Ballina Aktualitet Albin Kurti pritet sot nga presidenti francez Emmanuel Macron në Pallatin Elisee,...

Albin Kurti pritet sot nga presidenti francez Emmanuel Macron në Pallatin Elisee, ja temat e takimit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, sot në orën 19:30, do të pritet në Pallatin Elisee në Paris nga presidenti i Francës Emmanuel Macron.

Kurti dhe Macron do të bisedojnë lidhur me temën e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë si dhe perspektivën e Kosovës drejt integrimeve Evropiane.

Gjithashtu, kryeministri Kurti pritet të kërkojë nga presidenti Macron përkrahje për procesin e liberalizimit të vizave.

Ftesën për takim, presidenti Macron ia kishte dërguar para tre muajsh kryeministrit Kurti, pasi ai kishte fituar zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit.

Kjo është vizita e parë e Kurtit në Paris pas marrjes së detyrës si kryeministër.

Artikulli paraprakShifrat/ Miliona persona u kthyen në milionerë gjatë pandemisë
Artikulli tjetërShqiptarja e parë nga Kosova që kandidon në zgjedhjet parlamentare në Gjermani