Zgjedhjet e parakohshme të 18 tetorit 2026 zhvillohen në 24 vendvotime. Një analizë e hollësishme e rezultateve të vitit 2025 tregon si ndryshoi gara mes dy raundeve, ku u përqendruan votat dhe sa e madhe ishte pjesëmarrja e pabarabartë mes vendbanimeve.
Tetova News | 18 tetor 2026
Zgjedhjet e sotme: Çfarë votohet dhe pse
Banorët e Komunës së Bërvenicës votojnë sot, më 18 tetor 2026, për kryetarin e ri të komunës. Zgjedhjet e parakohshme u shpallën pas vdekjes së Jovica Ilievskit më 23 qershor 2026, në moshën 58-vjeçare. Në zgjedhjet lokale të vitit 2025 kishte siguruar mandatin e dytë.
Sipas orarit të shpallur, 24 vendvotimet do të jenë të hapura nga ora 07:00 deri në orën 19:00. Votohet për kryetar komune; Këshilli Komunal i dalë nga zgjedhjet e vitit 2025 nuk rizgjidhet në këtë proces. Nga 13 korriku 2026, funksionin e ushtruesit të detyrës së kryetarit e ka kryer Robert Millosheski.
Në Listën Zgjedhore janë regjistruar gjithsej 16.256 zgjedhës: 15.798 në ekstraktet e Listës Zgjedhore, 449 në ekstraktin e posaçëm për persona me punë ose qëndrim të përkohshëm jashtë shtetit dhe nëntë në ekstraktin për personat që vuajnë dënim me burg ose ndodhen në paraburgim. Këto kategori së bashku përbëjnë totalin; nuk duhen shtuar përsëri mbi të. Burimi: vendimi i KSHZ-së, 25 shtator 2026.
Gjashtë kandidatët dhe numrat në fletëvotim
| Nr. | Kandidati | Propozuesi |
|---|---|---|
| 1 | Stojanço Radiçeski | Koalicioni “Maqedonia Jote”, i udhëhequr nga VMRO-DPMNE |
| 2 | Jovica Radeski | Koalicioni i udhëhequr nga LSDM |
| 3 | Dushan Bogdanovski | Grup zgjedhësish – kandidat i pavarur |
| 4 | Jakup Huseini | Koalicioni VLEN |
| 5 | Arife Idrizi | Grup zgjedhësish – kandidate e pavarur |
| 6 | Arkin Jahiji | Aleanca Kombëtare për Integrim – AKI |
Radhitja është sipas shortit zyrtar të KSHZ-së (24 shtator 2026). Emrat janë shkruar sipas njoftimeve të KSHZ-së; në disa raportime Stojanço Radiçeski paraqitet edhe si Radiçevski, ndërsa Jakup Huseini edhe si Useini.
Sipas profileve të publikuara të kandidatëve, Radiçeski ka formim juridik dhe përvojë në Sekretariatin e Përgjithshëm të Qeverisë; Jahiji është jurist me përvojë në Ministrinë e Drejtësisë dhe në procesin e shqyrtimit analitik me BE-në; Huseini ka formim juridik dhe punon në komunë; Radeski është teknik veterinar; Idrizi punon në arkivin e komunës.
VMRO-DPMNE dhe VLEN, megjithëse partnerë në qeverisjen qendrore, garojnë me kandidatë të veçantë. Me kandidatë të veçantë paraqiten edhe LSDM dhe AKI, koalicioni i udhëhequr nga BDI. Sipas raportimit të Fokus, ZNAM mbështet kandidatin e VMRO-DPMNE-së. Numri i kandidatëve e lë të hapur mundësinë e balotazhit; raundi i dytë, nëse nevojitet, është paraparë për 1 nëntor 2026 në kalendarin e KSHZ-së. Ai nuk është rezultat i paracaktuar.
Votimi i 17 tetorit: 92 persona ushtruan të drejtën e votës
Sipas raportimit që citon KSHZ-në më 17 tetor, kishin votuar 85 nga 88 personat e sëmurë dhe të pafuqishëm dhe shtatë nga nëntë të burgosurit ose të paraburgosurit. Për kategorinë e dytë votimi u organizua në institucione në Shkup, Shtip dhe Tetovë. Në atë moment nuk ishin raportuar pengesa në proces.
| Kategoria | Të regjistruar | Votuan | Nuk votuan | Pjesëmarrja |
|---|---|---|---|---|
| Të sëmurë dhe të pafuqishëm | 88 | 85 | 3 | 96,59% |
| Të burgosur / të paraburgosur | 9 | 7 | 2 | 77,78% |
| Gjithsej | 97 | 92 | 5 | 94,85% |
Këto janë të dhëna të raportuara më 17 tetor, jo rezultate për kandidatët dhe as tregues i pjesëmarrjes së përgjithshme të 18 tetorit. Personat e sëmurë janë pjesë e listave përkatëse dhe nuk duhen numëruar dy herë.
Identifikimi biometrik dhe organizimi
Kryetari i KSHZ-së, Bojan Mariçiq, deklaroi më 17 tetor se janë funksionale 24 pajisje për identifikimin biometrik dhe se janë siguruar pajisje rezervë. Sipas tij, pas skadimit të kontratës së mirëmbajtjes u zhvillua procedura përkatëse për të mundësuar përdorimin e pajisjeve në Bërvenicë. Ky është njoftim për gatishmërinë para votimit, jo garanci se gjatë ditës nuk mund të shfaqet asnjë problem teknik.
