Ballina Top Lajm Ndarja e shekullit/ Melinda Gates futi 1.8 miliardë dollarë në xhep dhe...

Ndarja e shekullit/ Melinda Gates futi 1.8 miliardë dollarë në xhep dhe shkoi me pushime në një ishull privat (FOTO)

Zgjidhja e martesës së Billy Gates dhe gruas së tij Melinda Gates dhe pasojat e saj kanë monopolizuar lajmet e medias në të gjithë botën. Informacioni i ri që del në dritë është se çifti planifikoi të njoftojë divorcin e tyre në mars. Burimet madje i thanë TMZ-së se Melinda Gates mori me qira ishullin Calivny në Grenada, Karaibe për 132,000 dollarë nata. Atje ajo shpresonte se edhe ajo edhe fëmijët e saj do të ishin larg të tjerave.

Bashkëthemeluesi i Microsoft nuk u ftua në ishull ndërsa e gjithë familja mori anën e Melinda Gates. Në fakt, përkundër përpjekjeve të avokatëve, Melinda shkoi në ishull dhe në të njëjtën ditë u njoftua se Billy Gates transferoi 1.8 miliardë dollarë aksione.

Tani të dy janë thirrur të ndajnë pasurinë e tyre të madhe që arrin 130 miliardë dollarë. 1.5 miliardë dollarë janë në aksionet e National Rail Canada dhe 300 milion dollarë të tjerë janë në shitësin me pakicë të automjeteve amerikane AutoNation.

Sigurisht, kjo është vetëm një copë, përpara parave që Melinda mund të marrë si kompensim i rregullt nga pasuria prej 130 miliardë dollarësh. Vihet re se Bill dhe Melinda Gates thanë të hënën se, pavarësisht ndarjes së tyre, ata do të vazhdojnë të punojnë për bamirësinë e tyre.

Jennifer Gates për divorcin e Bill dhe Melinda: “Ishte një kohë e vështirë për të gjithë familjen”

Një nga vajzat e tij Jennifer, 25, nga Bill dhe Melinda Gates, komentoi divorcin e prindërve të saj në një postim në Instagram, duke folur për një “periudhë të vështirë për të gjithë familjen”. Studentja e re kërkoi hapësirë ​​dhe respekt për privatësinë e saj në mënyrë që të mund të menaxhonte emocionet e saj, por edhe të mbështeste të dashurit e saj.

Konkretisht, ajo shkroi:

“Përshëndetje miq, shumë prej jush tashmë kanë dëgjuar që prindërit e mi janë divorcuar. Ishte një kohë e vështirë për të gjithë familjen. Unë jam ende duke mësuar se si të mbështes më mirë ndjenjat e mia si të gjithë anëtarët e familjes tonë në këtë kohë dhe unë jam mirënjohës për hapësirën që ata më lënë të bëj. Unë personalisht nuk do të komentoj më shumë për asgjë që ka të bëjë me divorcin, por unë do të doja që ju të dini se fjalët tuaja të mira dhe mbështetja janë gjithçka për mua. Faleminderit që kuptuat dëshirën tonë për privatësi ndërsa ne menaxhojmë dhe kalojmë në fazën tjetër të jetës sonë.

Me dashuri dhe respekt,

Jen”

Jennifer është më e madhja nga tre fëmijët e Bill dhe Melinda Gates. Vëllezërit e saj, Rory 21 vjeç dhe Phoebe 18, ende nuk kanë bërë një deklaratë në lidhje me divorcin e prindërve të tyre.

Martesa “e barabartë” prej 27 vjetësh dhe një pasuri prej 130 miliardë dollarësh.

Bill Gates gjithmonë shikonte shumë seriozisht çështjen e martesës. Kjo është arsyeja pse, para se të hidhte hapin e madh rreth 3 dekada më parë, ai vendosi të bënte një listë të mirat dhe të këqijat e jetës martesore në një dërrasë të zezë me një shënues.

Bashkëthemeluesja e miliarderit të Microsoft Melinda Gates, e cila dje njoftoi përfundimin e martesës së tyre së bashku pas 27 vitesh së bashku dhe tre fëmijëve, kishte folur për incidentin në serinë e Netflix “Inside Bill’s Brain” në 2019.

Melinda, 56 vjeçe, qeshi ndërsa hyri papritmas në një dhomë dhe pa Billin duke bërë listën, duke shpjeguar se ajo “duhej të merrte një vendim” nëse marrëdhënia e tyre duhej të kalonte në fazën tjetër. Martesa ishte një çështje shumë serioze për mua”, shkroi Bill Gates në dokumentar.

Të dy u takuan në vitin 1987, në një darkë biznesi në New York, menjëherë pasi Melinda fitoi një punë në Microsoft si menaxhere e produkteve. Në autobiografinë e saj në 2019 me titull “Momenti i ngritjes”, 56-vjeçarja ndan detaje për fëmijërinë e saj, familjen e saj dhe sfidat e jetës së bashku me një person kaq të famshëm.

Atje ai përshkruan se si ai arriti të vidhte zemrën e Gates përmes interesit të tyre të përbashkët për enigmat dhe pasi e mposhti atë në një lojë të lidhur me matematikën.

