetit “Banjiçë” është sulmuar fizikisht nga një person të cilin e ka njohur, për shkak të marrëdhënieve të pazgjidhura mes tyre. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Në kuadër të aksionit kontrollues që është kryer më 19 korrik nga ora 13 deri në ora 18:00, në autostradën Tetovë-Shkup, në Zhelinë të Tetovës, si dhe në rrugën e “Ilindenit” në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë zbuluar dhe sanksionuar tre automjete pa dokumente të nevojshme për transport publik të pasagjerëve: ,,Mercedes” me targa të Tetovës e drejtuar nga S.E. (36) nga Dëbërca e Tetovës, “Mercedes” e drejtuar nga 64-vjeçari A.D. nga Zhelina e Tetovës dhe vetura “Volkswagen Golf” e drejtuar nga 60-vjeçari S.A. nga Shipkovica e Tetovës. Pas dokumentimit të plotë, ndaj tre drejtuesve të mjeteve do të vijojnë parashtresat përkatëse sipas Kodit Penal.

Më 19 korrik, nga ora 08:00 deri në ora 12:00, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë kryer kontroll aksion në të cilin janë përfshirë vozitës të cilët gjatë drejtimit të automjetit kanë përdorur celularët. Gjatë kontrollit janë zbuluar dhe sanksionuar 49 (TE) dhe 6 (GV) kundërvajtje, ndërsa për ngasësit të cilët kanë folur në celular gjatë vozitjes janë përgaditur parashtresa përkatëse dhe do të gjobiten me gjoba prej 40 euro në kundërvlerë në denarë. Gjatë kontrollit janë sanksionuar edhe 8 (TE) kundërvajtje të tjera në trafik.
Pjestarët e policisë e SPB-Tetovë mbrëmë (19-korrik), gjysmë ore pas mesnate, në afërsi të sallës së sportit në Tetovë, kanë privuar nga liria 31-vjeçaren A.N. nga Probishtipi, pasi që gjatë kontrollit të kryer ndaj saj është gjetur dhe konfiskuar heroinë. Në orën 03:10, në rrugën “Iliria” në Tetovë, kanë privuar 20-vjeçarin S.G. nga Shkupi, të cilit gjithashtu i është gjetur dhe konfiskuar marijuanë dhe një dërrmues. Të dy janë ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Mbrëmjen e 18 korrikut, rreth orës 21:30, në rrugën “Savo Tasevski” në Tetovë, zyrtarë policorë të SPB-Tetovë kanë privuar nga liria 18-vjeçarin A.Sh. nga Tetova, të cilit gjatë kontrollit të kryer i është gjetur dhe konfiskuar marijuanë. Pas dokumentimit të plotë të çështjes ndaj tij, do të vijojë parashtresë përkatëse.

Më 19-korrik,rreth orës 01:15, në autostradën Gostivar-Tetovë, në afërsi të kryqëzimit të Negotinës, zyrtarët policorë të SPB Tetovë-DPB Gostivar kanë privuar nga liria 42-vjeçarin A.M. nga Palçishti i Epërm i Tetovës, i cili është transportuar me veturë e tij “BMW” me targa regjistrimi të Tetovës, pasi që gjatë kontrollit i është gjetur dhe konfiskuar kokainë. Ai është ndaluar në Stacionin Policor të Gostivarit dhe pas dokumentimit të rastit ndaj tij do të vijojë parashtresa përkatëse.

Më 18 korrik, rreth orës 20:40 minuta, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë privuar nga liria një të mitur nga Tetova, për shkak të dyshimit se dy orë më parë ka marrë një veturë “Peugeot 306 Caravan” me targa të Tetovës, në pronësi të 65-vjeçari I.A nga Tetova. Vetura ka qenë e parkuar në rrugën “Jordan Zllatanovski” në Tetovë, ndërsa rreth orës 20:30 është gjetur në rrugën “Fushtanska” në Tetovë. Ekipi i SPB-Tetovë ka kryer kontrollin kurse vetura i është kthyer pronarit, ndërsa i mituri është ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Pjesëtarët e policisë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, më 18 korrik, rreth orës 13:00, në rrugën e “Ilindenit” në Gostivar, kanë privuar nga liria 60-vjeçarin V.P. nga Tajmishti i Kërçovës, për shkak të dyshimit se me një automjet mallrash “fap” me targa regjistrimi të Ohrit, po transportonte dru zjarri pa dokumente të nevojshme. Ai është ndaluar në Stacionin policorë për hetimin e rastit, ndërsa mjeti është sekuestruar me vërtetim për procedim të mëtejshëm.

Pesëdhjetë e nëntë vjeçari H.A. nga Gostivari, më 18 korrik, në ora 18:25 në SPB Tetovë ka raportuar se një orë më parë është sulmuar fizikisht nga një person në objektin e tij afarist. Rasti është duke zbardhur dhe dokumentuar.

Më 19 korrik, në ora 05:15, personi Sh.A.(48) nga Reçica e Vogël e Tetovës në SPB Tetovë ka raportuar se në rrugën “Iliria” në Tetovë është sulmuar fizikisht në taksi veturën e tij nga një person i cili kishte qenë familjar i pasagjerit që po transportonte. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Më 18 korrik, në ora 16:00 në SPB-Tetovë është raportuar se në rrugën lokale Çellopek-Miletinë në Çellopek të Tetovës ka ndodhur një aksident trafiku në mes dy veturave me targa regjistrimi të Tetovës: “Volkswagen Golf “ e drejtuar nga 26-vjeçari A.T. nga Miletina e Tetovës dhe automjeti i tipit BMW e drejtuar nga një i mitur 13-vjeçar nga Çellopeku. Në aksident pasagjerët nga “golfi” S.T.(46) dhe 27-vjeçarja M.B. nga Miletina kanë pësuar lëndime të rënda trupore, ndërsa tek dy vozitësit janë konstatuar lëndime trupore në Spitalin klinik të Tetovës, ku janë transportuar për ndihmë mjekësore. Ekipi nga SPB-Tetovë ka kryer këqyrje të vendit të aksidentit.

Pesëdhjetë e dy vjeçari N.B. nga Tetova, më 18 korrik, në SPB Tetovë ka raportuar se rreth orës 20:00 në rrugën “Ivo Lola Ribar” në Tetovë është kafshuar nga një qen endacak.

Tridhjetë e pesë vjeçari G.K. nga Shkupi më 18-korrik, në ora 13:50 në SPB-Tetovë ka raportuar se në lagjen ,,Kryqat dy,, është kafshuar nga një qen endacak.

Punonjësit policorë të SPB-Tetovë, më 18 korrik, rreth orës 15:10 kanë arrestuar dy të mitur të moshës 15 dhe 16 vjeçare, për të cilët paraprakisht ishte raportuar se kanë kryer vjedhje në veturën “BMW” me targa të Tetovës, e cila kishte qenë e parkuar në rrugën “Hristo Antevski” në Tetovë. Gjësendet e vjedhura nga automjeti janë gjetur dhe kthyer pronarit F.B. (32) nga Tetova. Pas dokumentimit të plotë të çështjes ndaj personave të përfshirë në vjedhje, do të vijojë një parashtresë përkatëse.

Më 17 korrik, në ora 12:00 dhe 22:00, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë privuar nga liria personat B.S.(40) dhe 37-vjeçaren Z.S., të dy nga Negotino e Pollogut, të cilët paraprakisht ishin denoncuar nga 35-vjeçari banor i Toplicës së Gostivarit se kanë kryer një vjedhje në shtëpinë e tyre familjare, në të cilën kanë qenë të angazhuar për pastrimin dhe rregullimin e ambienteve të brendshme. Tek ata janë gjete sendet e konfiskuara dhe iu kthyen pronarëve.
Pas dokumentimit të plotë të rastit, kundër tyre do të përgatiten parashtresat përkatëse.

Zyrtarët policorë të SPB-Tetovë më 17 korrik, rreth orës 16.30 me urdhër të gjykatës e kanë arestuar 34-vjeçarin Z.D. nga Tetova, për vuajtje të dënimit me burg në burgun e Tetovës, ku për një kohë të shkurtë është dërguar dhe dorëzuar.

Mbrëmjen e 17 korrikut, në ora 20:20 në SPB-Tetovë është thirrur K.K. (29) nga Dobroshti i Tetovës, i cili një ditë më parë është raportuar nga një i mitur nga ky fshat se më 15 korrik të këtij viti në parkun e fshatit e ka sulmuar fizikisht. Rasti është zbardhur plotësisht kurse K.K. do të përballet me parashtrim përkatës.

Tridhjetë e pesë vjeçari H.I. nga Gorjani i Gostivarit, më 17 korrik, në ora 17:25 në SPB Tetovë ka raportuar se gjysmë ore më parë, në afërsi të Burgut të Tetovës, për shkak të keqkuptimeve në komunikacion është sulmuar fizikisht nga një person. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Më 17 korrik, në ora 13:00 në SPB-Tetovë është raportuar se në rrugën rajonale Gostivar-Çegran ka ndodhur një aksident trafiku ku vetura “Volkswagen Passat” me targa të Gostivarit të drejtuar nga 34-vjeçari Xh.B. nga Çegrani i Gostivarit ka goditur një skuter elektrik (trotinet) të drejtuar nga një i mitur nga i njëjti fshat. Në aksident i mituri ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin e Përgjithshëm të Gostivarit “Ferid Murad”. Ekipi i Departamentit të Punëve të Brendshme të Gostivarit ka kryer këqyrje të vendit të aksidentit.

