Ballina Aktualitet Lajme DASH: SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për emrin

DASH: SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për emrin

SHBA-të përgëzojnë kryeministrat e Maqedonisë dhe të Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras dhe e përgëzoi marrëveshjen historike për zgjidhjen e kontestit për emrin. Zgjidhja do të jetë e dobishme për të dyja vendet dhe do t’i përforcojë sigurinë rajonale dhe progresin. Kryeministrat Zaev dhe Cipras treguan vizion, guxim dhe angazhim në gjetjen e zgjidhjes së pranueshme të përbashkët, deklaroi zëdhënësja e Departamentit Shtetëror, Heder Nuert.

“Jemi të gatshëm ta mbështesim këtë marrëveshje, siç u kërkua prej të dyja palëve”, thotë Nuert në deklaratën me shkrim që e transmeton Zëri i Amerikës në gjuhën maqedonase.

Uashingtoni shpreh falënderim edhe për ndërmjetësin Methju Nimic, i cili siç theksohet, 20 vjet me përkushtim punoi për gjetjen e zgjidhjes.

Artikulli paraprakXhonson: Marrëveshja e emrit, lajm fantastik
Artikulli tjetërMoti sot me diell, pasdite mundësi për reshje shiu