Ballina Aktualitet Lajme Kasami: Emri i ri duhet të përfaqësojë multietnicitetin (VIDEO)

Kasami: Emri i ri duhet të përfaqësojë multietnicitetin (VIDEO)

Lideri i Lëvizjes BESA, Bilal Ksami tha se ende nuk ka marrë informatë zyrtare rreth zgjidhjes së emrit.

“Pozita zyrtare e Lëvizjes Besa është që emri të pasqyrohet në realitetin e shoqërisë në shtetin e Maqedonisë, ndërsa ajo është karakteri multietnik dhe shumë-konfesional. Çdo emër tjetër nuk i përfaqëson të gjithë shtetasit e Maqedonisë. Personalisht mendoj që duhet të ngelet emri Maqedoni, gjithçka tjetër duhet që të jetë marrëveshje.

Artikulli paraprakThaçi thotë se po përgatitet faza e marrëveshjes historike mes Kosovës dhe Serbisë
Artikulli tjetërSela: Maqedonia është shtet sekular, nuk duhet të kthehemi në të kaluarën (VIDEO)