Ballina Argëtim Jetë & Stil 107-vjeçarja nga Tetova: Më herët kam jetuar në skamje, po tani pa...

107-vjeçarja nga Tetova: Më herët kam jetuar në skamje, po tani pa nipërit dhe mbesat më e varfër se kurrë

Fikrije Loki nga Tetova, e lindur në Kosovë, ka kaluar nëpër shumë vështirësi – luftëra, varfëri të skajshme, shpërngulje, vetmi, humbje të njerëzve të dashur, madje edhe të fëmijës, djalit të madh, por lufta dhe vullneti për një të nesërme më të mirë e mban gjallë. shkruan MMS.mk, transmeton Tetova News.

Nënë Fikrija është 107 vjeçe, ka lindur më 10 janar 1914 dhe është ndër banorët më të vjetër të vendit.

Ajo tani ka 12 nipër dhe mbesa, nga tre djemtë e saj. Njëri nga djemtë ishte kurbetçar dhe vdiq nga kanceri në Danimarkë, ku tani jetojnë gruaja dhe fëmijët e tij..Vajza e saj është e martuar në Kalllnik të Gostivarit. 107-vjeçarja tani jeton me djalin e saj më të vogël, Raim Lokin,  në një shtëpi të madhe trekatëshe në Tetovë. Edhe ai është kurbetçar, gruaja dhe tre fëmijët e tij janë në Zvicër, ndërsa ai është kthyer për t`u kujdesur për nënën e tij jetëgjatë.

Ai thotë se lokja Fikrije ishte edhe burri edhe gruaja në familje. Pasi ajo dhe bashkëshorti i saj erdhën në Maqedoni nga Kosova në vitin 1956, ata u kujdesën së bashku për fëmijët, por ai vdiq pas shatë vjetësh dhe që atëherë, nga viti 1963, krejt barra e shtëpisë dhe familjes ra mbi supet e saj.

Ajo kurrë nuk u dorëzua, gjithçka që imagjinonte. dëshironte dhe thoshte e arrinte.Raimi thotë se Zoti e mbrojti, sepse ” e dinte se ajo po bënte më të mirën për ne”

E pyetëm loken Fekrije se si e duroi gjithë barrën mbi supe, cila është receta për të duruar gjithçka, për të mos u dorëzuar dhe për të qëndruar gjallë. Ajo na është përgjigjur shkurt me një përgjigje aty ku dhemb më shumë, me lot në sy.

– Unë i dua shumë nipërit e mi, por ata nuk janë këtu, më mungojnë shumë. Njëri nga djemtë e mi ka vdekur, ai është zhdukur dhe nipërit e mi janë zhdukur. Ata janë në Evropë. Dikur e kisha të vështirë se isha shumë e varfër, e tani pa ta jam edhe më i varfër, por në të njëjtën kohë jam i lumtur që e nxora familjen në rrugën e duhur, na tha mes lotësh lokja Fekrije.

– Aktiviteti, lufta dhe kujdesi për ne ndoshta janë receta për jetën e saj të gjatë. Edhe gjenet janë vendimtare, sepse edhe 7 motrat e saj kanë jetuar mbi 90 vjet, thotë për MMS i biri Raimi, transmeton Tetova News.

Material i përgatitur nga Tetova News. Nuk lejohet kopjimi nga portalet e tjera.

Artikulli paraprakINCIDENT NË TETOVË/ Arrestohen 3 persona
Artikulli tjetërLIVE/Ku ishte Kastriot RexhepI dy ditë? Kush e bindi ta ndryshojë qëndrimin? (VIDEO)