Pjesëtarët e policisë të SPB-Tetovë, mbrëmë (17 korrik), rreth orës 03:00 në rrugën “Gjorçe Petrov” në Tetovë, kanë ndaluar personat I.C.(27) dhe V.L.(18) nga Tetova, për arsye se gjatë kontrollit të kryer në veturën e tyre “Reno Twingo”. “ me targa të Shkupit, met ë cilën kanë lëvizur, është gjetur dhe sekuestruar marijuanë. Të dy janë ndaluar në Stacionin Policor-Tetovë për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Dje (16 korrik), në mbrëmje rreth orës 22:45, zyrtarët policorë të SPB Tetovë-DPB-Gostivar kanë ndaluar 43-vjeçarin Zh.S. nga Gostivari, i cili më parë ishte denoncuar nga nëna e tij 66-vjeçare, se është sulmuar fizikisht dhe se kishte dëmtuar orenditë e shtëpisë. Ai është ndaluar në Stacionin Policor Gostivar dhe rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Pjesëtarët e policisë e SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, dje (16 korrik) në ora 20:10 minuta, në Senakos të Gostivarit, kanë arrestuar 39-vjeçarin A.M. nga ky fshat, i cili i ka filmuar ata në mënyrë të paautorizuar derisa po kryenin veprime zyrtare. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Tridhjetë e shtatë vjeçari Z.I. nga Reçica e Madhe e Tetovës, dje (16 korrik), në ora 11:20 në SPB-Tetovë ka raportuar se ishte vjedhur vetura e tij “Mercedes” me targa të Tetovës, të cilën e kishte parkuar para një objekti komercial në rrugën “Gjoce Stojçevski” në Tetovë. Po merren masa për gjetjen e mjetit të sekuestruar.

Pjestarët e policisë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, më 13 korrik, rreth orës 22:55, në rrugën “Zhivko Brajkovski” në Gostivar, kanë ndaluar personat R.B.(39) nga Gostivari dhe I.I.(44) dhe M.K.(35) nga Shkupi, pasi që gjatë kontrollit të kryer ndaj tyre dhe në veturën “Daevu Kalos” me targa të Shkupit, me të cilën po lëviznin, është gjetur marijuanë dhe amfetaminë. Të tre janë ndaluar në Stacionin Policor Gostivar për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit, pas së cilës do të përgatiten parashtresa përkatëse.

Më 13 korrik, rreth orës 15:40, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë privuar nga liria 66-vjeçarin R.M. nga Tetova, i cili më parë kishte kryer vjedhje të një sendi personal nga një grua, sendi i vjedhur është gjetur dhe iu kthye pronares. Kundër R.M. do të vijojë parashtresë përkatëse.

Më 13 korrik, rreth orës 18:00, në rrugën “Bllagoja Toska” në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë privuar nga liria 58-vjeçarin Sh.B. nga Tetova tek i cili është gjetur dhe konfiskuar kokainë. Rasti është duke u zbardhur edhe kundër Sh.B. do të përgatitet një parashtresë përkatëse.

Më 13 korrik, rreth orës 19:30, zyrtarët policorë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, kanë ndaluar 67-vjeçarin N.M. nga Gostivari, i cili paraprakisht ishte denoncuar nga 53-vjeçari A.M. nga Gostivari, se e kishte sulmuar fizikisht atë dhe dy vajzat e tij në rrugën “18 Nëntori” në Gostivar. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Pjestarët e policisë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, më 13 korrik, rreth orës 15:45 kanë arrestuar 64-vjeçarin T.A. nga Gostivari, i cili ishte raportuar se e kishte parkuar veturën e tij para hyrjes zyrtare të një kompanie të Gostivarit dhe kishte bërë të pamundur hyrjen në objekt dhe kryerjen e detyrimeve të punës. Rasti është duke u zbardhur.

Njëzet e dy vjeçari S.H. nga Zhelina e Tetovës, më 13 korrik, në ora 13:00 në SPB-Tetovë ka raportuar, se rreth orës 10:30 në një pikë karburanti në Zhelinë, ku punonte, është sulmuar fizikisht nga bashkëfshatari i tij B.A.(40). Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Pjestarët e policisë të SPB-Tetovë mbrëmjen e 13 korrikut, rreth orës 20:00 në rrugën “Jasht Vardarit” në Tetovë kanë konstatuar shkelje të rendit dhe qetësisë publike me përdorim të mjeteve piroteknike dhe 47-vjeçarit M.H. nga Reçica e Vogël e Tetovës, i afërm i pronarit të shtëpisë ku ishte organizuar festë familjare, i kanë përgatitur parashtresë përkatëse në bazë të nenit 31 të Ligjit për kundërvajtje kundër rendit dhe qetësisë publike.

Më 13 korrik, në periudhën prej orës 07:00 deri në ora 18:00, në SPB Tetovë janë raportuar dy vjedhje të rënda në kishat “Shën Jovani Teologu” në Prelubishtë të Tetovës dhe “Shën Kryeengjëlli Mihail” në Podbregjë të Tetovës. Në objektet kishtare është hyrë me përdorim të forcës dhe janë marrë para. Inspektimi është kryer nga një ekip nga SPB-Tetovë.

Më 13 korrik), gjysmë ore pas mesnate, zyrtarët policorë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar e kanë privuar nga liria 25-vjeçarin I.Ç. nga një fshat i Gostivarit, i cili paraprakisht ishte raportuar nga motra e tij 19-vjeçare se në shtëpinë e tyre familjare e kishte sulmuar fizikisht. Ai është ndaluar në Stacionin Policor Gostivar për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Më 12 korrik, në ora 15:05, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë ndaluar personin I.K.(35) nga Preljubishta e Tetovës, i cili rreth orës 11.00 në afërsi të ambulantës në Shemshovë të Tetovës pas një debati të shkurtër është përleshur fizikisht me personin D.Sh.(41) nga ky fshat, i cili rreth orës 14.00 është thirrur për intervistim zyrtar në stacionin policor. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Më 12 korrik, në ora 23:20 në SPB-Tetovë është raportuar se në rrugën lokale Falish – Tetovë, një motoçikleta “Pezho” pa shenja regjistrimi i drejtuar nga personi D.J.(30) nga Falishi i Tetovës, ka dalë nga rruga. Në aksident, D.J. ka pësuar lëndime të rënda trupore, të konstatuara në Spitalin klinik të Tetovës. Ekipi nga SPB-Tetovë ka kryer këqyrje të vendit të aksidentit.

Në rrugën rajonale Tetovë – Jazhincë, përballë hyrjes në Odri të Tetovës, më 12 korrik, në ora 15.00 është raportuar se vetura “Toyota” me targa të Tetovës e drejtuar nga 37-vjeçarja H.R.B. nga Poroji i Tetovës ka goditur këmbësorin Sh.Q (33) nga Odri. Si pasojë e përplasjes këmbësori ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës, ndërsa një ekip nga SPB-Tetovë ka kryer inspektimin në vendin e ngjarjes.

Më 12 korrik, rreth orës 14:45 në SPB-Tetovë është raportuar se në rrugën “Dimitar Vllahov” në Gostivar, vetura “Volkswagen” me targa të Gostivarit e drejtuar nga 56-vjeçari Z.V. nga Gostivari ka aksidentuar këmbësorin S.S.(30) nga Reçani i Gostivarit dhe i ka shkaktuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin e Përgjithshëm “Ferid Murad” në Gostivar. Ekipi i Departamentit të Punëve të Brendshme të Gostivarit ka kryer këqyrje të vendit të aksidentit.

Më 12 korrik, rreth orës 17:10, zyrtarët policorë të SPB Tetovë-DPB Gostivar kanë privuar nga liria personat S.S.(30) dhe N.S.(64) nga Reçani i Gostivarit, të cilët paraprakisht ishin raportuar nga 56-vjeçari Z.V. nga Gostivari, se e kishin sulmuar fizikisht në qendër të Gostivarit. Rasti është zbardhur dhe dokumentuar.

Tridhjetë vjeçari A.V. nga Dobërdolli i Gostivarit, më 12 korrik, në ora 16:55 më SPB Tetovë ka raportuar se një orë më parë në fshat është sulmuar fizikisht nga bashkëfshatari i tij S.M. (37), sipas raportimit, sulmuesi kishte përdorur edhe një mjet prej druri gjatë sulmit. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Më 12 korrik, në ora 20:55, personi A.M.(73) nga Dobërdolli i Gostivarit në SPB Tetovë ka raportuar se një ditë më parë në afërsi të një baçille në Malin Shar kishte qenë i sulmuar fizikisht nga A.V.(30) nga i njëjti fshat,. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Pjestarët e policisë të SPB-Tetovë, më 11 korrik, rreth orës 10:00 në rrugën e “Shtipit” në Tetovë, kanë privuar nga liria personat E.E.(36) dhe E.P.(37) nga Gostivari, pasi që gjatë kontrollit t kryer ndaj tij është gjetur dhe sekuestruar heroinë. Të dy janë ndaluar në Stacionin Policor të Tetovës dhe pas zbardhjes dhe dokumentimit të plotë të rastit kundër tyre do të përgatiten parashtresat përkatëse.

Më 12 korrik, rreth orës 02:40, në rrugën e “Ilindenit” në Gostivar, zyrtarë policorë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar kanë privuar nga liria 50-vjeçarin K.F. nga Gostivari, të cilit gjatë kontrollit të kryer i është gjetur dhe konfiskuar kokainë. Pas dokumentimit të çështjes kundër tij, do të vijojë parashtresë përkaëtëse.

Pjestarët e policisë të SPB-Tetovë, më 12 korrik, rreth orës 15:15 kanë privuar nga liria 34-vjeçarin B.A. nga Tetova i cili ishte raportuar nga vëllai i tij 30-vjeçar se e kishte sulmuar fizikisht një orë më parë. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Më 12 korrik, rreth orës 02:10, zyrtarë policorë të SPB Tetovë-DPB Gostivar kanë privuar nga liria 25-vjeçarin I.C nga një fshat i Gostivarit, i cili ishte denoncuar nga motra e tij 19-vjeçare se në shtëpinë e tyre familjare e ka sulmuar fizikisht. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Më 11-korrik, zyrtarët policorë të DPB-Gostivar e kanë privuar nga liria personin D.M. (20) nga një fshati të Gostivarit, me banim në Gostivar. Ai dyshohet se së bashku me bashkëshorten e babait të tij F.M. (47) e kanë sulmuar fizikisht motrën e tij 23-vjeçare dhe nuk e kanë lejuar që të del nga shtëpia. Lidhur me rastin në Stacionin policorë është realizuar bisedë zyrtare edhe me P.M. Pas zbardhjes dhe dokumentimit të rastit kundër tyre do të përgaditet parashtresë përkatëse.

Më 11 korrik, në ora 13:00 në Banjicë të Poshtme të Gostivarit, zyrtarë policorë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar kanë privuar nga liria 42-vjeçarin L.M. nga Gostivari nën dyshimin se kishte kryer një vjedhje të rëndë. Lënda e vjedhur është gjet dhe kthyer pronarit. Pas zbardhjes dhe dokumentimit të rastit do të pasoj parashtresë përkatëse.