Ku votohet: 24 vendvotime në dhjetë fshatra
Lista e lokacioneve më poshtë është marrë nga përshkrimi zyrtar i vendvotimeve për zgjedhjet e kryetarit të Bërvenicës; emrat e objekteve duhen krahasuar me njoftimin e KSHZ-së. Për ndarjen individuale të votuesve sipas mbiemrit duhet ndjekur njoftimi përkatës i organit zgjedhor: në përshkrimet e disa vendvotimeve të Çellopekut ka intervale shkronjash që nuk përputhen mes tyre.
| Vendbanimi | Vendvotimet | Lokacioni sipas dokumentit |
|---|---|---|
| Sedllarcë e Poshtme | 2032 | SH.F. “Kosta Racin” |
| Bërvenicë | 2033, 2034, 2035 | SH.F. “Kosta Racin” |
| Gurgurnicë | 2036, 2036/1 | SH.F. “Goce Dellçev” |
| Çellopek | 2037, 2037/1, 2038, 2038/1, 2039, 2039/1 | SH.F. “7 Marsi” |
| Çellopek | 2040, 2040/1, 2041 | SH.F. “7 Marsi”, ndërtesa e re në Çellopek të Poshtëm |
| Miletinë | 2042, 2043 | Shkolla rajonale “7 Marsi” |
| Stençë | 2044 | Shkolla rajonale “Goce Dellçev” |
| Vollkovi | 2045 | Shkolla rajonale “Goce Dellçev” |
| Bllacë | 2046 | Shkolla rajonale “7 Marsi” |
| Tenovë | 2047, 2048 | Shkolla rajonale “Goce Dellçev” |
| Radiovcë | 2049, 2049/1 | SH.F. “Goce Dellçev” |
Analiza e zgjedhjeve 2025: metodologjia dhe kufijtë e të dhënave
Analiza mbështetet në pamjet e faqes së rezultateve të KSHZ-së për zgjedhjet lokale të vitit 2025: kryetari në raundin e parë, këshilli në raundin e parë dhe kryetari në raundin e dytë. Votat për kandidatët dhe për listat janë lexuar nga çdo faqe dhe janë kontrolluar kundrejt totaleve komunale. Të gjitha shumat e kandidatëve dhe të listave përputhen me totalet komunale. Treguesit kohorë 31.10.2025 dhe 31.12.2025 në pamje nuk përdoren si data të zhvillimit të votimit.
Votat dhe zgjedhësit e regjistruar lexohen drejtpërdrejt; pjesëmarrja është rindërtim aritmetik. Pamjet janë te skeda “Rezultatet”, jo te skeda “Pjesëmarrja”. Numri i votuesve që votuan është rindërtuar si emëruesi i plotë që jep përqindjet e publikuara pas rrumbullakimit në dy shifra, duke kontrolluar njëkohësisht disa kandidatë/lista për çdo vendvotim dhe shumat e komunës. Më pas është llogaritur: të regjistruar minus votuan = nuk votuan. Për këtë arsye, të gjitha kolonat e pjesëmarrjes dhe mosvotimit shënohen me yll (*). Ato janë të qëndrueshme me pamjet, por nuk paraqiten si transkriptim i procesverbaleve të pjesëmarrjes.
Në raundin e parë i njëjti emërues përputhet me përqindjet për kryetar dhe këshill në çdo vendvotim. Në total ai është 7.288. Në balotazh është 8.777. Diferenca mes emëruesit dhe shumës së votave për kandidatë/lista paraqitet si “mbetje*”; është në përputhje me fletëvotime të pavlefshme, por klasifikimi përfundimtar duhet konfirmuar me procesverbalet. Nuk është mosvotim.
Shënimi 100% në krye të pamjeve lidhet me mbulimin/përpunimin e rezultateve; nuk do të thotë se kanë votuar të gjithë zgjedhësit. Zëri i veçantë “ЗРД – БРВЕНИЦА” paraqitet veçmas si “ZRD”; nuk është fshat i njëmbëdhjetë apo vendvotim i zakonshëm i njëzetepestë. ZRD përfshin votuesit që vuajnë dënim me burg ose janë në paraburgim, personat me statusin e të zhvendosurit brenda vendit dhe votuesit e akomoduar në shtëpi për të moshuarit. Në rezultatet e vitit 2025 ky zë për Bërvenicën kishte gjashtë zgjedhës të regjistruar; dokumentet nuk e ndajnë këtë numër sipas kategorive.
Bilanci i përgjithshëm i vitit 2025
| Treguesi | Raundi I – kryetar | Këshilli | Raundi II – kryetar |
|---|---|---|---|
| Të regjistruar | 16.150 | 16.150 | 16.150 |
| Votuan* | 7.288 | 7.288 | 8.777 |
| Nuk votuan* | 8.862 | 8.862 | 7.373 |
| Pjesëmarrja* | 45,13% | 45,13% | 54,35% |
| Vota për kandidatë / lista | 7.037 | 6.991 | 8.598 |
| Mbetje ndaj votave për kandidatë / lista* | 251 | 297 | 179 |
Lista e vitit 2026 ka 106 zgjedhës më shumë se totali prej 16.150 në dokumentet e vitit 2025, rritje rreth 0,66%. Kjo nuk provon se bëhet fjalë për 106 votues që do të marrin pjesë apo për përfitim të një subjekti të caktuar.
