Ballina Aktualitet Reportazhe Dhjetë mrekulli nga bota e natyrës (FOTO)

Dhjetë mrekulli nga bota e natyrës (FOTO)

Peizazhe të këndshme, flora e fauna e harlisur dhe ekosistemet me vlerë të madhe. Duhet të shihen të paktën një herë në jetë

Ka vende ku natyra krijon kryevepra të vërteta, të gjitha që duhet të zbulohen dhe, brenda kufijve të mundshëm, të mbrohen. Ne kemi zgjedhur dhjetë, nga katër qoshet e planetit tonë, në emër të varietetit dhe diversitetit. Disa janë të mbrojtura nga UNESCO dhe renditen mes shtatë mrekullive të botës natyrore. Të gjitha duhet të admirohen dhe ndoshta të vizitohen të paktën një herë në jetë.

Ishulli i Komodos – Indonezi – Ndodhet në Detin Flores, është pjesë e ishujve të vegjël Sunda. Ishulli është i famshëm për të qenë një nga vendet e pakta ku mund të admironi varanët e Komodo, saurianët më të mëdhenj që jetojnë dhe sipas UNESCO-s është pjesë e shtatë mrekullive të botës natyrore.

Sumatra – Indonezi – Pylli i saj tropikal shtrihet në 2.5 milionë hektarë: brenda ka tri parqe kombëtare, në të cilat jetojnë rreth 10 mijë specie të bimëve të ndryshme, shumë prej të cilave janë në rrezik zhdukjeje, gjithashtu sepse ky vend po jeton një shpyllëzim agresiv.

Gjiri i Halong – Vietnam – Sipas legjendës, shtyllat e mëdha të shkëmbinjve dhe 1600 ishujt e shpërndarë në gji janë vepër e një dragoi që zbriti nga mali. E vendosur në Gjirin e Tonkin, gjiri ofron një pamje që të lë pa frymë. Shumica e ishujve janë jo mikpritëse dhe prandaj nuk janë të banuara. Nga janari deri në mars, mjegulla që rrethon zonën përbën një bukuri shtesë në këtë vend të këndshëm.

Malet Simien – Etiopi – Majat e larta alternojnë me lugina të thella dhe gremina të lëkundura: jemi në një nga zonat më të egra dhe më spektakolare të botës, të prekur nga fenomenet masive të erozionit. Në këtë rajon jetojnë shumë specie shumë të rralla të kafshëve, duke përfshirë këtu edhe babunën e Gelada ose ibiza Ëalia, një dhi malore që nuk mund të gjendet në pjesën tjetër të planetit.

Shkretëtira Dasht-E Lut – Iran – Është një nga vendet e hyrë kohët e fundit për të qenë pjesë e vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Kjo është një nga vendet më të nxehta në botë, me temperatura të regjistruara afër 70 gradë C, vlerat më të larta të regjistruara ndonjëherë në sipërfaqen e tokës. Pjesa lindore e shkretëtirës është e mbuluar me kripë, ndërsa rajoni qendror është i mbushur me kreshtat shkëmbore të formuara nga era. Zona jug-lindore ndërkohë, është një hapësirë e madhe e dunave ranore.

Etna – Siçili – I njohur për shpërthimet e saj spektakolare, mali Etna është vullkani më i madh aktiv në Europë. Përafërsisht 200 shpërthime janë dokumentuar që nga viti 1500, nga të cilat gjurmët e lëna nga lava mund të shihen lehtësisht me kalimin e kohës, nga rrjedhat më të fundit, deri në formacionet shkëmbore të formuara nga shpërthimet e lashta dhe tani të mbuluara nga pyjet e thupërve dhe pishave.

Porta e Durdle – Bregdeti Jurasic – Britani e Madhe – Një bregdet i gjatë në Kanalin Anglez midis Dorset dhe Devon të Lindjes, në Anglinë jugore, të karakterizuar nga formacione të veçanta shkëmbore, të tilla si shkëmbinjtë e kuq të baltës, të ndërthurura me plazhe dhe gjiret e vogla ku nuk është e pazakontë gjetja e fosileve. Këtu dhe atje, prerjet e gjelbëruara dhe fshatrat e vogla takohen. Një nga simbolet natyrore më të famshme është Porta e Durdle, një hark i madh gëlqeror që del nga deti pothuajse vertikalisht.

Geirangerfjord – Norvegji – Është një nga gjiret më të gjata dhe më të thella në vend dhe një vend i jashtëzakonshëm. Gjinjtë e detit janë të mbyllura në shkëmbinjtë e lartë mbi pesëqind metra të larta, me ujëvarat që rrjedhin nga lartësitë vertikale dhe ujërat e ngjyrës së kaltër ose të smeraldit intensiv.

Liqeni Bajkal – Rusi – Ky pellg i madh i ujërave të ëmbla siberiane është më i madhi në aspektin e vëllimit, më i thelli dhe më i vjetri i planetit. Ajo ka një formë bananeje dhe ujëra shumë transparente, ku jetojnë fokat më unike të ujërave të ëmbla. Në muajt e verës liqeni ofron aktivitete të ndryshme sportive, të tilla si shëtitje, hiking, peshkim dhe kampe, por në muajt e dimrit shndërrohet në një hapësirë jo të mirë akulli.

Rezervat natyrore të bregdetit Belize – Belize – Brigjet e Belizës janë një vend spektakolar, i karakterizuar nga shkëmbinjtë më të mëdhenj të koraleve në hemisferën veriore. Ka atollë të panumërta, por edhe pyje me mangrovë, laguna dhe një numër i ishujve ranorë, strehim për shumë lloje të kafshëve të rrezikuara, siç janë breshkat e detit amerikanë dhe krokodilat. Ndër vendet më të famshme dhe spektakolare ka edhe Big Blue, lavamani i madh i formës rrethore, një parajsë për zhytësit.

Artikulli paraprakNATO dokumentar për Kuçovën: Modernizojmë zonën, investim 51 mln euro (Video)
Artikulli tjetërPërplasja e madhe/ Gjermanët dhe francezët: Islami bie ndesh me vlerat tona