Ballina Kronika Kush është shqiptari i lokalizuar në Korenë e Jugut, i dënuar me...

Kush është shqiptari i lokalizuar në Korenë e Jugut, i dënuar me burgim të përjetshëm!

Një nga vendet qe Shqipëria shpreson të ketë një marrëveshje ekstradimi është edhe vendi i largët i Koresë së Jugut.

Ora News shkruan se një shtetas shqiptar që është i kërkuar nga Shqipëria për vepra të rënda penale është lokalizuar në Korenë e Jugut.

Bëhet fjalë për Ervin Shahinin i njohur edhe me mbiemrin Shabani.

Ky shtetas rreth viteve 1998 ka kryer krim të rëndë për të cilën gjykata e ka dënuar më burgim të përjetshëm.

Vepra penale për të cilën ka dënim është vjedhje me dhune me pasoje vdekjen.

Sipas burime jo zyrtare shtetasi në fjalë dyshohet se ka grabitur dhe vrarë një taksist.

Tashmë me lokalizimin e Shahinit nga ana e minstrisë së Brendshme dhe Drejtësisë kanë nisur bisedimet me Interpolin me qëllim lehtësimin e pozitave ligjore.

@tn.lajmelokale
@tetovanews