Raundi i parë për kryetar: epërsi e fortë e Ilievskit
| Kandidati | Vota | Përqindja e publikuar |
|---|---|---|
| Jovica Ilievski – VMRO-DPMNE dhe koalicioni | 3.388 | 46,49% |
| Haqim Ramadani – VLEN | 2.021 | 27,73% |
| Enver Pajaziti – AKI | 1.147 | 15,74% |
| Svetllana Mitreska-Anxhelloska – LSDM dhe koalicioni | 481 | 6,60% |
Ilievski kryesonte me 1.367 vota. Pajaziti dhe Mitreska-Anxhelloska kishin së bashku 1.628 vota, më shumë se kjo diferencë, por votat e tyre nuk ishin një bllok që transferohej automatikisht. Edhe shuma hipotetike e votave të Ramadanit dhe Pajazitit, 3.168, mbetej 220 vota pas Ilievskit.
Raundi I: çdo vendvotim, votat dhe pjesëmarrja e rindërtuar
EP = Enver Pajaziti; SM = Svetllana Mitreska-Anxhelloska; HR = Haqim Ramadani; JI = Jovica Ilievski. Kolonat me * janë llogaritje sipas metodologjisë më sipër.
| VV | Vendbanimi | Regjistruar | Votuan* | Nuk votuan* | Pjesëmarrja* | EP | SM | HR | JI | Mbetje* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2032 | Sedllarcë e Poshtme | 658 | 504 | 154 | 76,60% | 7 | 61 | 0 | 395 | 41 |
| 2033 | Bërvenicë | 908 | 675 | 233 | 74,34% | 5 | 77 | 2 | 549 | 42 |
| 2034 | Bërvenicë | 860 | 610 | 250 | 70,93% | 5 | 86 | 2 | 487 | 30 |
| 2035 | Bërvenicë | 916 | 667 | 249 | 72,82% | 4 | 90 | 5 | 544 | 24 |
| 2036 | Gurgurnicë | 818 | 130 | 688 | 15,89% | 47 | 0 | 63 | 15 | 5 |
| 2036/1 | Gurgurnicë | 823 | 135 | 688 | 16,40% | 55 | 2 | 59 | 15 | 4 |
| 2037 | Çellopek | 938 | 360 | 578 | 38,38% | 111 | 7 | 219 | 13 | 10 |
| 2037/1 | Çellopek | 430 | 148 | 282 | 34,42% | 54 | 1 | 69 | 21 | 3 |
| 2038 | Çellopek | 805 | 272 | 533 | 33,79% | 72 | 4 | 169 | 18 | 9 |
| 2038/1 | Çellopek | 485 | 177 | 308 | 36,49% | 25 | 1 | 123 | 21 | 7 |
| 2039 | Çellopek | 669 | 276 | 393 | 41,26% | 56 | 11 | 153 | 49 | 7 |
| 2039/1 | Çellopek | 568 | 225 | 343 | 39,61% | 55 | 5 | 117 | 47 | 1 |
| 2040 | Çellopek | 605 | 267 | 338 | 44,13% | 86 | 5 | 144 | 29 | 3 |
| 2040/1 | Çellopek | 593 | 247 | 346 | 41,65% | 37 | 9 | 143 | 53 | 5 |
| 2041 | Çellopek | 735 | 292 | 443 | 39,73% | 89 | 4 | 143 | 51 | 5 |
| 2042 | Miletinë | 1.034 | 446 | 588 | 43,13% | 121 | 22 | 139 | 155 | 9 |
| 2043 | Miletinë | 956 | 505 | 451 | 52,82% | 130 | 15 | 201 | 149 | 10 |
| 2044 | Stençë | 107 | 88 | 19 | 82,24% | 1 | 8 | 0 | 78 | 1 |
| 2045 | Vollkovi | 158 | 132 | 26 | 83,54% | 1 | 15 | 0 | 112 | 4 |
| 2046 | Bllacë | 254 | 189 | 65 | 74,41% | 5 | 14 | 0 | 166 | 4 |
| 2047 | Tenovë | 897 | 252 | 645 | 28,09% | 52 | 17 | 74 | 101 | 8 |
| 2048 | Tenovë | 789 | 238 | 551 | 30,16% | 64 | 10 | 90 | 69 | 5 |
| 2049 | Radiovcë | 551 | 239 | 312 | 43,38% | 39 | 6 | 61 | 126 | 7 |
| 2049/1 | Radiovcë | 587 | 210 | 377 | 35,78% | 26 | 10 | 45 | 123 | 6 |
| ZRD | ZRD | 6 | 4 | 2 | 66,67% | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 |
| Gjithsej | 16.150 | 7.288 | 8.862 | 45,13% | 1.147 | 481 | 2.021 | 3.388 | 251 |
Këshilli Komunal: 15 mandate, pa shumicë të vetme
| Lista | Vota | Përqindja e publikuar | Mandate |
|---|---|---|---|
| VMRO-DPMNE dhe koalicioni | 2.371 | 32,53% | 6 |
| VLEN | 1.896 | 26,02% | 4 |
| AKI | 1.333 | 18,29% | 3 |
| LSDM dhe koalicioni | 763 | 10,47% | 2 |
| ZNAM | 312 | 4,28% | 0 |
| Levica | 180 | 2,47% | 0 |
| Demokratët e Shkupit | 113 | 1,55% | 0 |
| Maqedonia e Vetme | 23 | 0,32% | 0 |
VMRO-DPMNE fitoi grupin më të madh me gjashtë mandate; VLEN katër, AKI tre dhe LSDM dy. Për një shumicë prej tetë në këshillin me 15 anëtarë duhej bashkëpunim ndërmjet grupeve. VMRO-DPMNE dhe LSDM kishin aritmetikisht tetë mandate; VLEN dhe AKI shtatë. Kjo aritmetikë nuk provon se këto kombinime u kthyen në marrëveshje politike.
