Ballina Aktualitet Lajme Gruevski thotë se nuk i njeh gjyqtarët, Jankulloska dhe Dimovski thirren në...

Gruevski thotë se nuk i njeh gjyqtarët, Jankulloska dhe Dimovski thirren në amnisti (Video)

Me vendimin e Gjykatës së Lartë Greke që të mos ekstradojë të arratisurit Goran Grujevski dhe Nikolla Boshkovski, të pandehurit në rastin “Titanik” po përpiqen t’i shmangen gjyqit. Mbrojtja e Gordana Jankulloska dhe Ilija Dimovski në seancën e sotme në fjalimin hyrës thanë se amnistia e kryetarit Gjorge Ivanov nuk mund të tërhiqet për ta dhe kërkoi që të ndërpriten procedurat kundër tyre, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ish-kryeministri Nikola Gruevski, i cili akuzohet fillimisht për parregullsitë zgjedhore,e akuzoj Prokurorin Publik Special për ndërtimin e këtyre rasteve kundër tij, sepse ndërsa ai ishte një lider partiak, OBRM-PDUKM kishte një udhëheqje bindëse në të gjitha zgjedhjet. Natën e kaluar, në një intervistë për “TV Sitel”, Gruevski argumentoi se gjyqësori është në lidhje me qeverinë, diçka që, siç tha ai, nuk ishte kështu derisa ishte në krye të shtetit. Ai gjithashtu shtoi se nuk ka komunikuar kurrë me gjyqtarët.

Por, si ligjërisht pretendimi i të pandehurve se sapo kreu i shtetit kishte falur, gjykata duhet të kontrollojë. Kreu i Gjykatës Penale të Shkupit, Ivan Xholev, i tha në informimi për gazetarët tha se gjykata ka marrë tashmë një qëndrim mbi këtë çështje gjatë vlerësimit të akuzave dhe vendimit të Gjykatës së Apelit. Por nëse një gjykatë më e lartë kalon një vendim tjetër, gjykata më e ulët duhet ta respektojë atë. /Telegrafi/

@tn.lajmelokale
@tetovanews