Ballina Aktualitet VIDEO/Ekipi i shpëtimtarëve nga Tetova kthehet nga zona e tërmetit në Turqi

VIDEO/Ekipi i shpëtimtarëve nga Tetova kthehet nga zona e tërmetit në Turqi

9 pjesëtarët e grupi i shpëtimtarëve nga njësia për intervenim në kuadër të Drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim Tetovë u kthyen nga zonat e prekura nga Tërmeti në Turqi. Ata ndihmuan në kërkim shpëtimin e njerëzve ndërsa arritën të nxjerrin nga rrënojat një 38 vjecar dhe jo vetëm. Grupi i shpëtimtarëve u pritën në Komunën e Tetovës, kur kryetari Kasami i falënderoi për kontributin e dhënë.

“I falënderojmë për kontributin që e kanë dhënë në ndihmën e qytetarëve Turqisë të vendeve të prekura nga kjo katastrofë që u ndodhi. Gjithashtu morëm edhe impresionet e tyre nga vendngjarja dhe njëherit urojmë që ngjarje të tilla në të ardhmen të mos ndodhin fare”, tha Bilall Kasami – Kryetar i Tetovës.

“Këta djem që janë pas meje janë heronjtë e ditëve të sodit që benën të pamundurën. Ta paketën nxorëm të gjallë nga rrënojat 38 vjecarin. Por jo vetëm ne si njësit, por edhe njësiti i Strumicës, Çairit dhe Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim”, pohoi Avni Ahmeti – komandant i njësitit të zjarrfikësve .

Тетовските пожарникари се вратија дома, велат, населението во Турција е во лоша состојба

По една недела активно учество во спасување преживеани и извлекување жртви од урнатините по разорните земјотреси во Турција, пожарникарите од Тетово се вратија дома. Ноќеска се очекува да пристигне во земјава и втората група која беше испратена преку Дирекцијата за заштита и спасување. Спасувачките акции биле тешки, сликите страотни, сведочат членовите на тимот.

ТАМУ СИТУАЦИЈАТА БЕШЕ ХАОТИЧНА, НАСЕЛЕНИЕТО БЕШЕ ВО ЛОША СОСТОЈБА, НИЕ ИЗЛЕГОВМЕ ВО ПРЕСРЕТ НА СИТЕ ТИЕ ШТО ПОБАРАА ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ. ОВА БЕШЕ НАША ВТОРА МИСИЈА ВО ВАКВИ УСЛОВИ, МЕЃУТОА ВО ТУРЦИЈА БЕШЕ ПОИНАКУ, ЦЕЛИОТ ГРАД БЕШЕ УРНАТ И НИ БЕШЕ МНОГУ ТЕШКО ДА СЕ СПРАВИМЕ СО ТАА СИТУЦИЈА, ВЕЛИ АВНИ АМЕТИ, КОМАНДИР НА ТППЕ ТЕТОВО.

Градоначалникот, Биљал Касами, им се заблагодари за хуманоста на 9-темина пожарникари од Тетово, кои заедно со уште толку струмички пожарникари се единствени во државата кои поседуваат лиценца за пребарување и спасување од урнатини. По ваквите катастрофи, стануваме свесни дека потребни ни се повеќе обучени лица и во другите општини, вели Касами.

НА НИВО НА ДРЖАВАТА ТРЕБА ПОВЕЌЕ ЕКИПИ ДА БИДАТ ПОДГОТВЕНИ ЗА ДА МОЖАТ ДА ИНТЕРВЕНИРААТ ВО НЕ ДАЈ БОЖЕ ВАКВИ СИТУАЦИИ, РЕЧЕ КАСАМИ.

По глетката од уништените објекти во Турција се поставува прашањето колку објектите во нашата земја можат да издржат посилни потреси, особено дивоградбите. Дури за 3 000 бесправно изградени објекти Општина Тетово одлучува дали да бидат легализирани, а доколку не ги исполнуваат стандардите ќе се рушат, тврди Касами.

ОД 2010 НАВАМУ ИМАЛО РЕШЕНИЈА ЗА РУШЕЊЕ КОИ НЕ СЕ СПРОВЕДЕНИ. ВО МЕЃУВРЕМЕ ИМАЛО НЕКОЈ ОД ТАКВИТЕ ДИВОГРАДБИ КОИ СЕ ЛЕГАЛИЗИРАНИ СОГЛАСНО ЗАКОНОТ ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА. ОД КОГА ЌЕ ИМАМЕ ЈАСНА СЛИКА ЌЕ ОДИМЕ ПРЕД СОВЕТОТ ЗА ДА ДОНЕСЕМЕ ОДЛУКА ШТО ЌЕ ПРАВИМЕ СО ТАКВИТЕ ДИВОГРАДБИ, ЗАТОА ШТО Е ДОПОЛНИТЕЛНА ОДГОВОРНОСТ МОРАЛНА И МАТЕРИЈАЛНА, МОЈА КАКО ГРАДОНАЧАЛНИК ДА НЕ ДАЈ БОЖЕ СЕ СЛУЧИ ТАКВА СИТУАЦИЈА, ВЕЛИ КАСАМИ.

Во Турција веќе се бараат причините за целосното уништување на неколку десетици илјади објекти, под чии урнатини загинаа над 40 000 граѓани.

@tn.lajmelokale
@tetovanews