Katër listat pa mandate morën së bashku 628 vota. Përqindja e mandateve të koalicionit të VMRO-DPMNE-së ishte 40%, ndërsa pjesa e tij mes 6.991 votave për listat ishte rreth 33,92%. Kjo është pasoja e përkthimit të votave në një numër të kufizuar vendesh; nuk është provë e ndonjë parregullsie.
Mandati i fundit: LSDM përpara VLEN-it
Renditja e herësve sipas votave të listave konfirmon ndarjen 6–4–3–2. Mandati i 14-të ishte i gjashti i koalicionit të VMRO-DPMNE-së, me herës 395,17 (2.371 ÷ 6). Mandati i 15-të ishte i dyti i LSDM-së, me herës 381,50 (763 ÷ 2). I pari jashtë ishte mandati i pestë i VLEN-it, me herës 379,20 (1.896 ÷ 5). Pra, diferenca e fundit prej 2,30 pikësh herësi ishte ndërmjet LSDM-së dhe VLEN-it; nuk është diferencë prej 2,30 votash.
Këshilli: rezultatet e të tetë listave në çdo vendvotim
Regjistri, votuan*, nuk votuan* dhe pjesëmarrja* janë të njëjtat si në tabelën e raundit të parë më sipër. Vota për këshill është fletëvotim më vete dhe nuk duhet t’i shtohet numrit të personave që votuan. VMRO dhe LSDM në titujt e shkurtuar përfshijnë koalicionet përkatëse; MV = Maqedonia e Vetme; DSh = Demokratët e Shkupit.
| VV | Vendbanimi | Regjistruar | Votuan* | Nuk votuan* | VMRO | VLEN | AKI | LSDM | ZNAM | Levica | MV | DSh | Mbetje* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2032 | Sedllarcë e Poshtme | 658 | 504 | 154 | 269 | 0 | 0 | 86 | 67 | 31 | 7 | 13 | 31 |
| 2033 | Bërvenicë | 908 | 675 | 233 | 395 | 1 | 0 | 103 | 60 | 54 | 1 | 27 | 34 |
| 2034 | Bërvenicë | 860 | 610 | 250 | 359 | 0 | 0 | 107 | 71 | 19 | 1 | 34 | 19 |
| 2035 | Bërvenicë | 916 | 667 | 249 | 390 | 0 | 3 | 121 | 51 | 41 | 1 | 29 | 31 |
| 2036 | Gurgurnicë | 818 | 130 | 688 | 11 | 71 | 39 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 |
| 2036/1 | Gurgurnicë | 823 | 135 | 688 | 8 | 73 | 48 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| 2037 | Çellopek | 938 | 360 | 578 | 8 | 199 | 133 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 |
| 2037/1 | Çellopek | 430 | 148 | 282 | 10 | 55 | 66 | 4 | 6 | 0 | 0 | 3 | 4 |
| 2038 | Çellopek | 805 | 272 | 533 | 13 | 160 | 82 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 |
| 2038/1 | Çellopek | 485 | 177 | 308 | 14 | 106 | 43 | 6 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
| 2039 | Çellopek | 669 | 276 | 393 | 30 | 136 | 72 | 17 | 3 | 1 | 1 | 0 | 16 |
| 2039/1 | Çellopek | 568 | 225 | 343 | 26 | 102 | 70 | 14 | 0 | 0 | 0 | 1 | 12 |
| 2040 | Çellopek | 605 | 267 | 338 | 23 | 130 | 93 | 6 | 0 | 4 | 0 | 0 | 11 |
| 2040/1 | Çellopek | 593 | 247 | 346 | 37 | 129 | 48 | 12 | 0 | 7 | 1 | 2 | 11 |
| 2041 | Çellopek | 735 | 292 | 443 | 35 | 130 | 98 | 13 | 3 | 0 | 0 | 0 | 13 |
| 2042 | Miletinë | 1.034 | 446 | 588 | 83 | 131 | 131 | 79 | 0 | 5 | 1 | 0 | 16 |
| 2043 | Miletinë | 956 | 505 | 451 | 102 | 193 | 138 | 42 | 2 | 9 | 4 | 0 | 15 |
| 2044 | Stençë | 107 | 88 | 19 | 60 | 0 | 0 | 17 | 1 | 2 | 0 | 0 | 8 |
| 2045 | Vollkovi | 158 | 132 | 26 | 98 | 1 | 1 | 23 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 |
| 2046 | Bllacë | 254 | 189 | 65 | 133 | 0 | 1 | 30 | 17 | 2 | 1 | 0 | 5 |
| 2047 | Tenovë | 897 | 252 | 645 | 67 | 72 | 82 | 21 | 3 | 2 | 0 | 0 | 5 |
| 2048 | Tenovë | 789 | 238 | 551 | 35 | 86 | 90 | 17 | 2 | 1 | 0 | 0 | 7 |
