Ballina Top Lajm Zhurma e çuditshme shkakton siklet, NASA publikon për publikun regjistrimin e parë...

Zhurma e çuditshme shkakton siklet, NASA publikon për publikun regjistrimin e parë të sondës në Mars (VIDEO)

Shkencëtarët janë duke identifikuar një tingull misterioz në klipin e dërguar nga sonda e NASA-s në Mars, duke ngritur shumë pyetje.

Në regjistrimin e parë të dërguar nga planeti i kuq, dikush dëgjon tingullin e frikshëm të bluarjes, një tingull metalik dhe një zhurmë tjetër, e cila do të ishte shumë shqetësuese për standardet e Tokës.

Zhurmat nga gjashtë rrotat metalike të sondës robotike në provën e parë të drejtuar dy javë më parë, janë pjesë e një transmetimi audio për 16 minuta për herë të parë të publikuar të mërkurën nga Jet Propulsion Laboratory në Pasadena, California.

Përpjekja për të kuptuar origjinën e tingullit

“Nëse do të dëgjoja këto zhurma në makinën time, ata do të pyesnin”, tha inxhinier i ekipit Rover Dave Gkroul, duke shtuar se kur merrni parasysh ato që dëgjoni dhe ku regjistrohen, keni kuptim.

Sipas NASA, tingulli përfshin një zhurmë të papritur të konsumimit dhe inxhinierët po përpiqen të kuptojnë se nga ka ardhur.

Perseverance, i cili është roboti më i përparuar i dërguar ndonjëherë në Mars, zbarkoi në 18 shkurt për të parë shenjat e së kaluarës.

Dy mikrofonët e sondës

Mostrat do të merren nga shkëmbinjtë më premtues për transport të mundshëm në Tokë. Sonda ka dy mikrofonë. Njëra regjistroi zhurmat e erës dhe tokës dhe e dyta kishte për qëllim të regjistronte zbritjen dhe uljen.

Mikrofoni i dytë nuk regjistroi tingujt nga mbërritja e sondës në Mars, por ishte në gjendje të regjistronte provën e parë në 4 mars. Në të njëjtën kohë, sonda do të lëshojë një helikopter provë të quajtur Ingenuity, i cili do të provojë fluturimin e parë të kontrolluar në një planet tjetër, i cili është planifikuar për muajin tjetër.

Mikrofonët rover janë të vendosur në instrumentin SuperCam të vendosur në rrjetin e telekomandës Rover. Gjatë misionit dy-vjeçar, shkencëtarët shpresojnë të përdorin regjistrimet për të analizuar shkëmbinjtë dhe tokën e Marsit.

Sistemi i dorëzon të dhënat Kompanisë Hapësinore Franceze, me seli në Toulouse. Muajin e kaluar, studiuesit në Qendrën Franceze pohuan se tingulli ishte me cilësi të shkëlqyeshme.

Në të njëjtën kohë, uji që dikur rrjedh mbi sipërfaqen e Marsit duket se është bllokuar brenda kores së tij, sipas një studimi të financuar nga NASA botuar këtë javë.

Artikulli paraprakItalia në krizë, 24.935 raste të reja dhe 423 viktima gjatë 24 orëve të fundit
Artikulli tjetërLedri Vula në zi, humb njeriun e shtrenjtë të familjes