Ballina Aktualitet Kosovë Njihuni me fshatin më të pastër në Kosovë (VIDEO)

Njihuni me fshatin më të pastër në Kosovë (VIDEO)

Fshati Dobërçan konsiderohet si fshati më i pastër në Kosovë. Pjesa dërmuese e banorëve të tij jetojnë jashtë vendit por ata janë organizuar dhe përveç që kanë realizuar shumë projekte kanë bërë që fshati i tyre të jetë shembull i rregulli dhe pastërtisë.

Apelet për ruajtjen e pastërtisë nuk janë të pakta nga qytetarët e Dobërçanit.

Mirëmbajtja dhe kujdesi që kanë ata për mjedisin vërehet në të gjitha rrugët e këtij fshati.

Mobilizimi i këtij komuniteti e ka bazën jashtë vendit. Shoqata “17 shkurti” me bazë në Cyrih e themeluar nga qytetarët e Dobërçanit që jetojnë jashtë vendit është ajo që i financon projektet që i bëjnë këtë të rinj në këtë fshat.

Fshati me rreth katër mijë banorë kujdeset vetë për mirëmbajtjen e Qendrës së Shëndetit, Qendrës Kulturore, parqeve dhe pastërtisë së fshatit.

Kjo gjendje ishte ndryshe para se të fillonte mobilizimi për vullnetarizëm aty.

Dobërçani njihet si një ndër fshatrat më të pastërta në Kosovë.

Artikulli paraprakReshje dëbore në fillim qershori, temperaturat minus 12 gradë (VIDEO)
Artikulli tjetërPapa Gjon Pali duke puthur Kuranin në Ramazan