| 2049 | Radiovcë | 551 | 239 | 312 | 82 | 68 | 57 | 10 | 14 | 0 | 2 | 1 | 5 |
| 2049/1 | Radiovcë | 587 | 210 | 377 | 81 | 53 | 38 | 20 | 9 | 0 | 2 | 1 | 6 |
| ZRD | ZRD | 6 | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Gjithsej | 16.150 | 7.288 | 8.862 | 2.371 | 1.896 | 1.333 | 763 | 312 | 180 | 23 | 113 | 297 |
Kandidati përballë listës: avantazhi personal i Ilievskit
| Subjekti | Kandidati për kryetar – raundi I | Lista për këshill | Diferenca |
|---|---|---|---|
| VMRO-DPMNE dhe koalicioni | 3.388 | 2.371 | +1.017 |
| VLEN | 2.021 | 1.896 | +125 |
| AKI | 1.147 | 1.333 | −186 |
| LSDM dhe koalicioni | 481 | 763 | −282 |
Ilievski mori rreth 42,9% më shumë vota se lista e koalicionit të tij. Ramadani ishte rreth 6,6% mbi listën e VLEN-it. Pajaziti dhe Mitreska-Anxhelloska mbetën poshtë listave përkatëse. Kjo tregon se gara për kryetar dhe ajo për këshill prodhuan modele të ndryshme mbështetjeje, por nuk identifikon fletëvotimin individual të votuesit.
Dallimi bëhet veçanërisht i dukshëm në fshatin Bërvenicë: Ilievski mori 1.580 vota në raundin e parë, ndërsa lista e koalicionit të tij 1.144, diferencë 436 vota. Në Çellopek kishte 302 vota kundrejt 196 të listës, diferencë 106. Prandaj rezultati i Ilievskit i vitit 2025 nuk mund të merret si një sasi votash që i kalon automatikisht kandidatit të ri të vitit 2026.
Raundi i dytë: fitorja me 150 vota
| Kandidati | Raundi I | Raundi II | Rritja | Përqindja e publikuar në balotazh |
|---|---|---|---|---|
| Jovica Ilievski | 3.388 | 4.374 | 986 | 49,83% |
| Haqim Ramadani | 2.021 | 4.224 | 2.203 | 48,13% |
Ramadani i rriti votat me rreth 109%, ndërsa Ilievski me 29,1%. Diferenca u ngushtua me 1.217 vota. Nga 1.367 në raundin e parë, avantazhi i Ilievskit zbriti në 150 në përfundim.
Përqindja 49,83% e shfaqur për fituesin nuk do të thotë se ai mori më pak vota se kundërshtari apo se nuk kishte shumicën e votave për dy kandidatët. Mes 8.598 votave të tyre, Ilievski kishte 50,87% dhe Ramadani 49,13%. Përqindjet e publikuara përdorin emëruesin më të madh prej 8.777, të rindërtuar nga pamjet, që përfshin edhe mbetjen ndaj votave për kandidatët.
Balotazhi: çdo vendvotim, votat dhe pjesëmarrja e rindërtuar
| VV | Vendbanimi | Regjistruar | Votuan* | Nuk votuan* | Pjesëmarrja* | Ramadani | Ilievski | Mbetje* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2032 | Sedllarcë e Poshtme | 658 | 555 | 103 | 84,35% | 5 | 541 | 9 |
| 2033 | Bërvenicë | 908 | 761 | 147 | 83,81% | 7 | 728 | 26 |
| 2034 | Bërvenicë | 860 | 701 | 159 | 81,51% | 16 | 666 | 19 |
| 2035 | Bërvenicë | 916 | 770 | 146 | 84,06% | 5 | 738 | 27 |
| 2036 | Gurgurnicë | 818 | 187 | 631 | 22,86% | 170 | 16 | 1 |
| 2036/1 | Gurgurnicë | 823 | 181 | 642 | 21,99% | 163 | 18 | 0 |
| 2037 | Çellopek | 938 | 486 | 452 | 51,81% | 459 | 24 | 3 |
| 2037/1 | Çellopek | 430 | 180 | 250 | 41,86% | 153 | 24 | 3 |
| 2038 | Çellopek | 805 | 388 | 417 | 48,20% | 361 | 15 | 12 |
| 2038/1 | Çellopek | 485 | 226 | 259 | 46,60% | 198 | 23 | 5 |
| 2039 | Çellopek | 669 | 362 | 307 | 54,11% | 297 | 60 | 5 |
| 2039/1 | Çellopek | 568 | 285 | 283 | 50,18% | 240 | 44 | 1 |
| 2040 | Çellopek | 605 | 321 | 284 | 53,06% | 282 | 32 | 7 |
| 2040/1 | Çellopek | 593 | 346 | 247 | 58,35% | 272 | 70 | 4 |
| 2041 | Çellopek | 735 | 378 | 357 | 51,43% | 314 | 60 | 4 |