Njëzet e dy vjeçari J.M. nga Reçani i Gostivarit, dje (11-korrik) në ora 14:20, në SPB-Tetovë ka raportuar se rreth orës 11:50 në rrugën “Zhivko Brajkovski” në Gostivar është sulmuar fizikisht nga personi J.N. të cilin e njihte. Po merren masa për zbardhjen e rastit.

Mbrëmjen e 11 korrikut, në ora 23:00 në SPB-Tetovë është raportuar se në rrugën “Vëllezërit Gjinovski” në Gostivar ka ndodhur një aksident trafiku, ku është përfshirë një automjet ,,Opel” me targa të Shkupit e drejtuar nga 26-vjeçari S.M. nga Banjica e Epërme e Gostivarit dhe një motoçikletë pa targa regjistrimi e drejtuar nga 27-vjeçari M.Z nga Gostivari. Në aksident motoçiklisti ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin e Përgjithshëm “Ferid Murad” në Gostivar, ku është dërguar për ndihmë mjekësore. Ekipi i Sektorit të Punëve të Brendshme të Gostivarit ka kryer këqyrje në vendin e aksidentit.

Më 10 korrik, rreth orës 01:35, në një objekt hotelik në Zhelinë të Tetovës, pjestarët e policisë të SPB-Tetovë kanë ndaluar shtetaset e huaja: V.S.(28) nën dyshimin për keqpërdorim të vendbanimit turistik dhe A.G.(32) nga Portugalia dhe N.A.(32) nga Ukraina për shkak të dyshimit se kanë qëndruar në kundërshtim me qëllimin. Tre shtetaset e huaj janë ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për procedim të mëtutjeshëm.

Më 9 korrik, rreth orës 15:45, në Dobërdoll të Gostivarit, zyrtarë policorë të SPB Tetovë – DPB Gostivar kanë privuar nga liria personin B.A. (33) nga ky fshat, i cili paraprakisht ishte denoncuar nga bashkëfshatari i tij 45-vjeçar S.B. se është sjellë në mënyrë agresive ndaj tij dhe se e ka kërcënuar me një send druri, që më pas i është gjetur dhe konfiskuar. Pas zbardhjes dhe dokumentimit të çështjes ndaj B.A. do të përgaditet parashtresë përkatëse.

Tridhjetë e nëntë vjeçarja nga Tetova, më 10 korrik, në ora 02:30 në SPB Tetovë ka raportuar se rreth orës 23:30 bashkëshorti i saj A.E. (46) e ka sulmuar fizikisht. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Njëzet e katër vjeçari M.T. nga Pallçishti Poshtëm i Tetovës, mbrëmjen e 9 korrikut, në ora 20:30 në SPB Tetovë ka raportuar se në një pikë karburanti në rrugën rajonale Shkup-Tetovë, para hyrjes në Grupçin e Tetovës, ku ishte i punësuar, është sulmuar fizikisht nga personi B.S. (57) nga Kopaçindolli i Tetovës. Rasti është duke zbardhur dhe dokumentuar.

Më 9 korrik, në ora 11:00, 22-vjeçari D.D. nga Gostivari, në SPB Tetovë ka raportuar se rreth orës 03:30 para një lokali në rrugën “Zhivko Brajkovski” në Gostivar është sulmuar fizikisht nga T.M.(22), po ashtu nga Gostivari. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentar.

Më 10 korrik, në ora 13:10, S.J.(41) nga Radusha e Shkupit, në SPB-Tetovë ka raportuar se rreth pesëmbëdhjetë minuta më herët është kafshuar nga një qen endacak në rrugën “Iliria” në Tetovë.

Tridhjetë e gjashtë vjeçari P.Z. nga Tetova, më 9 korrik, në ora 11:30 në SPB Tetovë ka raportuar, se është kafshuar nga një qen endacak në rrugën “Bllagoja Toska” në Tetovë.

Një tridhjetë e pesë vjeçare, banuese e një fshati të Tetovës, më 10 korrik, rreth orës 22:30, në SPB-Tetovë ka raportuar se gjysëm ore më parë bashkëshorti i saj A.I. (33), pas një debati verbal, e ka sulmuar fizikisht. Pak më vonë i njëjti është thirrur në Stacionin Policor të Tetovës dhe rasti është duke zbardhur dhe dokumentuar.

Një e mitur nga Gostivari, më 10 korrik, në ora 22:30 në SPB-Tetovë ka raportuar se rreth orës 21:30 në sheshin e qytetit në Gostivar Xh.N. me të cilin më parë ishte në një lidhje dashurie e kishte sulmuar fizikisht. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Një tridhjetë e një vjeçare, banore e një fshati të Gostivarit, më korrik, në ora 13:00 në SPB Tetovë ka raportuar se E.M.(48) nga një fshat tjetër i Gostivarit, me të cilin ishte në lidhje dashurie, më datë 03 këtë muaj në një rrugë lokale që të çon në fshat e ka sulmuar fizikisht atë. Po merren masa zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Më 10 korrik, rreth orës 19:20, në rrugën e “Ilindenit” në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë privuar nga liria 34-vjeçarin Z.D nga Tetova, i cili paraprakisht ishte denoncuar nga 67-vjeçari. E.Q. nga Gjermania. Ai dyshohet se vitin e kaluar dhe këtë vit, me paraqitje të rreme të fakteve nga E.Q. ka kërkuar dhe ka marrë një shumë të madhe parash, gjoja për zgjidhjen e disa problemeve apo rituale fetare. Z.D. është ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Pesëdhjetë vjeçari N.N. nga Kavadari, më 10 korrik, në ora 15:35 në SPB Tetovë ka raportuar se në afërsi të një gurthyese në rrugën kryesore Gostivar-Kërçovë, është kafshuar nga një qen endacak.

Më 6 korrik, rreth orës 20:40, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë ndaluar personat E.N.(22) dhe F.N.(53) nga Tenova e Tetovës, të cilët paraprakisht ishin denoncuar nga fqinji i tyre 36-vjeçar B.Sh. se rreth orës 17:30 në fshat e kanë sulmuar fizikisht. Ata janë ndaluar në komisariat dhe pas dokumentimit të plotë të rastit do të përballen me parashtresë përkatëse.

Më 7 korrik, rreth orës 14:10, zyrtarë policorë të SPB Tetovë – Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, në rrugën “18-Nëntori” në Gostivar, kanë ndaluar 21-vjeçarin L.J. nga Gostivari, i cili ishte denoncua nga 18-vjeçari V.L. nga Gostivari se në rrugën “Svetozar Spirovski” në Gostivar e kishte sulmuar fizikisht dhe lënduar me mjet të mprehtë. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Më 7 korrik në ora 18:50, në rrugën “Nikolla Teslla” në Gostivar, zyrtarë policorë të SPB Tetovë – DPB Gostivar kanë privuar nga liria personat B.S.(43), Sh.Z.(55). I.H.(55) nga Gostivari, N.A.(43) dhe I.C.(49) nga Srmnova e Gostivarit dhe F.S.(41) nga Çegrani i Gostivarit, për shkak të dyshimit se po ndërtonin objekt në të njëjtën rrugë pa dokumente të nevojshme. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Gjashtëdhjetë vjeçari P.R. nga Zhilca e Tetovës, më 6 korrik në SPB-Tetovë ka raportuar se me datë 5/6 korrik të këtij viti, autorë të panjohur kanë hyrë me forcë në kishën “Shën Nikolla” në këtë fshat dhe kanë marrë para. Ekipi i SPB-Tetovë ka kryer inspektimin dhe rasti është duke u zbardhur.

Punonjësit policorë të SPB-Tetovë, më 6 korrik, rreth orës 20:00 në një rrugë dheu në Xhepçishti i Tetovës, kanë gjetur automjetin e mallrave “Mercedes Sprinter” me targa regjistrimi të tetovës, në pronësi të M.Z. (31) nga Zhelina e Tetovës, e cila është raportuar se kishte qenë e vjedhur më datë 05-korrik të këtij viti. Pas kontrollit të kryer automjeti i është kthyer pronarit.

Pjestarët e policisë të SPB-Tetovë, më 5 korrik, rreth orës 13:00, në rrugën e “Ilindenit” në Tetovë, kanë privuar nga liria 22-vjeçaren Nj.J. nga Prshevca e Tetovës, pasi që gjatë kontrollit të kryer ndaj saj dhe në veturën “BMW” me targa të Tetovës, me të cilën ishte transportuar, është gjetur dhe konfiskuar marihuanë. Ajo është ndaluar në Stacionin Policor të Tetovës dhe rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Më 5 korrik, rreth orës 16:10, zyrtarë policorë të SPB-Tetovë, në rrugën “Kiro Ristevski-Drnc” në Tetovë, kanë arrestuar tetovarët B.L.(34) dhe F.M.(33), të cilët janë sjellë në mënyrë agresive ndaj tyre dhe i kishte penguar ata të ndërmarrin veprime zyrtare. Të dy janë ndaluar në Stacionin policorë Tetovë për zbardhjen dhe dokumentimin e çështjes dhe ndaj tyre do të vijojnë dosjet përkatëse.

Shtatëdhjetë e pesë vjeçarja nga Tetova, më 05 korrik, në ora 13:20 në SPB-Tetovë se nusja e saj N.A. (36) e ka kërcënuar dhe sulmuar fizikisht për një kohë të gjatë. N.A. ditën e sotme (06-korrik) është thirrur në intervistë zyrtare në Stacionin Policor të Tetovës për të sqaruar dhe dokumentuar rastin.

Tridhjetë e gjashtë vjeçari Xh.U. nga Tetova, më 5 korrik, në ora 23:50 më SPB Tetovë ka raportuar se nipi i tij i mitur është sulmuar fizikisht nga një i mitur tjetër i cili ishte së bashku me një person tjetër kështu që i ka shkaktuar lëndime. Rasti është zbardhur dhe dokumentuar.

