Ballina Aktualitet Nesër protesta/ Firmoset marrëveshje e rëndësishme bashkëpunimi studentor Shqipëri-Kosovë

Nesër protesta/ Firmoset marrëveshje e rëndësishme bashkëpunimi studentor Shqipëri-Kosovë

Edhe disa orë kanë mbetur nga protesta e datës 7 janar e paralajmëruar nga studentët.
Ndërkohë një lajm i rëndësishëm është shpërndarë nga këta të fundit.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Klajdi Bello, një nga studentët e grupit të rezistencës, ka bërë me dije se është nënshkruar një marrëveshje historike mes fakulteteve të Tiranës dhe atyre të Prishtinës, në kuadër të lëvizjes studentore të “dhjetorit të dytë”.

Kjo marrëveshje parashikon bashkëpunimin studentor Kosovë-Shqipëri.

Ja çfarë shkruan Klajdi Bello:

MarreveshjeHistorike

E Diel me 6 Janar 2019, ne kuader te levizjes studentore te dhjetorit te dyte, u nenshkrua per here te pare ne historine Shqiptaro-Kosovare.

Marreveshja per bashkepunimin studentore, iniciative e Keshillave Studentore, respektivisht nga Fakultetet; Tirane-Prishtine!

Kryetari i KSFSHN: Xhuljan Guçe dhe perfaqesuesi nga Universiteti i Prishtines: Kreshnik Smakiqi.

Delegacioni i ardhur nga Kosova ishte perbere nga 20 studente si dhe studente te ardhur nga Tetova dhe Shkupi.

I falenderojme te gjithe perzemersishte per pjesmarrjen 

JEMI NJE

 

Artikulli paraprakIshte në stop-listën e policisë, tetovari tentoi të largohej nga Maqedonia
Artikulli tjetërNajçevska: Gjyqësori ende si në kohën e pushtetit të Gruevskit