| 2042 | Miletinë | 1.034 | 540 | 494 | 52,22% | 320 | 208 | 12 |
| 2043 | Miletinë | 956 | 569 | 387 | 59,52% | 372 | 193 | 4 |
| 2044 | Stençë | 107 | 93 | 14 | 86,92% | 0 | 88 | 5 |
| 2045 | Vollkovi | 158 | 135 | 23 | 85,44% | 1 | 130 | 4 |
| 2046 | Bllacë | 254 | 195 | 59 | 76,77% | 2 | 187 | 6 |
| 2047 | Tenovë | 897 | 311 | 586 | 34,67% | 180 | 126 | 5 |
| 2048 | Tenovë | 789 | 289 | 500 | 36,63% | 191 | 92 | 6 |
| 2049 | Radiovcë | 551 | 281 | 270 | 51,00% | 136 | 142 | 3 |
| 2049/1 | Radiovcë | 587 | 231 | 356 | 39,35% | 80 | 144 | 7 |
| ZRD | ZRD | 6 | 6 | 0 | 100,00% | 0 | 5 | 1 |
| Gjithsej | 16.150 | 8.777 | 7.373 | 54,35% | 4.224 | 4.374 | 179 |
Harta e pjesëmarrjes: një komunë me ritme shumë të ndryshme
| Fshati | Regjistruar | Votuan I* | Pjesëmarrja I* | Votuan II* | Pjesëmarrja II* | Shtesa* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sedllarcë e Poshtme | 658 | 504 | 76,60% | 555 | 84,35% | 51 |
| Bërvenicë | 2.684 | 1.952 | 72,73% | 2.232 | 83,16% | 280 |
| Gurgurnicë | 1.641 | 265 | 16,15% | 368 | 22,43% | 103 |
| Çellopek | 5.828 | 2.264 | 38,85% | 2.972 | 51,00% | 708 |
| Miletinë | 1.990 | 951 | 47,79% | 1.109 | 55,73% | 158 |
| Stençë | 107 | 88 | 82,24% | 93 | 86,92% | 5 |
| Vollkovi | 158 | 132 | 83,54% | 135 | 85,44% | 3 |
| Bllacë | 254 | 189 | 74,41% | 195 | 76,77% | 6 |
| Tenovë | 1.686 | 490 | 29,06% | 600 | 35,59% | 110 |
| Radiovcë | 1.138 | 449 | 39,46% | 512 | 44,99% | 63 |
Pjesëmarrja komunale e rindërtuar u rrit nga 45,13% në 54,35%, rritje 9,22 pikë përqindjeje ose 1.489 votuesish. Megjithatë, 7.373 të regjistruar nuk rezultojnë të kenë votuar as në balotazh.
Dallimi territorial është i madh. Në Bërvenicë pjesëmarrja u rrit nga 72,73% në 83,16%; në Sedllarcë të Poshtme nga 76,60% në 84,35%. Në Çellopek kaloi nga 38,85% në 51,00%; në Gurgurnicë nga 16,15% në 22,43%; në Tenovë nga 29,06% në 35,59%. Në disa fshatra të vegjël ishte edhe më e lartë: Stençë 86,92% dhe Vollkovi 85,44% në balotazh.
Regjistri nuk është i njëjtë me numrin e votuesve fizikisht të pranishëm në vendbanim. Diferencat mund të lidhen me praninë jashtë shtetit, përbërjen e regjistrit, interesimin për garën dhe faktorë të tjerë. Të dhënat nuk lejojnë që të gjithë personat që nuk votuan të përshkruhen si të pakënaqur, bojkotues apo votues të mundshëm të një kandidati.
Çellopeku dhe Bërvenica: dy qendrat e mëdha të garës
Në balotazh Ramadani mori në Çellopek 2.576 vota, kundrejt 352 të Ilievskit: avantazh 2.224 vota. Çellopeku dha rreth 61% të totalit të Ramadanit. Në fshatin Bërvenicë, Ilievski mori 2.132 vota kundrejt 28 të Ramadanit: avantazh 2.104 vota. Fshati siguroi rreth 48,7% të totalit të Ilievskit.
Të dyja bazat pothuajse u neutralizuan. Bilanci i Çellopekut dhe Bërvenicës së bashku favorizonte Ramadanin me vetëm 120 vota. Tetë fshatrat e tjera i dhanë Ilievskit një avantazh neto prej 265 votash; pesë votat e zërit ZRD e çuan epërsinë përfundimtare në 150.
Brenda Çellopekut, tre vendvotimet në ndërtesën e re të shkollës sipas listës së lokacioneve – 2040, 2040/1 dhe 2041 – i dhanë Ramadanit 868 vota dhe Ilievskit 162. Gjashtë vendvotimet e tjera i dhanë 1.708 me 190. Këto janë ndarje sipas lokacioneve të votimit; nuk përbëjnë një regjistrim të ri demografik të lagjeve.