Më 5 korrik, rreth orës 20:20, zyrtarët policorë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar kanë privuar nga liria 54-vjeçarin F.T. nga Negotina e Pollogut, i cili paraprakisht kishte qenë i denoncuar nga një 19-vjeçare, banore e një fshati të Gostivarit, me të cilën deri para disa kohësh kishin qenë në lidhje, se e kishte sulmuar seksualisht. Pak më vonë, gjatë bastisjes së kryer me vendim gjykate në shtëpinë e tij, u gjetën mbetje të një lënde pluhuri të bardhë. Ai është ndaluar në Stacionin Policor Gostivar për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Pjestarët e policisë të SPB Tetovë – Departamenti për Punë të Brendshme Gostivar, më 5 korrik, rreth orës 21:50, në rrugën “Mlladen Gruevski” në Gostivar, kanë ndaluar 25-vjeçaren A.T. nga Ukraina për shkak të dyshimit se ajo qëndronte në zonë e padeklaruar. Ajo është ndaluar në Stacionin Policor Gostivar për procedurë të mëtutjeshme.

Tridhjetë e dy vjeçari M.Z. nga Zhelina e Tetovës, më 5 korrik, në ora 10:30 në SPB-Tetovë ka raportuar se i është marrë kamioni i tij Mercedes me targa të Tetovës, të cilin më parë e kishte parkuar para një objekti afarist në fshat. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Më 5 korrik, rreth njëzet minuta pas mesnate, në rrugën “Bllagoja Toska” në Tetovë, zyrtarë policorë të SPB-Tetovë e kanë arrestuar 23-vjeçarin A.A. nga Tetova, pasi që gjatë kotrollit të kryer ndaj tij është gjetur dhe konfiskuar marijuanë. I njëjti është ndaluar në Stacionin Policor të Tetovës dhe pas dokumentimit të plotë të rastit do të përpilohet parashtresë përkatëse.

Më 4 korrik, rreth orës 23:45, në Dobërdoll të Gostivarit, zyrtarë policorë të SPB Tetovë–DPB Gostivar kanë ndaluar personat O.J.(19), I.S.(18) dhe S.A.(18) nga ky fshat, të cilët kanë kryer shkelje të rendit dhe qetësisë publike duke konsumuar drogë, ndërsa tek O.J. është gjetur dhe sekuestruar marijuanë. Pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj personave të përfshirë, do të vijojnë parashtresat sipas nenit 20 të ligjit për veprat kundër rendit dhe qetësisë publike.

Më 4 korrik, rreth orës 12:55, në rrugën e “Ilindenit” në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë ndaluar personin M.D.(35) nga Republika e Shqipërisë, për shkak të qëndrimit të padeklaruar në zonë dhe përfshirjes së tij në lypje.
Ai është ndaluar në Stacionin Policor-Tetovë për procedurë të mëtutjeshme.

Më 4 korrik, në orën 20:40, në Stacionin Policor-Tetovë, ka ardhur 24-vjeçari Z.D. nga Tetova, i cili paraprakisht ishte denoncuar nga një 25-vjeçare nga Tetova, përndryshe ish e dashura e tij, se e kishte sulmuar fizikisht. Rasti është duke u zbardhur dhe kundër tij do të përgatitet një parashtresë përkatëse.

Punonjësit policorë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, më 4 korrik, rreth orës 17:50, në rrugën “Bregu Vëllazrimi” në Gostivar, kanë arrestuar 37-vjeçarin E.P., nga Gostivari, të cilit gjatë kotrollit të kryer i është gjetur dhe konfiskuar heroinë. Ai është ndaluar në Stacionin Policor të Gostivarit dhe kundër tij do të përgatitet parashtresë përkatëse.

Më 4 korrik, në ora 17:10 zyrtarët policorë të SPB Tetovë-DPB Gostivar kanë ndaluar 64-vjeçarin T.A. nga Gostivari i cili është sjellë në mënyrë agresive dhe nuk u është bindur urdhërave të tyre gjatë kryerjes së veprimeve zyrtare. Rasti është duke u zbardhur.

Tridhjetë e tetë vjeçari D.B. nga Radiovca e Tetovës, më 4 korrik, rreth orës 16:30 në SPB-Tetovë ka raportuar se duke lëvizur në rrugën në Çelopek të Tetovës, automjeti i tij zyrtarë “Ford Focus” me targa të Tetovës të cilin e ka drejtuar ka marrë flakë. Nuk ka të lënduar, ndërsa me ndërhyrjen e Njësitit Territorial të Zjarrfikësve-Tetovë zjarri është shuar plotësisht. Inspektimin e ka kryer ekipi i SPB-Tetovë.

Më 4 korrik, rreth mesnatës, në rrugën “Boris Kidriç” në Tetovë, zyrtarë policorë të SPB- Tetovë kanë ndaluar 22-vjeçarin A.F. nga Tearca e Tetovës, pasi që gjatë kontrollit të kryer ndaj tij është gjetur dhe konfiskuar marijuanë. I njëjti është ndaluar në Stacionin Policor të Tetovës dhe pas dokumentimit të rastit kundër tij do të përgatitet parashtresë përkatëse.

Më 3 korrik 2023, në periudhën prej orës 09:20 deri në ora 14:00, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë ndaluar personat I.C.(26) nga Toplica e Gostivarit dhe E.F.(22) dhe J.M.(18) nga Dobridoli i Gostivarit. Të tre dyshohet se gjatë muajit të kaluar kanë kryer gjashtë vjedhje të rënda dhe vjedhje në rajonin e Negotinës, në tre objekte, si dhe kanë marrë tre trotinet elektrikë. Trotinetët e e vjedhura janë gjetur dhe do t’u kthehen pronarëve të tyre, ndërsa të dyshuarit janë ndaluar në komisariat dhe kundër tyre do të përgaditen kallëzime përkatëse.

Më 4 korrik, tridhjetë minuta pas mesnate, në rrugën “Ivo Lola Ribar” në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë ndaluar 31-vjeçarin V.H. nga Republika e Shqipërisë për shkak të dyshimit se qëndronte në zonë i padeklaruar. Shtetasi shqiptar është ndaluar në Stacionin Policor të Tetovës për procedim të mëtutjeshëm.

Më 4 korrik, rreth dyzet minuta pas mesnate, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë ndaluar personat E.M.(46) dhe B.M.(21) nga Tetova, të cilët kanë prishur rendin dhe qetësinë publike në rrugën “107” në Tetovë dhe janë sjellë në mënyrë agresive ndaj tyreo gjatë ndërmarrjes së veprimeve zyrtare. Të dy janë ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Më 3 korrik, në ora 10:50 në SPB-Tetovë është raportuar se në rrugën e “Ilindenit” në Tetovë ka ndodhur një aksident trafiku, në të cilin është përfshirë vetura “Seat Terrazzo” me targa të Tetovës e drejtuar nga 36-vjeçari N.T. nga Tetova dhe një trotinet elektrik në të cilin janë transportuar dy të mitur nga Reçica e Vogël e Tetovës. Në këtë aksident dy të miturit kanë pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konstatuar në Spitalin klinik të Tetovës. Ekipi nga SPB-Tetovë ka kryer këqyrje në vendin e aksidentit.

Dyzet e shtatë vjeçari D.G. nga Tumçevishti i Gostivarit, mbrëmjen e 3 korrikut, në ora 22:20 në SPB-Tetovë ka raportuar se në afërsi të fshatit, djali i tij i mitur është kafshuar nga një qen endacak.

Tridhjetë e katër vjeçari H.I. nga Brodeci i Tetovës, më 3 korrik, në ora 11:30 në SPB-Tetovë ka raportuar se në rrugën “JNA” në Tetovë, është kafshuar nga një qen endacak.

Më 3 korrik, 40 minuta pas mesnate, në rrugën e “Ilindenit” në Tetovë, pjesëtarët e policisë nga SPB Tetovë kanë ndaluar 33-vjeçarin A.B. nga Tetova për arsye se tek ai është gjetur dhe konfiskuar kokainë. Ai është mbajtur në stacionin policor- Tetovë dhe pas dokumentimit të plotë të rastit kundër tij do të përgaditet parashtresë përkatëse.

Tridhjetë e nëntë I.I. nga Sellca e Keqe e Tetovës, më 2 korrik, në ora 15.20 në SPB-Tetovë ka raportuar se, personave S.Z.(65) dhe N.E.(42) nga Senokosi i Gostivarit para një viti i’u kishte shitur 287 dele, por edhe pas afatit të caktuar për pagesë, ata kan; kundërshtuar të paguanin plotësisht shumën sipas marëveshtjes. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Pjestarët e policisë të SPB-Tetovë, më 02-korrik, nga ora 16:00 deri në orën 22:00, kanë kryer aksion kontrollues të shpejtësisë së automjeteve me të cilën lëviznin dhe në të cilat janë zbuluar dhe sanksionuar 54 tejkaliime të shpejtësisë maksimale të lejuar jashtë vendbanimit (TE-23 dhe GV- 31), prej të cilave 3 (TE) për 50 deri në 70 kilometra në orë më shume se shpejtësia e lejuar. Krahas këtyre me përgatitjen e parashtresave të parashikuara me ligj janë grumbulluar edhe 34 tejkalime të shpejtësisë në vendbanim (TE), nga të cilët 1 drejtues ka lëvizur me shpejtësi pre 50 kilometra në orë më tepër se shpejtësia e lejuar, gjithashtu është sanksionuar edhe 1 (TE) lloj tjetës i shkeljeve të trafikut.

Fundjavën e kaluar (1/2 korrik) nga ora 23.00 deri në ora 05.00 në zonën Tetovë-Gostivar është kryer aksion kontrollues – nëse dhe sa nga drejtuesit e automjeteve drejtojnë nën ndikim të alkoolit. Gjatë kontrollit janë zbuluar dhe sanksionuar 14 drejtues mjetesh (TE-9 dhe GV-5), tek të cilët është konstatuar drejtim i automjetit nën ndikim të alkoolit. Të gjithë drejtuesit e ,,alkoolizuar“ të mjeteve janë të larguar menjëherë nga trafiku, me konfiskimin e patentë shoferit dhe ndaj tyre janë përgadit parashtresa përkatëse për të cilat janë paraparë gjoba që lëvizin nga 225 deri 375 më kundërvlerë të denarit nvarësisht nga shkalla e alkoolit të konsumuar.
Sektori përe Punë të Brendshme-Tetovë apelon drejtuesit e mjeteve që të mos ulen në timon të automjetit nën ndikimin e alkoolit të përshtatin shpejtësinë sipas kushteve të rrugës,. Kjo për arsye se këtyre ditëve në rajonin e pollogut dukshëm është rritur frekuenca e trafikut në këtë zonë si nëpër rrugë regjionale dhe autostradat poashtu edhe nëpër rrugët e qyteteve në Tetovë dhe Gostivar.

