Ballina Top Lajm VIDEO/ Misteri i gropave gjigande që u shfaqen pas tërmetit në Kroaci:...

VIDEO/ Misteri i gropave gjigande që u shfaqen pas tërmetit në Kroaci: Gjeologët shpjegojnë fenomenin

Pas dy tërmeteve të fuqishme në dhjetor të vitit të kaluar, pranë kryeqytetit të Kroacisë kanë nisur të shfaqen disa gropa rrethore. BBC shkruan se gropat janë shfaqur në fshatin e Mecencani, 40 kilometra larg kryeqytetit të Kroacisë.

Shfaqja e tyre nuk është diçka e pazakontë, duke qenë se rajoni është goditur nga një tërmet 6.4 ballë në dhjetor. Gjithsesi, rezidentët dhe gjeologët kanë analizuar frekuencën e gropave që janë shfaqur dhe kanë dalë në konklzuonin se ato janë krijuar për shkak të natyrës së paqendrueshme të terrenit dhe efektit qe ka pasur goditja e tërmetit.

FOTO:
Artikulli paraprakEdhe njëherë për simptomat COVID-it: Cilat janë të parat
Artikulli tjetërSi u shndërrua Turqia në superfuqi të prodhimit të A R M Ë V E