Gurgurnica i dha Ramadanit avantazh 299 vota, Miletina 291 dhe Tenova 153. Në Radiovcë Ilievski ruajti epërsi prej 70 votash: fitoi me 142 kundrejt 136 në vendvotimin 2049 dhe me 144 kundrejt 80 në 2049/1. Edhe avantazhe të tilla kishin rëndësi në një garë që përfundoi me vetëm 150 vota diferencë.
Balotazhi sipas vendbanimeve: kush fitoi ku
| Vendbanimi | Ramadani | Ilievski | Diferenca neto (I−R) | Fitues |
|---|---|---|---|---|
| Sedllarcë e Poshtme | 5 | 541 | +536 | Ilievski |
| Bërvenicë | 28 | 2.132 | +2.104 | Ilievski |
| Gurgurnicë | 333 | 34 | −299 | Ramadani |
| Çellopek | 2.576 | 352 | −2.224 | Ramadani |
| Miletinë | 692 | 401 | −291 | Ramadani |
| Stençë | 0 | 88 | +88 | Ilievski |
| Vollkovi | 1 | 130 | +129 | Ilievski |
| Bllacë | 2 | 187 | +185 | Ilievski |
| Tenovë | 371 | 218 | −153 | Ramadani |
| Radiovcë | 216 | 286 | +70 | Ilievski |
| ZRD | 0 | 5 | +5 | Ilievski |
| Gjithsej | 4.224 | 4.374 | +150 |
Ilievski fitoi në gjashtë vendbanime plus ZRD, Ramadani në katër (Çellopek, Gurgurnicë, Miletinë, Tenovë). Avantazhet e dy bazave të mëdha, Çellopek +2.224 për Ramadanin dhe Bërvenicë +2.104 për Ilievskin, pothuajse u shuan; vendimin e dhanë vendbanimet e tjera.
Çfarë ndryshoi mes raundeve në çdo fshat
| Fshati | HR – I | HR – II | Shtesa HR | JI – I | JI – II | Shtesa JI |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sedllarcë e Poshtme | 0 | 5 | 5 | 395 | 541 | 146 |
| Bërvenicë | 9 | 28 | 19 | 1.580 | 2.132 | 552 |
| Gurgurnicë | 122 | 333 | 211 | 30 | 34 | 4 |
| Çellopek | 1.280 | 2.576 | 1.296 | 302 | 352 | 50 |
| Miletinë | 340 | 692 | 352 | 304 | 401 | 97 |
| Stençë | 0 | 0 | 0 | 78 | 88 | 10 |
| Vollkovi | 0 | 1 | 1 | 112 | 130 | 18 |
| Bllacë | 0 | 2 | 2 | 166 | 187 | 21 |
| Tenovë | 164 | 371 | 207 | 170 | 218 | 48 |
| Radiovcë | 106 | 216 | 110 | 249 | 286 | 37 |
Rritja më e madhe absolute e Ramadanit erdhi nga Çellopeku: 1.296 vota shtesë, rreth 58,8% e gjithë rritjes së tij komunale. Pasuan Miletina me 352, Gurgurnica me 211 dhe Tenova me 207. Për Ilievskin, rritja më e madhe erdhi nga Bërvenica me 552 dhe Sedllarca e Poshtme me 146.
Në raundin e parë Ilievski kryesoi në 11 nga 24 vendvotimet dhe Ramadani në 13; në balotazh Ilievski në 9 dhe Ramadani në 15. Vendvotimet që ndryshuan kandidatin kryesues ishin: 2042, 2047. Numri i vendvotimeve të fituara nuk përcakton fituesin; vendimtare është shuma e votave.
Rritje pjesëmarrjeje dhe rishpërndarje votash: dy procese të ndryshme
Votat për kandidatët u rritën nga 7.037 në 8.598, ose me 1.561. Ndërkohë, numri i votuesve të rindërtuar u rrit me 1.489. Diferenca prej 72 përputhet me uljen e mbetjes ndaj votave për kandidatët nga 251 në 179. Prandaj rritja e votave të vlefshme nuk është e njëjtë me rritjen e pjesëmarrjes.
Ramadani fitoi neto 2.203 vota, më shumë se 1.147 votat e Pajazitit dhe më shumë se 1.628 votat e dy kandidatëve të eliminuar së bashku. Kjo provon se rritja e tij nuk shpjegohet aritmetikisht vetëm me votat fillestare të Pajazitit. Nuk provon se prej nga erdhi secila votë: mund të ketë pasur votues shtesë, ndryshim kandidati, ndryshim të vlefshmërisë së fletëvotimit ose dalje dhe hyrje të votuesve të ndryshëm në proces.
Për Ilievskin, rritja me 986 vota nuk do të thotë se ruajti çdo votues të raundit të parë dhe shtoi pikërisht 986 të rinj. Ajo është ndryshim neto. As pretendimi për transferim të plotë të votave nga një parti te tjetra dhe as pretendimi për votim të unifikuar etnik nuk mund të vërtetohen nga këto tabela.
Votat që nuk u numëruan për kandidatë apo lista
Mbetja e rindërtuar në raundin e parë është 251 për kryetar, rreth 3,44% e emëruesit, dhe 297 për këshill, rreth 4,08%. Në balotazh bie në 179, rreth 2,04%. Pamjet nuk japin arsyen e çdo fletëvotimi që mbetet jashtë votave për kandidatë/lista; për klasifikim përfundimtar si e pavlefshme dhe për arsyet duhen procesverbalet.
