Ballina Aktualitet Lajme Ja kur mund të përfundojë në burg Gruevski

Ja kur mund të përfundojë në burg Gruevski

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski nuk do të shkojë menjëherë në qelitë e burgut të Idrizovës, por ai do të presë vendimin e Gjykatës së Apelit, pas ankimimit që do të bëhet kundër vendimit të shkallës së parë të aktvendimit gjyqësor që u shpall ditën e mërkurë (23 Maj) në Gjykatën Penale. Gruevski u dënua me 2 vjet burg lidhur me rastin hetimor “Tank” nga Prokuroria Speciale, që ka të bëjë me blerjen e Mercedesit prej 600 mijë euro gjatë periudhës së ish-kryeministër ku ai kishte ushtruar ndikimin e tij në ekzekutimin e vendit nga ana e MPB-së.

Juristi dhe avokati i njohur Naser Raufi thotë për INA se edhe në këtë rast do të ndiqet procedura e ankesës në Apel dhe pritet vendimi i plotëfuqishëm i kësaj gjykate të shkallës së dytë. Sipas tij, ky proces mund të marrë kohë dhe mund të zgjatet deri në shtator. Por nga ana tjetër, më pas do të vijoj edhe procedura për heqjen e imunitetit të deputetit nga Kuvendi. /INA

Artikulli paraprakZaev: Rroga mesatare 500 euro deri në fund të 2019-s, Mickovski: 500 euro nuk do t’i arrini as në fund të mandatit
Artikulli tjetërReceta me aspirinë për lëkurë si e bebes në 5 minuta