Pas rreth një viti marrëdhënie, çifti u gjend në një dilemë. “Ne kishim ndjenja shumë të thella për njëri-tjetrin dhe kishte vetëm dy mundësi: ose do të divorcoheshim ose do të martoheshim”, tha manjati 65-vjeçar i Netflix. “Ai donte të martohej, por nuk e dinte nëse mund të bënte një angazhim kaq të madh dhe në të njëjtën kohë të drejtojë Microsoft”, komentoi Melinda në atë kohë.

Çifti u martua përfundimisht në Hawaii në 1994. Dy vjet më vonë Melinda u largua nga kompania e teknologjisë në mënyrë që ajo të mund të përkushtohej në krijimin e një familje të bukur. Çifti përfundimisht kishte tre fëmijë, 25-vjeçaren Jennifer, 21-vjeçaren Rory dhe 19-vjeçaren Phoebe.

Në 2001 Bill dhe Melinda Gates filluan Fondacionin Bill & Melinda Gates, i cili tani është mbase bamirësia private më e madhe dhe me më shumë ndikim në planet.

Në dokumentarin e Netflix, Gates thotë se marrëdhënia e tij me Melinda është ajo e “partnerëve vërtet të barabartë”. “Ajo ngjan shumë me mua, sepse është optimiste dhe e interesuar për shkencën. Por ai shkon më mirë me njerëzit sesa unë”, tha njeriu i katërt më i pasur në planet.

Pjesa e madhe prej 130 miliardë dollarësh

Marrëdhënia e çiftit mund të ketë qenë e barabartë në martesën e tyre, siç thanë ata, por nuk është ende e qartë nëse pjesa e pasurisë së tyre të madhe do të jetë e barabartë.

Sipas Daily Mail, divorci i Bill dhe Melinda Gates do të shoqërohet nga pjesa më e madhe e aseteve që kur Jeff Bezos dhe gruaja e tij Mackenzie u ndanë në mes të 2019.

Pasuria e Gates vlerësohet në 130 miliardë dollarë dhe çifti nuk kishte nënshkruar një marrëveshje para martese, sipas mediave ndërkombëtare që fituan kërkesën për divorc. Sidoqoftë, përpara se të vazhdonin me njoftimin për bombë, Bill dhe Melinda duket se tashmë kanë bërë përparim të rëndësishëm në ndarjen e pasurive të tyre, pasi dokumenti ligjor i referohet vazhdimisht një marrëveshjeje ndarjeje, të cilën ata e kanë nënshkruar të dy.

Por çfarë përfshin kjo pasuri e madhe që tani duhet të ndahet midis dy ish-partnerëve? Sipas Daily Mail, Gates ka shtëpi në pesë shtete të SHBA. Flota e tyre e makinave luksoze përfshin një Porsche të rrallë prej 2 milion dollarësh. Koleksioni i tyre i artit përfshin një libër me shkrime dhe skica të Leonardo da Vinçit, vlera e të cilit arrin në 30 milion! Ata gjithashtu kanë avionë privatë.

Biznesmeni, investitori dhe shpikësi 65-vjeçar, siç kujton gazeta britanike, është gjithashtu pronari më i madh privat i tokës bujqësore në SHBA, me sipërfaqe të mëdha në 18 shtete të ndryshme.

Familja ka shtëpi luksoze në shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara, duke përfshirë Uashington, Florida, California dhe Wyoming. Rezidenca kryesore e çiftit është në shtetin Uashington, në periferi të Seattle dhe njihet me pseudonimin Xanadu 2.0.

Pallati i madh ofron pamje spektakolare të Liqenit Uashington dhe është shumë afër selisë së Fondacionit Gates. Investitori bleu pronën në 1988 për 2 milion dollarë dhe kaloi shtatë vitet e ardhshme duke e azhurnuar dhe transformuar në shtëpinë e tij të ëndrrave. Sot vlerësohet të jetë me vlerë 125 milion.

Vila me 7 dhoma gjumi përfshin një pishinë të brendshme dhe të jashtme, një kinema në shtëpi art deco me vende për 20 persona dhe një sallë të madhe banketesh për vaktet deri në 150 persona. Në zonën idilike përreth ka një lumë artificial me salmon dhe troftë dhe një plazh me rërë që është transportuar, sipas disa burimeve, nga Karaibet.

Puna e gjatë në pallatin buzë liqenit të bukur kishte zemëruar disa fqinjë vite më parë dhe Bill Gates ishte përpjekur pastaj t’i qetësonte ata duke u ofruar atyre shërbime falas, të tilla si larja e makinave dhe riparime të vogla, përmes punëtorive që ai kishte punësuar. Investitori deklaron se ai dëshironte një shtëpi që do të ishte e ndërtuar mirë, por jo e sofistikuar dhe që mund të strehonte teknologji të sofistikuar, por në një mënyrë diskrete, “e cila do ta bënte të qartë se teknologjia është shërbëtori, jo mjeshtër”.

Kujtohet që të dy Bill dhe Melinda Gates janë zotuar të dhurojnë pjesën më të madhe të pasurisë së tyre para se të vdesin. Tre fëmijët e tyre thuhet se po marrin vetëm 10 milion dollarë secili, një pjesë e vogël e pasurisë së patreguar të prindërve të tyre. Deri atëherë, megjithatë, pasuritë do të duhet të ndahen dhe ky proces patjetër do të jetë me shumë interes.

Artikulli paraprakA u soll jeta në Tokë nga një sistem i huaj?
Artikulli tjetërBie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE