Ballina Aktualitet E konfirmon kryeministri Kovaçevski, gjysmëvjetori i dytë i vitit shkollor fillon më...

E konfirmon kryeministri Kovaçevski, gjysmëvjetori i dytë i vitit shkollor fillon më 1 shkurt

Shtyerjen e fillimit të gjysmë vjetorit të dytë, sonte e ka konfirmuar edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski.

Ai në llogarinë e tij të facebookut bëri të ditur se me vendim të Qeverisë dhe në interes të mbrojtjes shëndetëore, në përputhje me informacionin epidemiologjik se vendi është në pikun e infektimit, shkollat do të hapen me 1 shkurt shkruan Alsat.

“Shtyhet për 1 shkurt nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm.

Këtë vendim e morëm në seancën e dytë të sotme të Qeverisë në interes të mbrojtjes shëndetësore, në përputhje me informacionin epidemiologjik se vendi është në pikun e infektimit.
Vendimi për vazhdimin e semestrit të dytë më 1 shkurt nuk do të ndikojë në përfundimin e vitit shkollor, ku do të përfundojë më 10 qershor”, shkruan Kovaçevski. /Alsat.mk

Artikulli paraprakShkollat nuk duhet të fillojnë prej 20 janarit, Qeveria e Maqedonisë së Veriut diskuton propozimin e Komisionit
Artikulli tjetërAutobusi nga Kosova aksidentohet në Bullgari (VIDEO+FOTO)