Ballina Aktualitet Cila parti mori më së shumti vota në Prishtinë

Cila parti mori më së shumti vota në Prishtinë

Zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit morën rezultatin e shumëpritur, me fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje, si partia me më së shumti vota në shumicën e komunave të Kosovës.

Edhe në kryeqytetin e Kosovës, VV-ja prin me rezultat, me gjithsej 37,18% të votave, rreth 5% më shumë se Lidhja Demokratike me Vjosa Osmanin në krye.

Ndërsa, Partia Demokratike me gjithsej 15,43% të votave, vendoset si partia e tretë më e votuar në Prishtinë.

Koalicioni i kryeministrit të deritanishëm, Ramush Haradinaj, AAK-PSD, me moton “100% shtet” arriti që vetëm 7,61% të votave t’i fitojë në këtë komunë.

Kurse, Nisma Social Demokrate dhe Aleanca Kosova e Re, ndonëse me 4,77% të votave në Prishtinë, nuk e ka arritur të kalojë pragun prej 5% të votave.

112. PARTIA DEMOKRATIKE E KOSOVËS 15.374 vota (15,43%)
119. AAK-PSD KOALICIONI 100% KOSOVË 7.584 vota (7,61%)

122. NISMA SOCIALDEMOKRATE – ALEANCA KOSOVA E RE – PARTIA E DREJTËSISË 4.750 vota (4,77%)
126. LËVIZJA VETËVENDOSJE! 37.056 vota (37,18%)

134. LIDHJA DEMOKRATIKE E KOSOVËS 32.484 (32,60%)
135. SRPSKA LISTA 366 vota (0,37%)

Artikulli paraprakRezultatet e zgjedhjeve-Kosovë/ Kryeson Lëvizja Vetëvendosje me 198.448 vota
Artikulli tjetërNjë ditë pasi Vetëvendosje doli e para, flet Albin Kurti