Disa dallime vendore kërkojnë vëmendje. Në 2032, mbetja për kryetar në raundin e parë është 41 nga 504, rreth 8,13%; në 2033 është 42 nga 675, rreth 6,22%; në 2034 është 30 nga 610, rreth 4,92%. Në balotazh mbetjet në këto vendvotime zbresin përkatësisht në 9, 26 dhe 19. Këto janë tregues për verifikim dokumentar, jo prova të manipulimit apo të votës protestuese.
Çfarë tregon viti 2025 për garën e sotme
Së pari, mbështetja personale ka rëndësi. Ilievski ishte dukshëm mbi rezultatin e listës së koalicionit. Kandidati i ri i VMRO-DPMNE-së garon në një situatë tjetër dhe duhet ta sigurojë vetë mbështetjen. E njëjta vlen për VLEN-in dhe AKI-në, të cilat gjithashtu kanë kandidatë të tjerë.
Së dyti, pjesëmarrja territoriale mund të ndryshojë peshën relative të bazave zgjedhore. Në vitin 2025 Çellopeku kishte 5.828 të regjistruar, por 2.972 votues të rindërtuar në balotazh; Bërvenica kishte 2.684 të regjistruar dhe 2.232 votues. Dallimi mes madhësisë së regjistrit dhe pjesëmarrjes reale ishte thelbësor për raportin e votave.
Së treti, votat për këshill dhe ato për kryetar nuk janë të këmbyeshme. VLEN dhe AKI morën së bashku 3.229 vota për këshill në vitin 2025, por kjo nuk është një rezultat i gatshëm për një kandidat në vitin 2026. Dy listat, kandidatët e tyre, zgjedhjet dhe pjesëmarrja janë kategori të ndryshme.
Së katërti, fitorja e kryetarit dhe shumica në këshill janë çështje të veçanta. Kryetari i ri do të punojë me një këshill të zgjedhur më 2025, ku asnjë listë nuk kishte shumicë të vetme. Numrat historikë të mandateve shpjegojnë nisjen e mandatit, por nuk mjaftojnë për të përcaktuar pa verifikim çdo rreshtim të sotëm të këshilltarëve.
Së pesti, diferenca prej 150 votash tregon një garë shumë të ngushtë në vitin 2025. Kalimi hipotetik i 75 votave nga fituesi te kundërshtari do të sillte barazim, ndërsa i 76 do ta përmbyste rezultatin. Por ky është vetëm ilustrim matematikor i rezultatit historik, jo pretendim për parregullsi dhe as parashikim për zgjedhjet e sotme.
Zgjedhjet e vitit 2025 lanë një komunë me baza të përqendruara territoriale, pjesëmarrje shumë të pabarabartë dhe këshill pa shumicë të një partie të vetme. Zgjedhjet e sotme do të tregojnë sa prej asaj mbështetjeje ruhet me kandidatë të rinj dhe sa ndryshon përmes pjesëmarrjes dhe zgjedhjes së votuesve.
Çfarë pritet pas mbylljes së qendrave të votimit
Votimi mbyllet në orën 19:00. Sipas raportimeve të medieve, rezultatet fillestare jozyrtare priten gjatë natës, ndërsa ato zyrtare brenda 48 orëve. Nëse asnjë kandidat nuk fiton shumicën e kërkuar, raundi i dytë është paraparë për 1 nëntor 2026.
Burimet
- KSHZ: përmbyllja e Listës Zgjedhore për zgjedhjet e 18 tetorit 2026, publikuar më 25 shtator 2026.
- KSHZ: gjashtë kandidaturat, publikuar më 13 shtator 2026; radhitja zyrtare në fletëvotim, publikuar më 24 shtator 2026.
- KSHZ: kalendari i zgjedhjeve, me raund të dytë të paraparë më 1 nëntor 2026.
- Raportimet e 17 tetorit që citojnë KSHZ-në për votimin e personave të sëmurë dhe të burgosurve; deklaratat për gatishmërinë e pajisjeve biometrike.
- KSHZ: pamjet e rezultateve të zgjedhjeve lokale 2025, për kryetar (raundi 1 dhe 2) dhe për këshill (raundi 1), për çdo vendvotim.
- Lista e vendvotimeve dhe e lokacioneve të votimit për Komunën e Bërvenicës.
- Raportimet nga Tetova News, MIA, Fokus, Skopje1 dhe profilet e kandidatëve për kontekstin biografik dhe të fushatës.
Shënim metodologjik: Votat për kandidatët dhe listat, si dhe numri i zgjedhësve të regjistruar, janë lexuar nga dokumentet e rezultateve të KSHZ-së. Kolonat me * janë rindërtim aritmetik nga votat dhe përqindjet e shfaqura. Procesverbalet zyrtare të pjesëmarrjes dhe të fletëvotimeve kanë përparësi për klasifikimin përfundimtar.
Përgatiti: Tetova News
Lista Zgjedhore – KSHZ | Kandidaturat – KSHZ | Radhitja e kandidatëve – KSHZ | Votimi më 17 tetor – Portalb | Gatishmëria biometrike – Fokus