Më 29 qershor, rreth orës 23:20, zyrtarët policorë të SPB Tetovë -DPB Gostivar kanë ndaluar personat A.I.(22) nga Prisojnica e Rekës së Poshtme, Xh.S.(19) dhe Z.D.(24) nga Mogorçee rekës së Posgtme, të cilët në afërsi të “Hanit të Rostushes” kanë shkelur rendin dhe qetësinë publike me një konfrontim të ndërsjellë fizik. Kundër të përfshirëve do të pasojnë parashtresa përkatëse pasi që çështja të jetë dokumentuar plotësisht.

Zyrtarët policorë të SPB Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, më 29 qershor, rreth orës 15:00, në rrugën “Vëllezërit Gjinovski” në Gostivar, kanë privuar nga liria 46-vjeçarin Z.A. nga Gradeci i Gostivarit për shkak të dyshimit se para disa ditësh ka kryer një vjedhje në një objekt në Gostivar. Ai është ndaluar në Stacionin Policor Gostivar për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Më 29 qershor, rreth orës 12:45 në SPB-Tetovë është raportuar se në rrugën “101” në Gostivar ka ndodhur një aksident trafiku, ku janë përfshirë dy vetura me targa regjistrimi të Gostivarit: “Volkswagen Golf” e drejtuar nga 58- vjeçari A.B. nga Gostivar dhe “audi” e drejtuar nga personi F.M (36), po ashtu nga Gostivari. Në aksident lëndime të rënda trupore ka pësuar vozitësi i veturës “audi”, ndërsa tek shoferi tjetër janë konstatuar me lëndime trupore në Spitalin e Përgjithshëm “Ferid Murad” në Gostivar. Një ekip i Departamentit të Punëve të Brendshme të Gostivarit ka kryer këqyrje të vendit të aksidentit.

Më 29 qershor, rreth orës 12:10 në SPB-Tetovë është raportuar se 34-vjeçari Z.S. nga Reçica e Vogël e Tetovës, duke u kthyer me mjetin e tij motorik të pasagjerëve “Audi” në oborr përballë shtëpisë së tij familjare, nuk e ka vërejtur dhe sipas raportimit e ka goditur djalin e tij të mitur, duke i shkaktuar lëndime të rënda trupore të të cilat janë konstatuara në Spitali klinik i Tetovës. Inspektimin në vendin e ngjarjes e ka kryer ekip i Stacionit policor-Tetovë.

Pesëdhjetë e dy vjeçari M.Q. nga Shipkovica e Tetovës, më 29 qershor, në ora 21:25, në SPB Tetovë ka raportuar se fqinji i tij S.M.(52) rreth orës 19.10 së pari kishte qenë i kyçur në një zënkë verbale me vëllain e tij dhe e ka kërcnuar me një mjet të mprehtë, kurse më pas e ka shtyrë nënën e tij 79-vjeçare Z.Q. Sipas njoftimit, ajo ka rënë dhe ka pësuar lëndime të rënda trupore, të cilat janë konfirmuar në Spitalin klinik të Tetovës. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Pesëdhjetë e shtatë vjeçari M.Sh. nga Gostivari, më 29 qershor, në ora 22:10 minuta në SPB Tetovë, ka raportuar se në rrugën “Major Çede Filipovski” në Gostivar është kafshuar nga një qen endacak.

Më 29 qershor, rreth orës 22:00, personi F.S. (39) nga Çailja e Gostivarit, ka raportuar në SPB-Tetovë, se në rrugën “Major Çede Filipovski” në Gostivar është kafshuar nga një qen endacak.

Pjestarët e policisë të SPB-Tetovë, më 28 qershor, rreth orës 17:00 kanë privuar nga liria 57-vjeçarin D.K. nga Tetova, për arsye se gjatë kontrollit në shtëpinë e tij me urdhër të gjykatës janë gjetur dhe konfiskuar me vërtetim: 67 fishekë të kalibrit 7.62 milimetra për pushkë automatike, 10 fishekë të kalibrit 16 milimetra për pushkë gjuetie dhe 6 fishekë të tjerë të kalibrit të ndryshëm. Ai është ndaluar në Stacionin Policor të Tetovës dhe pas dokumentimit të plotë të rastit, kundër tij do të përpilohet kallëzim në bazë të nenit 396 të Kodit Penal.

Më 28 qershor, rreth orës 18:20, në rrugën “101” në Gostivar, zyrtarë policorë të SPB-Tetovë DPB-Gostivar, kanë privuar nga liria 44-vjeçarin M.L. nga Gostivari tek i cili është gjetur marijuanë. Ai është ndaluar në Stacionin Policor Gostivar dhe pas zbardhjes së plotë të rastit kundër M.L. do të përgaditet parashtresë përkatëse.

Më 29 qershor, rreth orës 01:30, zyrtarë policorë të SPB Tetovë – Departamenti për Punë të Brendshme Gostivar, kanë ndaluar 59-vjeçarin N.Sh. nga Gostivarië i cili kishte cenonuar rendin dhe qetësinë publike dhe kishte treguar sjellje agresive ndaj tyre. Pas dokumentimit të plotë të çështjes ndaj tij, do të vijojë parashtresë përkatëse.

Nëntëmbëdhjetë vjeçari H.H. (30) nga Laca e Tetovës, më 28 qershor, në ora 13:30 në SPB Tetovë ka raportuar se një orë më parë në rrugën “Todor Cipovski-Merxhan” në Tetovë është sulmuar fizikisht nga personi F.F. (25) nga Tetova për shkak të keqkuptimeve të tyre në trafik. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Më 28 qershor, në ora 09:40 në SPB-Tetovë është raportuar për një aksident trafiku të ndodhur në magjistralen Tetovë – Gostivar, ku janë përfshirë tri automjete: “Volkswagen Golf” me targa të Tetovës të cilën e ka drejtuar nga 26 vjeçari B.I. nga Bogovina e Tetovës, “Fiat Punto” me targa të Gostivarit të drejtuar nga N.G.(41) nga Gradeci i Gostivarit dhe “Seat Leon” me targa të Gostivarit të cilën e ka drejtuar 28-vjeçari C.Z nga Gostivari. Në aksident lëndime të rënda ka pësuar pasagjeri nga vetura “Golf” G.I.(50) nga Bogovina, ndërsa katër persona të tjerë nga veturat kanë mbaruar me lëndime trupore të cilat janë konstatuar në Spitalin e Përgjithshëm të Gostivarit “Ferid Murad”. Një ekip i Departamentit të Punëve të Brendshme të Gostivarit ka kryer këqyrje të vendit të aksidentit.

Pjesëtarët e policisë të SPB-Tetovë, më 25 qershor, rreth orës 23:00 kanë ndaluar 41-vjeçarin A.R. nga Tetova, i cili paraprakisht ishte sjellë në mënyrë agresive ndaj tyre në rrugën “Boris Kidriç” në Tetovë dhe i kishte ofenduar ata derisa ishin duke kryer veprimet zyrtare pas kryerjes së kundërvajtjes në komunikacion nga motoçiklisti 18-vjeçar I.I., po ashtu nga Tetova. Pas dokumentimit të plotë të rastit, kundër tij do të përgatiten parashtresat adekuate.

Dyzet vjeçarja, banore e një fshati të Tetovës, më 25 qershor, në ora 14:00 në SPB-Tetovë ka denoncuar se rreth orës 11:00, bashkëshorti i saj 44 vjeçar Z.F. është sjellë në mënyrë agresive dhe e ka kërcënuar. Ai është thirrur në komisariat dhe pas zbardhjes dhe dokumentimit të plotë të rastit do t’i përgaditet parashtresë përkatëse.

Gjashtëdhjetë e dy vjeçari F.I. nga Tetova, dje
25-qershor, në ora 11:15 në SPB-Tetovë ka raportuar se rreth orës 10:30 në rrugën “29-Nëntori” në Tetovë, për shkak të keqkuptimeve për parkimin e automjeteve të tyre, është sulmuar fizikisht nga personi M.Gj. (59), po ashtu nga Tetova. Rasti është zbardhur dhe dokumentuar.

Njëzet e dy vjeçarja G.S. nga Vrapçishti i Gostivarit, më 25 qershor, në ora 20:00 në SPB-Tetovë ka raportuar se rreth orës 17:15, në oborr para shtëpisë së saj familjare, është sulmuar fizikisht nga fqinja e saj H.S. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Pjesëtarët e policisë të SPB-Tetovë, më 25 qershor, rreth orës 23:00, në rrugën e “Ilindenit” në Tetovë, kanë ndaluar një motoçikletën me targa të Tetovës, të drejtuar nga 26-vjeçari L.J., nga Tetova, në të cilin ka patur të instaluar sinjalizues zanor (të ngjajshme me ato të policisë) . Sinjalizimi menjëherë i është hequr dhe rasti është duke u zbardhur.

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se policia në Tetovë mbrëmë ka arrestuar A.L (31) dhe S.B. (33) pas bastisjes në shtëpitë e tyre.

Në dy rastet është gjetur marijuanë.

Nga MPB paralajmërojnë se pas dokumentimit të rastit, kundër të arrestuarve do të dorëzohen parashtresa përkatëse.

“Më 24.06.2023 në ora 20:30 në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB Tetovë e kanë privuar nga liria A.L. (31) nga Tetova. Gjatë kontrollit në bazë të urdhrit gjyqësor në shtëpinë e tij në Tetovë është gjetur dhe konfiskuar marijuanë. Në ora 22.30 bastisje me urdhër gjyqësor është kryer edhe në shtëpinë e S.B. (33) nga Tetova, gjatë së cilës janë gjetur dhe konfiskuar disa paketime me marihuanë, të cilat kanë qenë të përgatitura për shitje. Personi nuk ka qenë në shtëpinë e tij, por më vonë është lokalizuar dhe ftuar në stacion policor. Pas dokumentimit të plotë të rasteve kundër tyre do të dorëzohen parashtresa përkatëse”, kumtojnë nga MPB.

