Ballina Kronika Arrestohet pas 30 vitesh 78-vjeçari në Belgjikë, akuzohet për vrasjen e gruas

Arrestohet pas 30 vitesh 78-vjeçari në Belgjikë, akuzohet për vrasjen e gruas

Policia belge ka arrestuar pas 30-vjetësh një të moshuar i cili akuzohet për vrasjen e ish-bashkëshortes së tij.

Der Standard shkruan se 78-vjeçari u arrestua pasi u riihap hetimi, kur mbetjet u zbuluan të shtunën e kaluar, pasi pronari i një shtëpie në Sint-Martens-Latem, një fshat në jugperëndim të Gentit, u kërkoi punëtorëve të punonin kopshtin e tij. Por pronari lajmëroi menjëherë policinë, e cila doli në përfundimin në bazë të shumë provave të forta se eshtrat i përkisnin një gruaje 48-vjeçare, një ish-fqinjë, e cila ishte zhdukur që nga viti 1994.

Gjithashtu si rezultat, një hetues hapi një hetim për vrasje dhe vendosi të thërriste për të dëshmuar ish-partnerin e viktimës, një burrë tashmë 78 vjeç i identifikuar si Hans D. Por 78-vjeçari u procedua penalisht të martën dhe u ndalua me një byzylyk elektronik. Sipas gazetës flamande De Standaard, Hans D ka rrëfyer para hetuesve se ka varrosur trupin e partneres së tij, megjithëse aktualisht nuk e pranon vrasjen.

“Ai po bashkëpunon plotësisht me hetimin,” tha avokati i Ashley Bix një gazete tjetër, Het Nieuësblad.

Zhdukja e viktimës ndodhi më 12 nëntor 1994 dhe partneri i saj, një zejtar i njohur sipas raportimeve të mediave, nuk ishte hetuar në atë kohë. Pesë vjet më vonë ai kishte dhënë versionin e tij të ngjarjeve në një intervistë që dha për një rrjet televiziv.

Ai kishte shpjeguar se partnerja e tij ishte zhdukur papritur nga shtëpia një natë kur ai kishte shkuar për të bërë pazar në supermarket dhe më pas për të parë një ndeshje futbolli, ka shkruar De Standaard.