Ballina Shëndeti Vendi me 15 jetëhumbje nga një sëmundje misterioze

Vendi me 15 jetëhumbje nga një sëmundje misterioze

Në Tanzani, një sëmundje që nuk është diagnostikuar ende ka vrarë 15 persona dhe më shumë se 50 njerëz janë shtruar në spital.

Sëmundja, e cila shkakton marramendje, të përzier dhe të vjella të gjakut, u shfaq në qytetin Mbeya, në pjesën perëndimore të vendit.

Felista Kisandu, drejtor i Administratës së Shëndetit Publik, u tha gazetarëve se dhjetra njerëz janë shtruar në spital deri më tani dhe se të gjithë kanë pasur ankesa të ngjashme.

Duke deklaruar se shkaku i sëmundjes nuk është përcaktuar ende, Kisandu tha se studimet paraprake tregojnë se shumica e pacientëve janë burra që më parë kishin një ulçerë në stomak ose mëlçi.

Ministri i Shëndetësisë i Tanzanisë Doroth Gwajima tha se një ekip ekspertësh ishte dërguar në rajon për të hetuar situatën.

Në vitin 2018, një numër i madh i njerëzve me ankesa të ngjashme u shtruan në spital në rajonin e Mbeya-s.