Pjestarët e policisë të SPB-Tetovë, më 22 qershor, rreth orës 16:30, kanë arrestuar 52-vjeçarin D.D. nga një fshat i Tetovës, për të cilin paraprakisht gruaja e tij 47-vjeçare kishte raportuar se në disa raste e kishte sulmuar fizikisht atë dhe djalin e tyre të mitur. Ai është ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Tridhjetë e tetë vjeçari S.A. nga Tetova, më 22-qershor, në ora 19:50 në SPB Tetovë ka raportuar se rreth orës 16:30 në rrugën “Boris Kidriç” në Tetovë, për shkak të keqkuptimeve rreth parkimit është sulmuar fizikisht nga një person. Rasti është duke zbardhur dhe dokumentuar.

Më 22 qershor, në ora 09:00, J.M.(44) nga Odri i Tetovës ka raportuar në SPB-Tetovë se është sulmuar fizikisht nga bashkëfshatari i tij I.Z.(31) në qendër të fshatit Belovisht të Tetovës, rasti është zgjidhur plotësisht dhe ndaj personave të përfshirë do pasojnë parashtresat përkatëse.

Më 22-qershor, rreth orës 20:15, në Vrapçishtë të Gostivarit, zyrtarët policorë të SPB Tetovë -Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar kanë ndaluar 45-vjeçarin J.A. nga ky fshat, i cili ka sulmuar fizikisht fqinjin e tij E.E (60). Ndaj personit të raportuar J.A. është përgatitur parashtresë në bazë të Ligjit për veprat kundër rendit dhe qetësisë publike.

Më 22-qershor, rreth orës 16:30, zyrtarët policorë të SPB Tetovë – Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, kanë arrestuar 35-vjeçarin M.O. nga Debreshi i Gostivarit, i cili një ditë më parë ishte raportuar nga një 60-vjeçar turk dhe 26 bashkatdhetarë të tjerë, se ata dhe një person tjetër nga Gostivari i kanë mashtruar dhe nuk ua kanë paguar shumën e dakorduar për kryerjen e punëve ndërtimore në zonën e Gostivarit.

Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit, ku do të pasojë edhe parashtresë përkatëse.

Më 22 qershor, rreth pesëmbëdhjetë minuta pas mesnate, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë arrestuar 32-vjeçarin V.I.  nga Gradeci i Gostivarit, pasi që gjatë kontrollit në një lokal dhe objekte ndihmëse në këtë fshat, të cilat i ka përdorur ai, të kryer me urdhër të gjykatës i është gjetur dhe konfiskuar marijuanë.  Pas dokumentimit të plotë të çështjes ndaj tij, do të vijojë një parashtrim përkatës.

Më 22 qershor, rreth orës 03:00, zyrtarët policorë të SPB Tetovë – DPB Gostivar, në rrugën “Zhivko Brajkovski” në Gostivar, mbi stadiumin e futbollit të qytetit, kanë gjetur një materje pluhuri të bardhë.  Diku më vonë  lidhur me këtë rast, në Stacionin policorë Gostivar është është thirë në bisedë informative një person 56-vjeçar nga Gostivari dhe rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Dyzet e pesë vjeçari D.R. nga Tetova, më 21 qershor, në ora 21:30 në SPB-Tetovë ka raportuar, se dy orë më herët në rrugën “Gjoce Stojçevski” në Tetovë, është sulmuar fizikisht nga një person.  Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Më 21 qershor, në ora 15:10 në SPB Tetovë është raportuar se 53-vjeçari M.M është gjetur i vdekur dhe pa shenja dhune të konstatuara nga mjeku i Ndihmës së shpejtë, në shtëpinë e tij familjare në Debresh të Gostivarit, ku jetonte i vetëm.  Është kryer këqyrja e plotë në vendin e ngjarjes dhe me urdhër të Prokurorit Publik mbi trupin e të ndjerit është kryer autopsia.

Më 21 qershor, në ora 13.00 personi A.H.(60) nga Republika e Turqisë në SPB Tetovë ka raportuar se në muajni mars të këtij viti përmes personi M.O.(36) nga Debreshi i Gostivarit,  ai dhe 26 persona të tjerë, po ashtu nga Turqia, janë thirrur nga muaji prill për të filluar punët ndërtimore në objektet në zonën e Gostivarit dhe se E.M.(37) nga Gostivari do t’i paguajë rregullisht për punën e tyre.  Por deri pak kohë më parë E.M.  ka refuzuar t’u paguajë një shumë të caktuar parash dhe i ka kërcënuar.  Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Tridhjetë e gjashtë vjeçari L.J. nga Tetova, më 21 qershor, në ora 12:55 në SPB-Tetovë ka raportuar se në arën e tij në lokalitetin “Kalaja e Tetovës” ku ishte duke kryer punë të caktuara, ka gjetur një granatë dore, të dukshëm e korozuar.  Është kryer kontrolli, ndërsa bomba është ngritur dhe transportuar nga një përfaqësues i Drejtorisë së Mbrojtjes dhe Shpëtimit i cili ka konstatuar se bëhet fjalë për granatë ddore të prodhimit kinez.

Gjatë natës (21 qershor), dyzet minuta pas mesnate, në rrugën e “Ilindenit” në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë arrestuar 29-vjeçarin SH.A. nga Shemsova e Tetovës. Gjatë kontrollit të automjetit të tij “Volkswagen Golf 5” me targa të Tetovës, me të cilin udhëtonte, është gjetur dhe konfiskuar marihuanë. Ai është ndaluar në Stacionin Policor Tetovë dhe pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj tij do të përgaditet parashtresë përkatëse.

Më 20 qershor, rreth orës 19:35, në rrugën “107” në Tetovë, zyrtarë policorë të SPB-Tetovë, kanë arrestuar 18-vjeçarin V.L. nga Tetova, pasi që gjatë kontrollit të kryer i është gjetur dhe konfiskuar marihuanë dhe një thikë. Pas dokumentimit të rastit kundër tij do të përgatiten parashtresa adekuate.

Më 20 qershor, në ora 18:50 në SPB-Tetovë është raportuar se autorë të panjohur kanë hyrë me forcë në kishën “Shën Arkangjel Mihail” në Jegunovcë të Tetovës dhe kanë marrë para. Është kryer këqyrja në vendin e ngjarjes dhe po punohet në zbardhjen e rastit.

Pjestarët e policisë të SPB Tetovë – Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, më 20 qershor, rreth orës 15:30, në rrugën “Borçe Jovanovski” në Gostivar, kanë arrestuar 51-vjeçarin F.S. nga Gostivari, për arsye se gjatë kontrollit të kryer ndaj toij është gjet dhe sekuestrua kokainë. I njëjti është ndaluar në Stacionin Policor Gostivar dhe pas dokumentimit të plotë të rastit do të përpilohet parashtresë përkatëse.

Më 19 qershor, rreth orës 12:30, në rrugën “Vidoja Smilevski-Bato” në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB Tetovë kanë arrestuar një të mitur nga Dëbërca e Tetovës, të cilit gjatë kontrollit të kryer i është gjetur marihuanë. Pas dokumentimit të plotë të çështjes ndaj tij, do të vijojë një parashtrim përkatës.

Gjashtëdhjetë e gjashtë vjeçari R.S. nga Banjica e Epërme e Gostivarit, më 19 qershor, në ora 14:00 në SPB Tetovë ka raportuar se rreth orës 10:20 në rrugën e “Ilindenit” në Gostivar, për shkak të mos pastrimit të marrëdhënieve borxh-besuese është sulmuar fizikisht nga një person. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Një burrë tetëdhjetë e gjashtë vjeçar nga Tetova, më 19 qershor, në ora 09:30 në SPB Tetovë ka raportuar se më 17 qershor rreth orës 15:00 në një dhomë në shtëpinë e tij familjare është sulmuar fizikisht nga djali i tij I.H. (54) dhe nipi B. H. (30) nga Tetova. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Më 19 qershor, në ora 17:25 në SPB-Tetovë është raportuar se 72-vjeçari G.A. nga Toplica e Gostivarit, duke u kthyer me automjetin e tij “Volkswagen Golf” me targa të Gostivarit, ka goditur një fëmijë të mitur dhe e ka lënduar në oborrin e një familjeje tjetër nga i njëjti fshat, lëndime të konstatuar në Spitalin e Gostivarit. Një ekip i Departamentit të Punëve të Brendshme të Gostivarit ka bërë këqyrje të vendit të ngjarjes.

Dyzet e tre vjeçari S.A. nga Vrapçishti i Gostivarit, më 19 qershor, në ora 21:00 në SPB-Tetovë ka raportuar se është kafshuar nga një qen endacak në rrugën lokale Zubovce-Vrapcishtë.

Dyzet e një vjeçari H.A. nga Çegrani i Gostivarit, më 18 qershor, në ora 21:15 në SPB-Tetovë ka raportuar se në një lokal në fshat, është sulmuar fizikisht nga bashkëfshatari i tij B.F.(41). Po ndërmerren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Më 18 qershor, në ora 21:00, personi J.Sh.(39) nga Senokosi i Gostivarit në SPB Tetovë ka raportuar se një orë e gjysmë më herët në fshat ka qenë i sulmuar fizikisht nga H.M.(75) nga i njëjti fshat. Sipas raportit, sulmuesi ka përdorur një mjet të fortë. Rasti është zbardhur dhe dokumentuar.

Më 19 qershor, në ora 03:30 gjashtëdhjetë e një vjeçarja nga Gostivari, në SPB Tetovë ka raportuar se është sulmuar fizikisht në shtëpinë e saj familjare nga motrat e saj Z.A.(69) dhe A.M.(55).
Rasti është zbardhur dhe dokumentuar.

Pjesëtarët e policisë të SPB-Tetovë, më 15 qershor, rreth orës 20:50, në rrugën “Iliria” në Tetovë, kanë ndaluar 20-vjeçaren R.H. nga Republika Sllovake, e cila më parë kishte prishur rendin dhe qetësinë publike me sjellje agresive dhe të pahijshme, por edhe për shkak të dyshimit se qëndronte në zonë e padeklaruar. Ajo është ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për procedurë të mëtutjeshme.

