Ballina Top Lajm VIDEO/Tërmet me magnitudë 4.9 ballë në Çanakala, lëkundet edhe Stambolli, një person...

VIDEO/Tërmet me magnitudë 4.9 ballë në Çanakala, lëkundet edhe Stambolli, një person hidhet nga ballkoni në Bursa

Një tërmet me magnitudë 4.9 ka ndodhur sonte në Yenice të Çanakkales (Çanakalasë). Tërmeti u ndje edhe në Stamboll dhe provincat përreth, transmeton Tetova News sipas mediave turke.

Sipas informacioneve në faqen e Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), një tërmet me magnitudë 4.9 ballë është regjistruar në Yenice të Çanakkales (Çanakalasë) në orën 21:38.

Tërmeti ka ndodhur në një thellësi prej rreth 10.44 kilometra nën tokë.

Ka ndërruar jetë personi që u hodh nga kati i dytë nga frika e tërmetit në Bursa

Këtë deklaratë e ka bërë ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca në llogarinë e tij në rrjetet sociale.

Koca tha, “Në tërmetin me magnitudë 4.9 që ndodhi sonte në Yenice të Çanakkales (Çanakalasë)  dhe u ndje në Balıkesir dhe Stamboll si dhe Çanakkale (Çanakala) , një nga shtetasit tanë në Nilufer të Bursës u plagos rëndë duke u hedhur nga kati i dytë për shkak të frikës. është dërguar me ambulancë në Spitalin Shtetëror të Çekirges. “Ai humbi jetën me gjithë ndërhyrjet. Zoti e mëshiroftë dhe i shpreh ngushëllimet familjes së tij. Zoti na ruajt të gjithëve nga fatkeqësitë”, tha ai.

“Nuk ka asnjë situatë negative për momentin”

Ministri i Punëve të Brendshme Ali Yerlikaya bëri një deklaratë për tërmetin.

Yerlikaya tha, ” AFAD dhe të gjitha ekipet e institucioneve tona përkatëse filluan sondazhet në terren në tërmetin 4.9 ballë që ndodhi në Yenice të Çanakkales (Çanakalasë). Tërmeti u ndje edhe në krahinat përreth. Nuk ka asnjë situatë negative për momentin. Ne po ndjekim zhvillimet Uroj që qytetarët tanë të prekur nga tërmeti të marrin veten sa më shpejt.” “Zoti e ruajtë vendin dhe kombin tonë nga fatkeqësitë, ” tha ai.

 AFAD: Ekipet tona janë në gatishmëri

Në deklaratën e bërë nga AFAD, thuhet se ” Për momentin nuk ka asnjë situatë negative pas tërmetit #4.9 ballë që ndodhi në orën 21.38 në rrethin Yenice të provincës Çanakkale (Çanakala). Ekipet tona janë në gatishmëri dhe aktivitetet e skanimit në terren vazhdojnë. Ne Urojmë që qytetarët tanë të prekur të rikuperohen sa më shpejt . ”

Guvernatori i Çanakkales (Çanakalasë), İlhami Aktaş tha se skanimet e ekipeve, veçanërisht të AFAD-it, po vazhdojnë.

Aktaş tha se “Sipas skanimeve, për momentin nuk është konstatuar asnjë situatë negative në qytetin tonë. Uroj që bashkëqytetarët tanë të prekur nga tërmeti të rikuperohen sa më shpejt.”

“Ishte shumë e shkurtër, por ne e ndjemë intensivisht”

Kryebashkiaku i Yenice Veysel Acar bëri një deklaratë në TRT Haber.

Acar tha, “Tërmeti zgjati një kohë shumë të shkurtër, por ne e ndjemë atë shumë fort. Qytetarët tanë u kapën nga paniku, të gjithë ishin në rrugë. Nuk kishte asnjë situatë negative. Nuk kishte asnjë raport negativ nga fshatrat tanë afër .”, transmeton Tetova News sipas mediave turke.

@tn.lajmelokale
@tetovanews