Ballina Aktualitet Policia është në kërkim të sulmuesit që qëlloi në drejtim të kryetarit...

Policia është në kërkim të sulmuesit që qëlloi në drejtim të kryetarit të Komunës së Haraçinës dhe plagosi dy persona (VIDEO)

Policia është ende në kërkim të sulmuesit që dje pasdite tentoi të vriste me kallashnikov kryetarin e Komunës së Haraçinës Ridvan Ibraimi dhe plagosi shoferin e tij dhe një nga punonjësit e komunës.

Dy të plagosurit janë në gjendje stabile, bëjnë të ditur mjekët. Shoferi i plagosur rëndë, 21-vjeçari i cili u soll në Klinikën për Kirurgji Torakale dhe Vaskulare me plagë me armë zjarri në kraharor dhe ku iu nënshtrua një operacioni urgjent mbrëmë në të cilin iu hoq një pjesë e mushkërisë, sot është me parametra të qëndrueshëm, deklaroi për Kanal 5 drejtori Nexhadi Jakupi.
“Pas intervenimit operativ të djeshëm, pacienti ka kaluar natën në reanimacion në KARIL me respirator, parametrat janë stabilizuar, pasi sot në mëngjes është në gjendje stabile dhe të kënaqshme dhe presim që gjatë ditës të lirohet nga respiratori dhe të fillojë të marrë frymë vetë. Kështu, duke qenë se rezultatet e gjendjes së tij janë perceptuar, presim që ai të shërohet dhe shumë shpejt ta shtrojmë në departament për trajtim të mëtejshëm. “-Nexhadi Jakupi – drejtor i Klinikës për Kirurgji Torakale dhe Vaskulare.

I plagosuri i dytë, punonjës i Komunës së Haraçinës, i cili me lëndime në shpatullën e djathtë është dërguar me veturë private në spitalin kirurgjik “Naum Ohridski” në qendër të Shkupit, sot është në gjendje të mirë dhe pritet të lirohetnë shtëpi në ditët në vijim, informoi drejtori Ljuben Arsenkov.

“Pas ndërhyrjes së djeshme për heqjen e copëzës metalike nga një plumb në projeksionin e mushkërisë në kockën e djathtë, pacienti është në gjendje stabile dhe aktualisht është transferuar në repartin e traumatologjisë dhe duhet të largohet nga klinika për dy ditë, kështu që ai eshte ne gjendje te mire. “-Ljuben Arsenkov – Klinika për sëmundje kirurgjikale “Shën Naum Ohridski”.

Hetimi i policisë dhe prokurorisë pritet të japë përgjigje për pyetjen që qëndron pas sulmit ndaj kryetarit të Komunës së Haraçinës. Publiku tashmë po spekulon për llogari të vjetra të pazgjidhura pronash, por për Ibrahimin kjo nuk është hera e parë që kërcënohet me jetë. Në maj të vitit të kaluar për këtë u arrestua një person, i cili kërcënoi në komunë për mosdhënie të koncesionit të shfrytëzimit të tokës, ndërsa në shtator të vitit 2022, Ibrahimi kishte raportuar se ishte sulmuar fizikisht nga një familjar i ish-kryetarit Ajvazi.

Dënim për sulmin e djeshëm dërgoi BASHKËSIA E NJËSIVE TË VETËQEVERISJES LOKALE TË REPUBLIKËS SË MAQEDONISË SË VERIUT – BNJVL. Përmes një njoftimi për mediat, ata bëjnë të ditur se të gjithë kryetarët e komunave solidarizohen me familjarët e punonjësve të bashkisë që e shoqëronin kryetarin në momentin e aktit të rëndë dhe u urojnë shërim të shpejtë./Kanal5

Në shqip nga Tetova News

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tetova News (@tetovanews)

@tn.lajmelokale
@tetovanews