Më 15 qershor, rreth orës 10:00, në rrugën “Cvetan Dimov” në Tetovë pjesëtarët e policisë nga SPB Tetovë me urdhër të gjykatës kanë kryer kontroll në në një automjet, në pronësi të 31-vjeçarit G.G. nga Çegrani i Gostivarit, i cili po vuante dënimin me burg. Gjatë kontollit është gjetur dhe konfiskuar marijuanë. Kundër G.G. pas dokumentimit të plotë të çështjes do të vijojë parashtresa përkatëse.

Pjesëtarët e policisë të SPB Tetovë, më 15 qershor, rreth orës 22:15, në kryqëzimin e rrugëve “Ivo Lola Ribar” dhe “Strasho Pinxhur” në Tetovë, kanë ndaluar personat S.M.(38) dhe M.U.(41), të dy nga Tetova, për shkak se gjatë kontrollit të kryer ndaj tyre, u është gjetur dhe konfiskuar marijuanë. Ata janë ndaluar në Stacionin Policor Tetovë dhe pas dokumentimit të plotë të rastit do të përgatiten parashtresat përkatëse.

Më 14 qershor rreth, orës 08:10, në rrugën e “Ilindenit” në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë ndaluar 43-vjeçaren N.Z. dhe 66-vjeçarin N.Z. nga Republika e Shqipërisë, për shkak të dyshimit se po qëndronin në zonë të padeklaruar. Shtetasit shqiptarë janë ndaluar në Stacionin Policor të Tetovës për procedurë të mëtutjeshme.

Më 15 qershor, dhjetë minuta pas mesnate, 36-vjeçari A.M. nga Pallçishti i Poshtëm i Tetovës në SPB Tetovë ka raportuar se është sulmuar fizikisht në mbikalimin e Negotinës nga dy persona me të cilët paraprakisht ishte marrë vesh përmes telefonit për shitjen e veturës së tij “Opel Astra”. Sipas raportit, njëri nga sulmuesit ka përdorur edhe një send të fortë, pas së cilës i kanë marrë çantën me para, dokumente dhe sende të tjera dhe janë larguar nga vendi. Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit.

Pjesëtarët peolicisë të SPB-Tetovë dje (13 qershor), rreth orës 04:15 në rrugën “Vidoja Smilevski-Bato” në Tetovë kanë ndaluar personat M.N. (53) nga Zhelina e Tetovës dhe A.N.(49) nga Xhepçishti i Tetovës, të cilët paraprakisht janë vërejtur duke tentuar të kryejnë një vjedhje në një parcelë të një kompanie nga Tetova, ku gjatë arrestimit i kanë sulmuar fizikisht pjesëtarët e policisë. Të dy janë ndaluar në Stacionin Policor të Tetovës dhe pas dokumentimit të plotë të rastit do të përpilohen parashtresa përkatëse.

Mbrëmë (14 qershor), rreth orës 01:20, në rrugën “133” në Tetovë, zyrtarë policorë të SPB Tetovë e kanë ndaluar 51-vjeçarin B.E nga Tetova, për shkak të dyshimit se më parë ka kryer një vjedhje në një banesë në Tetovë. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar dhe ndaj tij do të ngrihet kallzim përkatës.

Dje (13 qershor), rreth orës 12:50, në rrugën e “Ilindenit” në Tetovë, zyrtarët policorë të SPB-Tetovë kanë ndaluar 51-vjeçaren M.B. nga Republika e Shqipërisë për shkak të qëndrimit të parregullt në zonë. Ajo është ndaluar në Stacionin Policor Tetovë për procedurë të mëtutjeshme.

Tridhjetë e gjashtë vjeçarja A.D. nga Gostivari dje (13 qershor), në ora 16:25 në SPB-Tetovë, ka raportuar se rreth orës 13:50 në një zyrë afariste në rrugën e “Ilindenit” në Gostivar për shkak të borxhit të besuar me burrin e saj, ka qenë e sulmuar fizikisht nga personi E.B.(50) nga Gostivari. Rasti është duke u zbardhur dhe dokumentuar.

Pjesëtarët e policisë të SPB Tetovë – DPB Gostivar dje (13 qershor), rreth orës 07:30, në rrugën “Goce Dellçev” në Gostivar, kanë ndaluar personar N.A.(42) dhe Sh.J.(36) nga Llakavica e Gostivarit, të cilët kanë prishur rendin dhe qetësinë publike me sjellje të pahijshme. Pas dokumentimit të plotë të rastit, për të dy do të përgatiten parashtresat përkatëse.

Shtatëdhjetë e katër vjeçari N.A. nga Vrapçishti i Gostivarit, dje (13 qershor), në ora 14:20 ka raportuar në SPB-Tetovë se në fshat mbesa e tij e moshës jomadhore është kafshuar nga një qen rrugësh.

Mbrëmjen e djeshme (13 qershor), në ora 23:00 në SPB-Tetovë është raportuar se 80-vjeçari R.A. nga Çegrani i Gostivarit, derisa ishte duke përgatitur darkën në objektin ndihmës pranë shtëpisë së tij familjare, i ka shpërthyer bombola e gazit dhe i ka lënduar duart dhe kokën, e më pas është dërguar në Spitalin e Përgjithshëm “Ferid Murad” në Gostivar për ndihmë mjekësore. Inspektimin në vendin e ngjarjes e ka kryer ekipi i Departamentit të Punëve të Brendshme të Gostivarit.

Dje (13 qershor) në orën 18.00, 51-vjeçari I.K. nga Shkupi ka raportuar në SPB-Tetovë se rreth orës 16:15 në tregun e madh në Gostivar është sulmuar fizikisht nga një person mashkull. Rasti është zbardhur dhe dokumentuar.

Më datë 13.06.2023 në Tetovë, pjesëtarët e policisë nga SPB-Tetovë, kanë ndaluar personat G.S.(36) nga Tetova, N.A.(49) nga Xhepçishti i Tetovës dhe M.N.(53) nga Zhelina e Tetovës. Ata dyshohen se me datë 12.06.2023, rreth orës 19:00 në rrugën “29 Nëntori” në Tetovë, nga një automjet ngarkues i tipit “Opel Vivaro” me marka të regjistrimit të Gostivarit, pronë e personit L.A.(52) nga Gostivari, kanë vjedhë para në valuta dhe apoena të ndryshme si dhe gjësende të tjera.
Paratë dhe sendet marra janë gjetur dhe do t’i kthehen pronarit. Personat janë ndaluar në komisariat dhe pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj tyre do të përgatitet kallëzim përkatës.

Më datë 12.06.2023 në ora 15:35 në SPB-Tetovë, 21-vjeçarja B.I. nga Poroji i Tetovës ka raportuar se rreth orës 15:15 është sulmuar fizikisht nga një person në bulevardin “Vidoe Smilevski Bato” në Tetovë. Po merren masa për zbardhjen e rastit.

Më datë 12.06.2023, në ora 10:00, zyrtarë policorë nga DPB-Gostivar e kanë ndaluar personin F.I. (41) nga Gostivari për shkak se është sjellë në mënyrë agresive dhe ka kanosur zyrtarët policorë dhe anëtarët e ekipit të Emergjencës Mjekësore të Gostivarit, të cilët kanë kryer veprime zyrtare.
Pas dokumentimit të plotë të rastit, do të përgatitet parashtresë përkatëse.

Më datë 12.06.2023, në ora 09:30 në afërsi të një shkolle fillore në rrugën “Blagoja Toska” në Tetovë, zyrtarë policorë nga SPB-Tetovë, kanë ndaluar një person të moshës jomadhore nga Tetova pasi që gjatë kontrollit i është gjetur dhe konfiskuar një thikë.
Pas dokumentimit të çështjes ndaj tij, do të vijojë parashtresa përkatëse sipas nenit 80 të Ligjit për Armët.

Më datë 12.06.2023, në ora 15:00, në Njësinë e Policisë Galatë, 26-vjeçarja M.D. nga Debreshi i Gostivarit, ka raportuar se në fshat është sulmuar nga qen rrugësh, me çka është rrëzuar dhe ka pësuar lëndime.

Me datë 08.06.2023, në ora 21:10, në rrugën “Bllagoja Toska” në Tetovë, zyrtarë policorë nga SPB-Tetovë kanë arrestuar personin A.A. (22) nga Tetova për shkak se në posedim tek ajo është gjetur marijuanë.
Pas dokumentimit të rastit, do të dorëzohet një parashtresë përkatëse.

Me datë 08.06.2023, në ora 22:30, në rrugën “Nikolla Parapunov” në Gostivar, zyrtarë policorë nga DPB-Gostivar e kanë arrestuar një person të moshës jomadhore nga Gostivari për shkak se gjatë kontrollit i është gjetur dhe konfiskuar marijuanë.
Pas dokumentimit të rastit, do të dorëzohet një parashtresë përkatëse.

Me datë 09.06.2023, në ora 01.45, zyrtarët policorë nga SPB-Tetovë kanë arrestuar personin B.E.(22) nga Republika e Kosovës me banim në Tetovë, pasi që gjatë kontrollit, në posedim të tij është gjetur marijuanë.
Pas dokumentimit të rastit, do të dorëzohet një parashtresë përkatëse.

Më datë 08.06.2023, në ora 18:50, në rrugën “JNA” në Gostivar, zyrtarë policorë nga DPB-Gostivar kanë arrestuar personat J.F.(28), J.I.(26), E.E.(23), S.D.(31) dhe një të mitur, të gjithë nga Shkupi. Ata u gjetën duke ngarkuar sende në një kamion me targa regjistrimi të Shkupit, të cilat i morën nga një magazinë e përdorur nga një bastore sportive. Lidhur me ngjarjen, në ora 23:30 në Tetovë, është privuar nga liria edhe personi E.P. (33) nga Republika e Shqipërisë, me vendbanim të rregullt në Gostivar, i cili sipas raportimit i ka angazhuar personat që t’i marrin sendet nga depoja e basteores, pa dijeninë e personit M.U.(37) nga Gostivari, i cili ishte ortak i tij në bastore. Personat janë ndaluar në komisariat dhe pas zbardhjes dhe dokumentimit të plotë të rastit ndaj tyre do të përgatitet kallëzim përkatës.

Më datë 08.06.2023, në Vrapçishtë të Gostivarit, zyrtarët policorë të DPB-Gostivar kanë arrestuar personin M.Ç.(33) nga Republika e Turqisë. Gjatë bastisjes së kryer në një shtëpi në bashkëpunim me Inspektoriatin Shtetëror Sanitar Shëndetësor, të cilin ai e përdorte si ordinancë për mjeksi alternartive, të kryer me vendim gjykate, janë gjet dhe sekuestruar një sasi e madhe tabletash, dokumentacioni mjekësor, para dhe sende të tjera. Personi është ndaluar në komisariat dhe pas zbardhjes dhe dokumentimit të rastit ndaj tij do të bëhet kallëzimi përkatës.

Më datë 08.06.2023 në ora 17:20, në rrugën “Banjeshnica” në Gostivar, zyrtarët policorë të DPB- Gostivar kanë arrestuar personin N.B.(55) nga Srbinova e Gostivarit. Ai dyshohet se me përdorim të forcës fizike i ka mbajtur në shtëpinë e tij personat M.R.(35) dhe Xh.Ç.(26), të dy nga Gostivari, pasi që nuk ka qenë i kënaqur me punën e bërë gjatë vendosjes së inventarit në shtëpinë e tij.
Personi është ndaluar në Komisariat për sqarimin dhe dokumentimin e rastit dhe ndaj tij do të përgatitet kallëzimi përkatës.

Me datë 08.06.2023 në ora 11:40, zyrtarët policorë të Policisë së Jegunovcit e kanë arrestuar personin B.E.(31) nga një fshat i Tetovës për shkak se e ka sulmuar fizikisht gruan e tij 31-vjeçare.
Personi është ndaluar në Komisariat për sqarimin dhe dokumentimin e rastit dhe ndaj tij do të përgatitet kallëzimi përkatës.

Më datë 08.06.2023 në ora 10:30, zyrtarë policorë nga SPB Tetovë, kanë arrestuar personin M.Z.(32) nga një fshat i Tetovës për shkak se e ka sulmuar fizikisht gruan e tij 24 vjeçare.
Pas dokumentimit të rastit ndaj tij do të përgatitet kallëzim përkatës.

Më datë 06.08.2023 në ora 19:20 në SPB-Tetovë, B.Z.(45) nga Tetova ka raportuar se ka gjetur vajzën e tij të mitur, për të cilën paraprakisht kishte raportuar se është larguar nga shtëpia. Sipas njoftimit, ata kanë kontaktuar me të, gjatë së cilës ajo ka deklaruar se jeton me të dashurin në Republikën e Malit të Zi.

Më 07.06.2023 në ora 21:05, zyrtarët policorë nga SPB-Tetovë kanë arrestuar personin J.F.(46) nga Zhelina e Tetovës. Rreth orës 19:30 në Bulevardin “Iliria” në Tetovë, ai ka goditur disa herë me automjetin e tij “Fiat Punto” veturën “Opel Astra” me targa të Tetovës, që drejtohej nga S.R. (30) nga Tetova, gjatë së cilës ka mbetur e lënduar M.R., lëndime të konstatuara në Spitalin klinik të Tetovës.

Ai është ndaluar në komisariat dhe pas dokumentimit të rastit ndaj tij do të përgatitet kallëzimi përkatës.

 Me datë 07.06.2023, në ora 14:10, në rrugën “176” në Tetovë, zyrtarët policorë nga SPB-Tetovë kanë ndaluar personin A.J.(20) nga Tetova pasi që gjatë kontrollit të kryer tek ai është gjetur dhe konfiskuar një thikë.

Pas dokumentimit të çështjes ndaj tij do të përgatitet një parashtresë përkatëse sipas nenit 80 të Ligjit për Armët.

Me datë 07.06.2023 në vendkalimin kufitar Jazhincë, zyrtarët policorë kanë ndaluar M.B.(20) nga Republika e Shqipërisë për shkak të qëndrimit të parregullt në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Ajo është mbajtur në SPB-Tetovë për procedurë të mëtutjeshme.

  Më datë 07.06.2023 në ora 12:50 në DPB- Gostivar, personi R.M.(39) nga Gostivari ka raportuar se rreth orës 00:30 në rrugën “Boge Veljanoski” pas një mosmarrëveshje të shkurtër është sulmuar fizikisht nga fqinji i tij R.S., i cili. duke përdorur edhe sende të forta ka dëmtuar automjetin e tij.

Po merren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit, më pas do të vijojë parashtresa përkatëse.

 Më datë 07.06.2023 në ora 17:30 në DPB-Gostivar, personi V.I. (31) nga Gostivari ka raportuar se në vendin e tij të punës në bazën për asfalt që gjendet në rrugën magjistrale Gostivar-Kërçovë është kafshuar nga një qen i pastrehë.

Me datë 06.06.2023, në ora 16.50, në oborrin e Stacionit Policor Tetovë, me urdhër të gjykatës, zyrtarët policorë nga SPB Tetovë kanë kontrolluar veturën “BMW” me targa të Gostivarit, e cila ishte sjellë me datë 02.06.2023 nga rruga “Vidoe Smilevski. Bato” me shërbimin policor duke vepruar sipas kontroll aksionit, ku drejtuesi i mjetit personi G.G. (32) nga Çegrani i Gostivarit është arrestuar për shkak të vuajtjes së dënimit me burg, por i njëjti nuk kishte pranuar ta hap veturën për t’u kontrolluar. Gjatë kontrollit, në prani të pronarit B.Sh.(29) nga Banjica e Poshtme e Gostivarit, në bagazh është gjetur marijuanë, një send me mbetje kokaine dhe sende të tjera. Materialet e gjetura janë konfiskuar dhe pas dokumentimit të rastit do të vijojë raporti përkatës.

Me datë 06.06.2023, në ora 19:40, në bulevardin “Iliria” në Tetovë, zyrtarë policorë nga SPB-Tetovë kanë ndaluar personin I.I.(18) nga Sllatina e Tetovës, pasi që të njëjtën ditë rreth orës 19:00 është raportuar nga personi T.A. (43) nga Falishi i Tetovës, se e kishte sulmuar fizikisht në objektin e tij afarist.
Personi është ndaluar në komisariat dhe pas dokumentimit të rastit do të vijojë parashtresa përkatëse.

Më 07.06.2023 në Policinë e Gostivarit, J.E.(38) nga Nistrova e Rekës së Poshtme, ka raportuar se rreth orës 00:40 në rrugën rajonale nga Zdunjë- Gostivar, në Gostivar është sulmuar fizikisht nga personi B.S.
Po punohet për dokumentimin dhe zbardhjen e rastit, pas së cilës do të vijojë parashtrimi përkatës.

Me datë 06.06.2023 në ora 18:15 në një qendër tregtare në rrugën “Iliria” në Tetovë, zyrtarë policorë nga SPB-Tetovë kanë ndaluar dy vajza të moshës jomadhore nga  Tetova dhe Selca e Tetovës. Ata janë kapur teksa kryenin një vjedhje në një lokal shitjeje.
Sender e vjedhura i janë kthyer pronarit, ndërsa të miturat janë ndaluar në komisariat. Pas dokumentimit të plotë të rastit, ndaj tyre do të bëhet kallëzim përkatës.

Më datë 06.06.2023 në ora 14:00 në SPB-Tetovë, A.R.(38) nga Siniçani i Tetovës, ka raportuar se është mashtruar nga një grua për shumën prej 350 euro. Sipas raportit, ata kanë rënë dakord me personin, punonjëse e autoshkollës, që ta ndihmonin të kalonte testin e shoferit, por marrëveshja nuk ishte përfunduar, pas së cilës ajo nuk ishte përgjigjur telefonatave të tij dhe ai e kishte kuptuar se kishte qenë i mashtruar.
Rasti është duke u zbardhur.

Më datë 06.06.2023 në ora 23:50 në Njësinë e Policisë-Tearcë, 31-vjeçarja Sh.A. nga Tearca e Tetovës ka raportuar se rreth orës 19:30 në fshat është sulmuar nga disa qen endacakë, me çka ka rënë dhe ka pësuar lëndime.

Me datë 05.06.2023 në ora 14:50 në rrugën “Gjorçe Petrov” në Tetovë, zyrtarë policorë nga SPB-Tetovë kanë arrestuar personin L.V.(31) nga Tetova për shkak se i janë gjetur dhe marrë dy shiringa, njëra prej të cilave ishte e mbushur me masë të lëngët, si dhe dy gjilpëra të papërdorura.
Personi në fjalë është ndaluar në komisariat dhe pas zbardhjes dhe dokumentimit të rastit do ti përpilohet parashtresë përkatëse.

Me datë 05.06.2023 në ora 20:10 në rrugën “Boris Kidriç” në Tetovë, zyrtarë policorë nga SPB- Tetovë kanë arrestuar personat S.A.(52) dhe A.A.(24), të dy nga Tetova, pasi që janë sjellë në mënyrë agresive dhe kanë penguar një inspektor të DAP-it gjatë kryerjes së veprimeve zyrtare.
Personat janë ndaluar në komisariat dhe pas dokumentimit të plotë të rastit do të vijojë parashtresë përkatëse.

Më datë 06.05.2023 në ora 16:00, zyrtarë policorë nga DPB-Gostivar kanë ndaluar personin S.B.(45) nga Gostivari. Ai dyshohet se ka kryer një vjedhje të rëndë, gjatë së cilës ka marrë para nga zyra e punës së personit SH.A.(31) nga Forina e Gostivarit. Paratë e vjedhura i janë gjetur dhe i janë kthyer pronarit, ndërsa personi është ndaluar në komisariat. Pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj tij do të përgaditet kallëzim përkatës.

Më datë 06.05.2022, në periudhën nga ora 08:00 deri në ora 12:00, është kryer kontroll aksion ndaj automjeteve të ngarkesave në zonën e SPB-Tetovë. Njëkohësisht, 4 drejtues mjetesh (TE-1 dhe GV-3) janë sanksionuar për drejtimin e mjeteve me parregullsi në pajisjet e frenimit. Ata menjëherë janë përjashtuar nga trafiku.
SPB-Tetovë edhe një herë apelon te personat juridikë dhe fizikë që të respektojnë rregullat dhe rregulloret ligjore në komunikacion, me kohë të kontrollojnë gjendjen teknike të automjeteve, të rregullojnë dokumentacionin përkatës dhe të kontribuojnë për sigurinë e tyre dhe pjesmarësve të tjerë në rrugë.